Comprest SA
Locație: Brasov, Brasov
Descriere:
În inima localității Brasov din județul Brasov, Comprest SA oferă servicii profesionale în sectorul colectarea deseurilor nepericuloase. Firma noastră, identificată prin CUI 1095130, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. Vlad Tepes, Nr. 13. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Comprest SA este un operator regional solid în colectarea deșeurilor nepericuloase, cu venituri de 169 milioane RON, profit net de aproape 16 milioane RON și un ROE remarcabil de 29,60% în 2024. Compania prezintă fundamente financiare sănătoase, cu un grad de îndatorare moderat și o rentabilitate superioară mediei sectoriale.
Comprest SA este o societate pe acțiuni cu sediul în Brașov, activând în domeniul colectării deșeurilor nepericuloase (CAEN 3811) de peste trei decenii, din 1992. Cu un scor financiar de 75 din 100, compania se prezintă ca un operator solid și matur în sectorul serviciilor de mediu din România.
**Performanța operațională**
În exercițiul financiar 2024, Comprest SA a înregistrat o cifră de afaceri de 168.545.044 RON, generând venituri totale de 169.222.920 RON. Cheltuielile totale s-au situat la 150.737.701 RON, rezultând un profit net de 15.975.106 RON. Marja de profit net de 9,48% reflectă o eficiență operațională bună pentru industria de colectare a deșeurilor, sector caracterizat prin costuri logistice și de personal ridicate. Cu 673 de angajați, compania gestionează o forță de muncă semnificativă, specifică unui operator de infrastructură la scară regională.
**Structura bilanțieră**
Activele totale ale companiei se ridică la 109.283.948 RON, cu o distribuție echilibrată între activele imobilizate (55.441.885 RON - 50,7%) și activele circulante (53.276.934 RON - 48,7%). Numerarul și conturile bancare totalizează 7.062.201 RON, asigurând o lichiditate operațională adecvată pentru activitățile curente.
**Structura capitalului și gradul de îndatorare**
Capitalurile proprii de 53.976.815 RON față de datorii totale de 55.302.070 RON generează o rată de îndatorare de 50,60% - un nivel moderat, aproape de pragul de echilibru între finanțarea proprie și cea externă. Capitalul subscris inițial de 10.879.728 RON a crescut substanțial prin acumularea de rezerve și profituri reținute, semn al unei politici de reinvestire consecvente pe parcursul celor 32 de ani de activitate.
**Rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 29,60% este un indicator remarcabil, semnificând că pentru fiecare leu investit de acționari, compania generează aproape 0,30 RON profit net anual. Acest nivel depășește cu mult rentabilitățile medii sectoriale și plasează Comprest SA printre operatorii performanți din domeniu.
**Concluzie generală**
Comprest SA demonstrează o stabilitate financiară solidă, susținută de o bază de active echilibrată, o profitabilitate consistentă și o rentabilitate ridicată a capitalului propriu. Modelul de business bazat pe servicii de colectare a deșeurilor asigură venituri recurente și relativ predictibile, specific contractelor pe termen lung cu autoritățile locale. Compania se află într-o poziție favorabilă pentru a face față provocărilor de reglementare din sectorul managementului deșeurilor.
**Performanța operațională**
În exercițiul financiar 2024, Comprest SA a înregistrat o cifră de afaceri de 168.545.044 RON, generând venituri totale de 169.222.920 RON. Cheltuielile totale s-au situat la 150.737.701 RON, rezultând un profit net de 15.975.106 RON. Marja de profit net de 9,48% reflectă o eficiență operațională bună pentru industria de colectare a deșeurilor, sector caracterizat prin costuri logistice și de personal ridicate. Cu 673 de angajați, compania gestionează o forță de muncă semnificativă, specifică unui operator de infrastructură la scară regională.
**Structura bilanțieră**
Activele totale ale companiei se ridică la 109.283.948 RON, cu o distribuție echilibrată între activele imobilizate (55.441.885 RON - 50,7%) și activele circulante (53.276.934 RON - 48,7%). Numerarul și conturile bancare totalizează 7.062.201 RON, asigurând o lichiditate operațională adecvată pentru activitățile curente.
**Structura capitalului și gradul de îndatorare**
Capitalurile proprii de 53.976.815 RON față de datorii totale de 55.302.070 RON generează o rată de îndatorare de 50,60% - un nivel moderat, aproape de pragul de echilibru între finanțarea proprie și cea externă. Capitalul subscris inițial de 10.879.728 RON a crescut substanțial prin acumularea de rezerve și profituri reținute, semn al unei politici de reinvestire consecvente pe parcursul celor 32 de ani de activitate.
**Rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 29,60% este un indicator remarcabil, semnificând că pentru fiecare leu investit de acționari, compania generează aproape 0,30 RON profit net anual. Acest nivel depășește cu mult rentabilitățile medii sectoriale și plasează Comprest SA printre operatorii performanți din domeniu.
**Concluzie generală**
Comprest SA demonstrează o stabilitate financiară solidă, susținută de o bază de active echilibrată, o profitabilitate consistentă și o rentabilitate ridicată a capitalului propriu. Modelul de business bazat pe servicii de colectare a deșeurilor asigură venituri recurente și relativ predictibile, specific contractelor pe termen lung cu autoritățile locale. Compania se află într-o poziție favorabilă pentru a face față provocărilor de reglementare din sectorul managementului deșeurilor.
Puncte forte
- ROE de 29,60% demonstrează o rentabilitate excepțională a capitalului investit de acționari, plasând compania în topul performerilor din sector.
- Cifra de afaceri de peste 168 milioane RON și profitul net de aproape 16 milioane RON confirmă o scară operațională semnificativă și un model de business profitabil.
- Vechimea de 32 de ani (din 1992) și un scor financiar de 75/100 atestă stabilitate instituțională și expertiză consolidată în managementul deșeurilor.
- Distribuția echilibrată între active imobilizate și circulante (50/48%) reflectă o gestiune prudentă a resurselor, cu suficientă flexibilitate financiară pe termen scurt.
Factori de risc
- Rata de îndatorare de 50,60% indică o dependență moderată de finanțarea externă, ceea ce poate crea presiune în contextul unor eventuale creșteri ale dobânzilor sau al necesității unor investiții majore în echipamente.
- Sectorul colectării deșeurilor este puternic reglementat și dependent de contractele cu autoritățile locale - pierderea sau renegocierea nefavorabilă a acestor contracte ar putea afecta semnificativ veniturile.
- Cu 673 de angajați, costurile cu personalul reprezintă o componentă majoră a cheltuielilor totale, expunând compania la riscuri legate de creșterile salariale impuse legislativ și de disponibilitatea forței de muncă.
Informatii Companie:
CUI: 1095130
Cod CAEN: 3811
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Vlad Tepes, Nr. 13
Telefon:
Fax: 268472146
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Colectarea deseurilor nepericuloase
| Indicator | 2024 |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 168.545.044 |
| Venituri totale | 169.222.920 |
| Cheltuieli totale | 150.737.701 |
| Profit net | 15.975.106 |
| Total active | 109.283.948 |
| Total datorii | 55.302.070 |
| Capitaluri proprii | 53.976.815 |
| Casa si conturi banci | 7.062.201 |
| Nr. angajati | 673 |
| Capital subscris | 10.879.728 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.