Cor.Tubi SRL
Locație: Titesti, Arges
Descriere:
Cu expertiză în fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule, Cor.Tubi SRL se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Titesti și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 6288817, activează din județul Arges.
Adresa sediului: 277 A. Număr Registrul Comerțului: J03/37/2007.
Analiza Financiara:
Rezumat: Cor.Tubi SRL este o companie matura din industria componentelor auto, cu cifra de afaceri in crestere la 107.988.012 RON in 2024 si datorii in scadere cu 31%, insa profitabilitatea s-a deteriorat semnificativ - profitul net a scazut cu 30.7% pe fondul presiunii crescande a cheltuielilor operationale.
Cor.Tubi SRL este o companie cu o vechime de 30 de ani, specializata in fabricarea de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), cu sediul in Titesti, judetul Arges. Compania inregistreaza in 2024 o cifra de afaceri de 107.988.012 RON, in crestere cu aproximativ 6% fata de cei 101.895.942 RON reportati in 2023, confirmand o traiectorie comerciala pozitiva si o capacitate de a-si extinde volumul de activitate.
Cu toate acestea, cresterea veniturilor nu a fost insotita de o evolutie proportionala a profitabilitatii. Profitul net a scazut de la 3.171.115 RON in 2023 la 2.197.018 RON in 2024, o reducere de aproximativ 30.7%. Aceasta evolutie reflecta o crestere mai rapida a cheltuielilor totale (+9.2%, de la 98.572.510 RON la 107.656.285 RON) comparativ cu ritmul de crestere al veniturilor. Marja de profit neta a coborat de la 3.11% la 2.03%, nivel specific industriei de componente auto, caracterizata prin marje reduse si volume mari de productie.
Din perspectiva bilantiera, compania a operat o reducere substantiala a datoriilor totale - de la 32.030.945 RON in 2023 la 22.199.335 RON in 2024, o scadere de circa 31%. Aceasta a condus la imbunatatirea ratei de indatorare de la 46.71% la 40.17%, indicand o gestiune mai prudenta a structurii de capital. Capitalurile proprii se mentin la un nivel solid de 32.584.185 RON, in timp ce rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 8.79% la 6.74%, ca urmare directa a diminuarii profitului net.
Lichiditatea companiei ramane la un nivel corespunzator: activele circulante de 48.148.328 RON acopera de 2.17 ori datoriile totale, asigurand o marja de siguranta financiara pe termen scurt. Totusi, numerarul disponibil a scazut semnificativ - de la 19.027.718 RON la 11.651.132 RON (-38.8%), ceea ce poate semnala utilizarea resurselor de trezorerie pentru achitarea datoriilor sau sustinerea operatiunilor curente.
Productivitatea per angajat a evoluat favorabil: cu 67 de salariati in 2024 fata de 69 in 2023, cifra de afaceri pe angajat a crescut de la aproximativ 1.477.000 RON la circa 1.612.000 RON (+9.1%), confirmand o eficienta operationala in crestere in conditiile unei forte de munca mai mici.
Scorul financiar de 80 din 100 reflecta o pozitie financiara solida, sustinuta de o cifra de afaceri consistenta, datorii in scadere si o lichiditate adecvata. Prezenta stabila de trei decenii pe piata componentelor auto confera companiei credibilitate comerciala si rezilienta dovedita in fata ciclurilor economice. In concluzie, Cor.Tubi SRL prezinta o situatie financiara echilibrata, cu perspective de consolidare, cu conditia ca managementul sa controleze cresterea cheltuielilor si sa imbunatateasca marjele de profitabilitate in exercitiile viitoare.
Cu toate acestea, cresterea veniturilor nu a fost insotita de o evolutie proportionala a profitabilitatii. Profitul net a scazut de la 3.171.115 RON in 2023 la 2.197.018 RON in 2024, o reducere de aproximativ 30.7%. Aceasta evolutie reflecta o crestere mai rapida a cheltuielilor totale (+9.2%, de la 98.572.510 RON la 107.656.285 RON) comparativ cu ritmul de crestere al veniturilor. Marja de profit neta a coborat de la 3.11% la 2.03%, nivel specific industriei de componente auto, caracterizata prin marje reduse si volume mari de productie.
Din perspectiva bilantiera, compania a operat o reducere substantiala a datoriilor totale - de la 32.030.945 RON in 2023 la 22.199.335 RON in 2024, o scadere de circa 31%. Aceasta a condus la imbunatatirea ratei de indatorare de la 46.71% la 40.17%, indicand o gestiune mai prudenta a structurii de capital. Capitalurile proprii se mentin la un nivel solid de 32.584.185 RON, in timp ce rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 8.79% la 6.74%, ca urmare directa a diminuarii profitului net.
Lichiditatea companiei ramane la un nivel corespunzator: activele circulante de 48.148.328 RON acopera de 2.17 ori datoriile totale, asigurand o marja de siguranta financiara pe termen scurt. Totusi, numerarul disponibil a scazut semnificativ - de la 19.027.718 RON la 11.651.132 RON (-38.8%), ceea ce poate semnala utilizarea resurselor de trezorerie pentru achitarea datoriilor sau sustinerea operatiunilor curente.
Productivitatea per angajat a evoluat favorabil: cu 67 de salariati in 2024 fata de 69 in 2023, cifra de afaceri pe angajat a crescut de la aproximativ 1.477.000 RON la circa 1.612.000 RON (+9.1%), confirmand o eficienta operationala in crestere in conditiile unei forte de munca mai mici.
Scorul financiar de 80 din 100 reflecta o pozitie financiara solida, sustinuta de o cifra de afaceri consistenta, datorii in scadere si o lichiditate adecvata. Prezenta stabila de trei decenii pe piata componentelor auto confera companiei credibilitate comerciala si rezilienta dovedita in fata ciclurilor economice. In concluzie, Cor.Tubi SRL prezinta o situatie financiara echilibrata, cu perspective de consolidare, cu conditia ca managementul sa controleze cresterea cheltuielilor si sa imbunatateasca marjele de profitabilitate in exercitiile viitoare.
Puncte forte
- Cifra de afaceri in crestere cu ~6% in 2024, depasind pragul de 107.988.012 RON, cu o productivitate per angajat in crestere de 9.1% - semn al eficientei operationale.
- Reducerea datoriilor totale cu 31% (de la 32.030.945 RON la 22.199.335 RON), imbunatatind rata de indatorare de la 46.71% la 40.17% si consolidand sanatatea bilantiera.
- Lichiditate solida - activele circulante de 48.148.328 RON acopera de 2.17 ori datoriile totale, asigurand stabilitate financiara pe termen scurt.
- 30 de ani de activitate continua in industria automotive si un scor financiar de 80/100, care atesta rezilienta si credibilitatea comerciala a companiei.
Factori de risc
- Scaderea profitului net cu 30.7% si comprimarea marjei nete de la 3.11% la 2.03%, cauzata de cheltuieli totale care au crescut mai repede (+9.2%) decat veniturile (+7.9%).
- Reducerea semnificativa a numerarului disponibil cu 38.8% (de la 19.027.718 RON la 11.651.132 RON), limitand flexibilitatea financiara si capacitatea de reactie rapida la oportunitati sau socuri.
- Expunerea la ciclicitatea industriei auto - cu o marja neta de doar 2.03%, compania dispune de un spatiu redus de manevra in fata unor eventuale cresteri de costuri sau scaderi ale cererii din piata.
Informatii Companie:
CUI: 6288817
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: 277 A
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 107.988.012 | 101.895.942 | 90.450.402 | 62.419.755 | 55.511.590 | 66.519.801 |
| Venituri totale | 110.203.052 | 102.145.501 | 92.883.637 | 63.259.990 | 56.693.103 | 67.257.006 |
| Cheltuieli totale | 107.656.285 | 98.572.510 | 90.872.133 | 60.678.150 | 52.270.172 | 61.849.412 |
| Profit net | 2.197.018 | 3.171.115 | 1.709.011 | 2.351.622 | 4.151.677 | 4.614.864 |
| Total active | 55.269.132 | 68.573.058 | 66.433.136 | 67.715.255 | 60.562.888 | 62.533.020 |
| Total datorii | 22.199.335 | 32.030.945 | 18.232.403 | 21.228.067 | 16.426.119 | 22.523.136 |
| Capitaluri proprii | 32.584.185 | 36.088.418 | 47.773.702 | 46.064.691 | 43.713.070 | 39.561.392 |
| Casa si conturi banci | 11.651.132 | 19.027.718 | 24.012.053 | 21.398.302 | 19.170.836 | 13.366.978 |
| Nr. angajati | 67 | 69 | 70 | 73 | 95 | 96 |
| Capital subscris | 1.628.820 | 1.628.820 | 1.628.820 | 1.628.820 | 1.628.820 | 1.628.820 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.