Covial-Cva SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre COVIAL-CVA SRL și Nr. Registrul Comerțului J22/154/2015. Sediul social se află pe Str. SCOBALTENI, nr. 2...
Locație: Podu Iloaiei, Iasi
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre COVIAL-CVA SRL și Nr. Registrul Comerțului J22/154/2015. Sediul social se află pe Str. SCOBALTENI, nr. 2, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0749058865. Alege COVIAL-CVA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Covial-Cva SRL este o companie solida din sectorul reciclarii, cu venituri de peste 102 milioane RON si un bilant sanatos caracterizat de indatorare minima, insa a inregistrat o pierdere neta de 1.834.523 RON in 2024 din cauza cresterii accelerate a cheltuielilor. Revenirea la profitabilitate si consolidarea lichiditatii reprezinta prioritatile-cheie pentru exercitiul financiar 2025.
Covial-Cva SRL este o societate cu raspundere limitata infiintata in 2015, cu sediul in Podu Iloaiei, judetul Iasi, activand in domeniul recuperarii materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832). Cu o cifra de afaceri de peste 102 milioane RON in 2024, compania se pozitioneaza ca un jucator semnificativ in sectorul reciclarii din Romania.
In 2024, Covial-Cva SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 102.374.985 RON, in crestere cu aproximativ 4,7% fata de 2023 (97.813.234 RON), ceea ce reflecta o capacitate solida de generare a veniturilor. Totusi, aceasta crestere nu a fost insotita de o eficienta corespunzatoare a costurilor: cheltuielile totale au crescut de la 100.213.909 RON la 109.588.766 RON (+9,4%), depasind ritmul de crestere al veniturilor totale (107.754.243 RON, +6,9%). Rezultatul a fost o pierdere neta de 1.834.523 RON in 2024, comparativ cu un profit net de 442.186 RON in 2023 - o inversare semnificativa a tendintei de profitabilitate. Marja de profit a scazut de la +0,45% in 2023 la -1,79% in 2024, iar randamentul capitalurilor proprii (ROE) s-a deteriorat de la +1,09% la -4,74%, semnalând o presiune acuta asupra eficientei operationale.
La 31 decembrie 2024, activele totale ale companiei au scazut la 40.708.606 RON de la 46.816.920 RON in 2023. Aceasta reducere este explicata in principal prin scaderea activelor circulante (de la 11.582.122 RON la 7.085.634 RON, -38,8%) si prin diminuarea disponibilitatilor banesti (de la 1.091.570 RON la 449.558 RON, -58,8%), ceea ce ridica semne de intrebare privind lichiditatea pe termen scurt. Pe de alta parte, compania a realizat un efort semnificativ de dezindatorare: datoriile totale au scazut de la 6.243.971 RON la 1.966.744 RON (-68,5%), reducand rata indatorarii de la 13,34% la 4,83%. Capitalurile proprii raman solide la 38.731.862 RON, conferind companiei o structura financiara echilibrata.
Un aspect notabil il reprezinta reducerea semnificativa a numarului de angajati, de la 97 in 2023 la 63 in 2024 (-35%). Aceasta diminuare sugereaza un proces de restructurare operationala, care ar putea fi contribuit partial la presiunea asupra cheltuielilor in cursul anului. Totusi, productivitatea per angajat a crescut substantial: cifra de afaceri pe salariat a ajuns la aproximativ 1.625.000 RON in 2024, fata de circa 1.008.000 RON in 2023, semn ca restructurarea are si o componenta de eficientizare.
Covial-Cva SRL beneficiaza de un bilant sanatos, cu un nivel de indatorare redus si capitaluri proprii consistente. Principala provocare pentru 2025 o reprezinta stoparea tendintei de crestere a cheltuielilor si revenirea la profitabilitate, pe fondul unui an 2024 marcat de restructurare si pierdere operationala. Scorul financiar de 60/100 reflecta aceasta pozitionare intermediara - fundamentele sunt solide, dar performanta operationala necesita imbunatatire clara.
In 2024, Covial-Cva SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 102.374.985 RON, in crestere cu aproximativ 4,7% fata de 2023 (97.813.234 RON), ceea ce reflecta o capacitate solida de generare a veniturilor. Totusi, aceasta crestere nu a fost insotita de o eficienta corespunzatoare a costurilor: cheltuielile totale au crescut de la 100.213.909 RON la 109.588.766 RON (+9,4%), depasind ritmul de crestere al veniturilor totale (107.754.243 RON, +6,9%). Rezultatul a fost o pierdere neta de 1.834.523 RON in 2024, comparativ cu un profit net de 442.186 RON in 2023 - o inversare semnificativa a tendintei de profitabilitate. Marja de profit a scazut de la +0,45% in 2023 la -1,79% in 2024, iar randamentul capitalurilor proprii (ROE) s-a deteriorat de la +1,09% la -4,74%, semnalând o presiune acuta asupra eficientei operationale.
La 31 decembrie 2024, activele totale ale companiei au scazut la 40.708.606 RON de la 46.816.920 RON in 2023. Aceasta reducere este explicata in principal prin scaderea activelor circulante (de la 11.582.122 RON la 7.085.634 RON, -38,8%) si prin diminuarea disponibilitatilor banesti (de la 1.091.570 RON la 449.558 RON, -58,8%), ceea ce ridica semne de intrebare privind lichiditatea pe termen scurt. Pe de alta parte, compania a realizat un efort semnificativ de dezindatorare: datoriile totale au scazut de la 6.243.971 RON la 1.966.744 RON (-68,5%), reducand rata indatorarii de la 13,34% la 4,83%. Capitalurile proprii raman solide la 38.731.862 RON, conferind companiei o structura financiara echilibrata.
Un aspect notabil il reprezinta reducerea semnificativa a numarului de angajati, de la 97 in 2023 la 63 in 2024 (-35%). Aceasta diminuare sugereaza un proces de restructurare operationala, care ar putea fi contribuit partial la presiunea asupra cheltuielilor in cursul anului. Totusi, productivitatea per angajat a crescut substantial: cifra de afaceri pe salariat a ajuns la aproximativ 1.625.000 RON in 2024, fata de circa 1.008.000 RON in 2023, semn ca restructurarea are si o componenta de eficientizare.
Covial-Cva SRL beneficiaza de un bilant sanatos, cu un nivel de indatorare redus si capitaluri proprii consistente. Principala provocare pentru 2025 o reprezinta stoparea tendintei de crestere a cheltuielilor si revenirea la profitabilitate, pe fondul unui an 2024 marcat de restructurare si pierdere operationala. Scorul financiar de 60/100 reflecta aceasta pozitionare intermediara - fundamentele sunt solide, dar performanta operationala necesita imbunatatire clara.
Puncte forte
- Crestere constanta a cifrei de afaceri (+4,7% in 2024, de la 97.813.234 RON la 102.374.985 RON), demonstrand o capacitate comerciala robusta intr-un sector ciclic.
- Rata de indatorare foarte scazuta (4,83% in 2024), cu datorii totale de doar 1.966.744 RON fata de capitaluri proprii de 38.731.862 RON - bilant practic fara datorii semnificative.
- Productivitate per angajat in crestere semnificativa: circa 1.625.000 RON cifra de afaceri per salariat in 2024, fata de 1.008.000 RON in 2023 (+61%), efect al restructurarii fortei de munca.
Factori de risc
- Inversarea profitabilitatii in 2024 (pierdere neta de 1.834.523 RON), cu cheltuielile totale depasind veniturile - daca tendinta se mentine in 2025, capitalurile proprii vor continua sa se erodeze.
- Lichiditate redusa: disponibilitatile banesti au scazut cu 58,8% la 449.558 RON, lasand o marja de siguranta foarte limitata pentru obligatii operationale curente.
- Restructurarea masiva a personalului (-35%, de la 97 la 63 angajati) indica presiuni operationale semnificative, cu impact incert asupra capacitatii de executie pe termen mediu.
Informatii Companie:
CUI: 34050674
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2015
Contact:
Adresă: Str. Scobalteni, Nr. 2
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Recuperarea materialelor reciclabile sortate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 102.374.985 | 97.813.234 | 130.188.471 | 151.598.485 | 87.242.068 | 110.782.444 |
| Venituri totale | 107.754.243 | 100.746.301 | 135.033.432 | 152.969.043 | 93.578.179 | 114.085.707 |
| Cheltuieli totale | 109.588.766 | 100.213.909 | 123.573.681 | 134.315.595 | 87.632.508 | 108.965.718 |
| Profit net | -1.834.523 | 442.186 | 9.900.706 | 15.952.473 | 5.106.876 | 4.353.192 |
| Total active | 40.708.606 | 46.816.920 | 46.208.269 | 42.688.753 | 36.413.599 | 32.867.954 |
| Total datorii | 1.966.744 | 6.243.971 | 5.958.102 | 4.581.396 | 10.851.879 | 12.242.319 |
| Capitaluri proprii | 38.731.862 | 40.562.949 | 40.240.167 | 38.097.357 | 25.551.720 | 20.625.635 |
| Casa si conturi banci | 449.558 | 1.091.570 | 2.232.358 | 2.528.487 | 1.885.886 | 984.688 |
| Nr. angajati | 63 | 97 | 113 | 112 | 97 | 123 |
| Capital subscris | 50.300 | 50.300 | 50.300 | 50.300 | 50.300 | 50.300 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.