Dunagricol Cargo S.r.l.
Descoperă toate informațiile esențiale despre DUNAGRICOL CARGO S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J16/1036/2015. Sediul social se află pe Str. BABA LU...
Locație: Calafat, Dolj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre DUNAGRICOL CARGO S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J16/1036/2015. Sediul social se află pe Str. BABA LUPA, nr. 4, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege DUNAGRICOL CARGO S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Dunagricol Cargo S.r.l. este un operator de transport fluvial cu activitate comerciala intensa si rentabilitate ridicata a capitalului, insa cu un grad de indatorare de 90% care reprezinta principalul factor de vulnerabilitate financiara. Scorul de 60/100 reflecta corect acest echilibru fragil intre performanta operationala si riscul structural al bilantului.
Dunagricol Cargo S.r.l. este o companie cu sediul in Calafat, judetul Dolj, activand in domeniul transportului de marfuri pe cai navigabile interioare (cod CAEN 5040). Infiintata in 2015, compania si-a construit in aproape un deceniu o prezenta solida in sectorul logisticii fluviale, beneficiind probabil de pozitionarea geografica avantajoasa pe malul Dunarii.
Performanta comerciala a companiei pentru exercitiul financiar 2024 este remarcabila: o cifra de afaceri de 147.326.613 RON plaseza Dunagricol Cargo intr-o categorie superioara a operatorilor de transport regional. Veniturile totale de 147.491.834 RON sunt aproape integral generate din activitatea de baza, ceea ce indica o focalizare clara a modelului de afaceri. Cheltuielile totale de 143.462.915 RON sunt gestionate eficient in raport cu volumul de activitate, rezultand un profit net de 3.554.948 RON.
Marja de profit neta de 2,41% este caracteristica industriei de transport, unde costurile operationale - combustibil, mentenanta flotei, taxe portuare si de navigatie - sunt structuralmente ridicate. Aceasta marja, desi modesta in termeni absoluti, este acceptabila pentru sectorul in care opereaza compania.
Structura bilantului evidentiaza o dependenta semnificativa de finantarea externa. Activele totale de 47.841.042 RON sunt sustinute in proportie de 90,15% din datorii (43.129.625 RON), capitalurile proprii reprezentand doar 3.716.417 RON. Aceasta rata a indatorarii extrem de ridicata este principalul semnal de prudenta al analizei. Lichiditatea imediata este foarte scazuta: numerarul disponibil de doar 144.935 RON reprezinta o fractiune infima din datoriile totale, ceea ce sugereaza ca societatea functioneaza cu un flux de numerar tensionat, dependent de incasarile curente si de liniile de credit.
In schimb, rentabilitatea capitalului propriu (ROE) de 95,66% este exceptional de ridicata si reflecta capacitatea managementului de a genera randamente mari pentru actionari dintr-o baza de capital relativ redusa. Aceasta valoare este insa amplificata tocmai de efectul de levier financiar ridicat.
Activele imobilizate de 10.455.251 RON reprezinta probabil flota de mijloace de transport fluvial, in timp ce activele circulante de 37.283.606 RON sugereaza un volum substantial de creante comerciale, specific activitatii de transport cu plata la termen. Cu un numar de doar 13 angajati pentru o cifra de afaceri de peste 147 milioane RON, productivitatea per angajat este extraordinara - peste 11 milioane RON cifra de afaceri per salariat - ceea ce poate indica un model de outsourcing al capacitatii de transport sau utilizarea unor contractori independenti.
In ansamblu, Dunagricol Cargo S.r.l. este o companie cu activitate comerciala intensa si performante financiare solide la nivel operational, dar cu un profil de risc financiar ridicat generat de gradul mare de indatorare si lichiditati reduse.
Performanta comerciala a companiei pentru exercitiul financiar 2024 este remarcabila: o cifra de afaceri de 147.326.613 RON plaseza Dunagricol Cargo intr-o categorie superioara a operatorilor de transport regional. Veniturile totale de 147.491.834 RON sunt aproape integral generate din activitatea de baza, ceea ce indica o focalizare clara a modelului de afaceri. Cheltuielile totale de 143.462.915 RON sunt gestionate eficient in raport cu volumul de activitate, rezultand un profit net de 3.554.948 RON.
Marja de profit neta de 2,41% este caracteristica industriei de transport, unde costurile operationale - combustibil, mentenanta flotei, taxe portuare si de navigatie - sunt structuralmente ridicate. Aceasta marja, desi modesta in termeni absoluti, este acceptabila pentru sectorul in care opereaza compania.
Structura bilantului evidentiaza o dependenta semnificativa de finantarea externa. Activele totale de 47.841.042 RON sunt sustinute in proportie de 90,15% din datorii (43.129.625 RON), capitalurile proprii reprezentand doar 3.716.417 RON. Aceasta rata a indatorarii extrem de ridicata este principalul semnal de prudenta al analizei. Lichiditatea imediata este foarte scazuta: numerarul disponibil de doar 144.935 RON reprezinta o fractiune infima din datoriile totale, ceea ce sugereaza ca societatea functioneaza cu un flux de numerar tensionat, dependent de incasarile curente si de liniile de credit.
In schimb, rentabilitatea capitalului propriu (ROE) de 95,66% este exceptional de ridicata si reflecta capacitatea managementului de a genera randamente mari pentru actionari dintr-o baza de capital relativ redusa. Aceasta valoare este insa amplificata tocmai de efectul de levier financiar ridicat.
Activele imobilizate de 10.455.251 RON reprezinta probabil flota de mijloace de transport fluvial, in timp ce activele circulante de 37.283.606 RON sugereaza un volum substantial de creante comerciale, specific activitatii de transport cu plata la termen. Cu un numar de doar 13 angajati pentru o cifra de afaceri de peste 147 milioane RON, productivitatea per angajat este extraordinara - peste 11 milioane RON cifra de afaceri per salariat - ceea ce poate indica un model de outsourcing al capacitatii de transport sau utilizarea unor contractori independenti.
In ansamblu, Dunagricol Cargo S.r.l. este o companie cu activitate comerciala intensa si performante financiare solide la nivel operational, dar cu un profil de risc financiar ridicat generat de gradul mare de indatorare si lichiditati reduse.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 147.326.613 RON demonstreaza o pozitie competitiva puternica in transportul fluvial, cu o productivitate per angajat exceptionala de peste 11 milioane RON.
- ROE de 95,66% reflecta o capacitate remarcabila de a genera rentabilitate pentru actionari, indicand un management eficient al capitalului investit.
- Focalizarea aproape exclusiva pe activitatea de baza (veniturile totale acopera 100% din cifra de afaceri) sugereaza un model de afaceri clar si bine optimizat.
- Pozitionarea geografica in Calafat, nod strategic pe Dunare, ofera avantaje competitive naturale in sectorul transportului fluvial international si de tranzit.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 90,15% este critica si expune compania la riscuri semnificative in cazul cresterii dobanzilor, al intarzierii incasarilor sau al unor socuri externe in sectorul transportului.
- Numerarul disponibil de doar 144.935 RON raportat la datorii totale de 43.129.625 RON indica o lichiditate imediata extrem de fragila, cu dependenta totala de fluxul operational curent.
- Marja de profit de 2,41% lasa foarte putin spatiu de manevra in fata cresterii costurilor operationale (combustibil, taxe de navigatie), orice soc de costuri putand eroda profitabilitatea rapid.
Informatii Companie:
CUI: 34719818
Cod CAEN: 5040
Anul înființării: 2015
Contact:
Adresă: Str. BABA LUPA, nr. 4
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Transportul de marfuri pe cai navigabile interioare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 147.326.613 | 97.986.580 | 24.528.575 | 424.861 | 0 | 0 |
| Venituri totale | 147.491.834 | 99.127.570 | 24.876.966 | 424.863 | 0 | 0 |
| Cheltuieli totale | 143.462.915 | 96.228.391 | 24.145.650 | 376.669 | 0 | 0 |
| Profit net | 3.554.948 | 2.477.485 | 626.922 | 39.693 | 0 | 0 |
| Total active | 47.841.042 | 16.012.480 | 4.752.205 | 57.877 | 200 | 200 |
| Total datorii | 43.129.625 | 12.211.680 | 3.984.590 | 17.984 | 0 | 0 |
| Capitaluri proprii | 3.716.417 | 2.622.790 | 767.615 | 39.893 | 200 | 200 |
| Casa si conturi banci | 144.935 | 197.251 | 65.889 | 39.658 | 200 | 200 |
| Nr. angajati | 13 | 7 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Capital subscris | 101.000 | 101.000 | 101.000 | 200 | 200 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.