Eso Petrol SRL
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Eso Petrol SRL este o companie din Sibiu, județul Sibiu, specializată în comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate. Înregistrată cu CUI 31681590 și număr de ordine în Registrul Comerțului J32/456/2013, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.
Sediul social se află la adresa Str. Somesului, Nr. 31, Sibiu. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.
Analiza Financiara:
Rezumat: Eso Petrol SRL este o companie din sectorul distributiei de carburanti, cu o crestere remarcabila de 37% a cifrei de afaceri in 2024 si un profit net de 9.633.812 RON, demonstrand o traiectorie financiara solida si o eficienta operationala peste media industriei.
Eso Petrol SRL, infiintata in 2013 si cu sediul in Sibiu, activeaza in comertul cu amanuntul al carburantilor (CAEN 4730) si a inregistrat in 2024 o performanta financiara de exceptie, consolidandu-si pozitia pe piata regionala a distribuitorilor de combustibili.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 174.956.844 RON, in crestere cu 36,8% fata de 127.881.637 RON in 2023. Aceasta expansiune este remarcabila si semnaleaza fie o extindere a retelei de distributie, fie o crestere a volumelor vandute, fie ambele. Profitul net a crescut intr-un ritm si mai alert - de la 6.424.015 RON la 9.633.812 RON, adica o crestere de aproape 50% - ceea ce indica nu doar crestere volumetrica, ci si o imbunatatire reala a eficientei operationale. Marja de profit net a crescut de la 5,02% la 5,51%, o progresie modesta ca valoare absoluta, dar semnificativa in contextul unei industrii cu marje traditionale reduse.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Activele totale au crescut de la 24.445.355 RON la 31.396.003 RON (+28,4%), cu un accent clar pe activele imobilizate - de la 15.817.591 RON la 20.749.325 RON - ceea ce sugereaza investitii in infrastructura fizica (statii de distributie, echipamente). Capitalurile proprii au crescut semnificativ, de la 6.544.015 RON la 10.860.510 RON (+65,9%), reflectand acumularea profiturilor retinute. Rata de indatorare s-a imbunatatit vizibil, de la 73,20% in 2023 la 65,34% in 2024, semn ca managementul si-a redus dependenta relativa de finantarea externa, chiar daca datoriile totale au crescut in valoare absoluta de la 17.894.360 RON la 20.515.525 RON.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) ramane spectaculoasa: 88,70% in 2024 (usor in scadere de la 98,17% in 2023), un indicator care reflecta cat de eficient este utilizat capitalul actionarilor. O astfel de valoare este caracteristica pentru companiile cu un capital subscris redus (100.000 RON) si finantare preponderent din datorii si profituri reinvestite. Cu 79 de angajati in 2024 (fata de 71 in 2023), cifra de afaceri per angajat depaseste 2.200.000 RON - extrem de ridicata, tipica pentru sectorul carburantilor unde volumele sunt mari dar valoarea adaugata per tranzactie este limitata.
**Lichiditati**
Un semnal de urmarit este scaderea numerarului disponibil - de la 1.246.434 RON in 2023 la 665.826 RON in 2024 - in conditiile in care cifra de afaceri a crescut semnificativ. Acest lucru poate indica investitii sustinute sau o gestionare mai agresiva a capitalului de lucru, si merita monitorizat pentru a evita tensiuni de lichiditate pe termen scurt.
In ansamblu, Eso Petrol SRL prezinta in 2024 o imagine financiara robusta: crestere accelerata, profitabilitate in imbunatatire si un bilant mai echilibrat decat in anul anterior. Scorul financiar de 80/100 este justificat.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 174.956.844 RON, in crestere cu 36,8% fata de 127.881.637 RON in 2023. Aceasta expansiune este remarcabila si semnaleaza fie o extindere a retelei de distributie, fie o crestere a volumelor vandute, fie ambele. Profitul net a crescut intr-un ritm si mai alert - de la 6.424.015 RON la 9.633.812 RON, adica o crestere de aproape 50% - ceea ce indica nu doar crestere volumetrica, ci si o imbunatatire reala a eficientei operationale. Marja de profit net a crescut de la 5,02% la 5,51%, o progresie modesta ca valoare absoluta, dar semnificativa in contextul unei industrii cu marje traditionale reduse.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Activele totale au crescut de la 24.445.355 RON la 31.396.003 RON (+28,4%), cu un accent clar pe activele imobilizate - de la 15.817.591 RON la 20.749.325 RON - ceea ce sugereaza investitii in infrastructura fizica (statii de distributie, echipamente). Capitalurile proprii au crescut semnificativ, de la 6.544.015 RON la 10.860.510 RON (+65,9%), reflectand acumularea profiturilor retinute. Rata de indatorare s-a imbunatatit vizibil, de la 73,20% in 2023 la 65,34% in 2024, semn ca managementul si-a redus dependenta relativa de finantarea externa, chiar daca datoriile totale au crescut in valoare absoluta de la 17.894.360 RON la 20.515.525 RON.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) ramane spectaculoasa: 88,70% in 2024 (usor in scadere de la 98,17% in 2023), un indicator care reflecta cat de eficient este utilizat capitalul actionarilor. O astfel de valoare este caracteristica pentru companiile cu un capital subscris redus (100.000 RON) si finantare preponderent din datorii si profituri reinvestite. Cu 79 de angajati in 2024 (fata de 71 in 2023), cifra de afaceri per angajat depaseste 2.200.000 RON - extrem de ridicata, tipica pentru sectorul carburantilor unde volumele sunt mari dar valoarea adaugata per tranzactie este limitata.
**Lichiditati**
Un semnal de urmarit este scaderea numerarului disponibil - de la 1.246.434 RON in 2023 la 665.826 RON in 2024 - in conditiile in care cifra de afaceri a crescut semnificativ. Acest lucru poate indica investitii sustinute sau o gestionare mai agresiva a capitalului de lucru, si merita monitorizat pentru a evita tensiuni de lichiditate pe termen scurt.
In ansamblu, Eso Petrol SRL prezinta in 2024 o imagine financiara robusta: crestere accelerata, profitabilitate in imbunatatire si un bilant mai echilibrat decat in anul anterior. Scorul financiar de 80/100 este justificat.
Puncte forte
- Crestere accelerata a cifrei de afaceri (+36,8%) si a profitului net (+50%) in 2024, demonstrand expansiune reala si eficienta operationala in crestere.
- Rentabilitate a capitalului propriu (ROE) exceptionala de 88,70%, care indica o utilizare extrem de eficienta a capitalului actionarilor.
- Imbunatatirea semnificativa a ratei de indatorare - de la 73,20% la 65,34% - reflectand o structura financiara mai sanatoasa si o dependenta redusa de finantarea externa.
- Capitaluri proprii aproape dublate in doi ani (de la 6.544.015 RON la 10.860.510 RON), consolidand baza de rezistenta a companiei in fata socurilor externe.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 65,34% ramane ridicata - majoritatea activelor sunt finantate din datorii, ceea ce expune compania la riscuri de refinantare sau la cresterea costurilor de capital in conditii de piata nefavorabile.
- Scaderea dramatica a numerarului disponibil (de la 1.246.434 RON la 665.826 RON) in paralel cu cresterea volumului de activitate poate genera presiuni de lichiditate pe termen scurt, in special in perioadele cu plati concentrate.
- Dependenta totala de sectorul carburantilor (CAEN 4730) expune compania la volatilitatea preturilor internationale ale petrolului, schimbari legislative privind taxarea combustibililor si tendintele structurale de tranzitie catre vehicule electrice.
Informatii Companie:
CUI: 31681590
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: Str. Somesului, Nr. 31
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 174.956.844 | 127.881.637 | 126.414.403 | 68.534.735 | 50.257.136 | 58.551.060 |
| Venituri totale | 175.024.456 | 128.068.834 | 126.598.379 | 68.603.804 | 50.338.185 | 58.759.960 |
| Cheltuieli totale | 164.003.719 | 120.613.175 | 120.705.097 | 64.059.966 | 47.302.026 | 56.579.322 |
| Profit net | 9.633.812 | 6.424.015 | 5.035.239 | 3.974.703 | 2.630.550 | 1.811.590 |
| Total active | 31.396.003 | 24.445.355 | 18.987.300 | 15.680.140 | 9.820.006 | 7.453.983 |
| Total datorii | 20.515.525 | 17.894.360 | 13.818.323 | 11.407.507 | 7.062.466 | 5.151.720 |
| Capitaluri proprii | 10.860.510 | 6.544.015 | 5.155.239 | 4.268.349 | 2.750.550 | 2.302.263 |
| Casa si conturi banci | 665.826 | 1.246.434 | 1.059.293 | 282.223 | 365.243 | 366.665 |
| Nr. angajati | 79 | 71 | 60 | 45 | 46 | 49 |
| Capital subscris | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.