Sari la continut

Euro Tehnic SRL

Locație: Radauti, Suceava

Descriere:

Căutați servicii de comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate în Radauti? Euro Tehnic SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Suceava, compania noastră (CUI 8252984) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Str. Mihail Kogalniceanu, Nr. 16 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: Euro Tehnic SRL este o companie matura din sectorul distributiei de carburanti, cu o cifra de afaceri de 112.139.675 RON si o rentabilitate a capitalului propriu de 31,74%, demonstrand eficienta operationala remarcabila dupa aproape 30 de ani de activitate continua. Fundamentele financiare sunt solide, cu lichiditate buna, indatorare controlata si un profit net de 8.572.977 RON in 2024.
Euro Tehnic SRL activeaza in comertul cu amanuntul al carburantilor (CAEN 4730) din Radauti, judetul Suceava, de aproape 30 de ani - un parcurs care vorbeste de la sine despre rezistenta si adaptabilitatea managementului. In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 112.139.675 RON, consolidandu-si pozitia ca unul dintre operatorii regionali semnificativi din nord-estul Romaniei.

Performanta financiara cea mai remarcabila este marja de profit neta de 7,64% - un nivel exceptional pentru un sector in care marjele de 1-3% sunt norma industriei. Aceasta performanta reflecta fie un mix favorabil de produse si servicii complementare, fie un control riguros al cheltuielilor, fie ambele. Profitul net de 8.572.977 RON confirma ca managementul stie sa transforme volumele mari de vanzari in valoare reala pentru actionari.

Diferenta dintre veniturile totale (119.250.157 RON) si cifra de afaceri (112.139.675 RON) - adica circa 7,1 milioane RON - sugereaza venituri din activitati conexe, posibil chirii, servicii de spalatorie auto, magazine de incinta sau alte operatiuni complementare statiilor de carburanti.

Din punct de vedere bilantier, structura activelor este dominata de active circulante - 41.509.838 RON, adica 85,9% din totalul de 48.327.532 RON. Aceasta proportie este tipica pentru distributie, unde stocurile si creantele au o rotatie rapida. Active imobilizate de 6.816.451 RON indica investitii moderate in infrastructura fizica, ceea ce poate semnifica fie statii complet amortizate, fie un model partial bazat pe spatii inchiriate.

Capitalurile proprii de 27.009.538 RON, comparate cu capitalul subscris initial de 149.660 RON, ilustreaza o poveste de acumulare disciplinata pe parcursul a trei decenii. Aceasta masa de rezerve si profituri retinute reprezinta un tampon strategic solid impotriva turbulenteIor economice.

Rata indatorarii de 40,52% plaseaza compania intr-o zona de echilibru sanatoasa. Datoriile totale de 19.582.783 RON sunt acoperite de doua ori de activele circulante, iar numerarul disponibil de 3.818.295 RON asigura lichiditati operationale adecvate.

ROE-ul de 31,74% este indicatorul-cheie al acestui profil financiar. O rentabilitate a capitalului propriu la acest nivel depaseste cu mult randamentele oferite de alternative de investitii comparabile si semnalizeaza o alocare extrem de eficienta a resurselor.

La cei 71 de angajati, productivitatea per salariat atinge aproximativ 1.579.000 RON in cifra de afaceri - un nivel ridicat, specific unui model de business cu volum mare si procese standardizate. Scorul financiar de 75/100 reflecta corect aceasta realitate: o companie stabila, matura si bine capitalizata, cu fundamentale solide si capacitate demonstrata de generare a valorii pe termen lung.
Puncte forte
  • Marja de profit neta de 7,64% depaseste semnificativ media sectorului de distributie carburanti (1-3%), reflectand un control strict al costurilor si eficienta operationala ridicata.
  • ROE de 31,74% demonstreaza o alocare extrem de eficienta a capitalului propriu, generand valoare substantiala pentru actionari intr-un sector cu marje traditionale reduse.
  • Lichiditate solida - activele circulante de 41.509.838 RON acopera de doua ori datoriile totale de 19.582.783 RON, oferind rezistenta la socuri financiare.
  • Companie matura cu aproape 30 de ani de activitate continua (1996), cu capitaluri proprii de 27.009.538 RON acumulate prin retentie disciplinata a profitului, de la un capital initial de 149.660 RON.
Factori de risc
  • Tranzitia energetica spre vehicule electrice reprezinta riscul structural pe termen mediu si lung, cu potential de erodare progresiva a volumelor de vanzari de carburanti conventionali.
  • Volatilitatea preturilor internationale ale petrolului poate comprima marjele operationale rapid si impredictibil, intr-un sector cu putere redusa de negociere in amonte.
  • Concentrarea geografica in zona Radauti - Suceava limiteaza diversificarea riscului si expune compania la dinamici economice si demografice regionale specifice.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 06.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 8252984
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 1996

Contact:

Adresă: Str. Mihail Kogalniceanu, Nr. 16
Telefon:
Fax: 0230565525

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 112.139.675 95.778.298 97.173.560 75.461.458 54.359.100 57.442.187
Venituri totale 119.250.157 103.145.356 103.666.940 82.002.731 56.889.005 59.119.329
Cheltuieli totale 109.312.494 96.191.306 96.680.551 73.920.063 51.783.557 54.964.967
Profit net 8.572.977 5.979.319 6.034.695 7.000.937 4.396.823 3.515.404
Total active 48.327.532 42.360.457 36.235.152 30.777.613 26.804.025 25.730.598
Total datorii 19.582.783 6.913.699 6.296.064 3.118.206 3.877.307 4.329.855
Capitaluri proprii 27.009.538 33.271.728 27.335.887 24.301.192 18.774.367 16.983.117
Casa si conturi banci 3.818.295 4.505.935 2.595.161 2.991.442 2.937.883 3.081.614
Nr. angajati 71 68 64 57 54 53
Capital subscris 149.660 149.660 149.660 149.660 149.660 149.660
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Andra Maria Butcaru S.R.L.

Cărți, Ziare și Papetărie

Mihail Kogalniceanu

Nla Mart S.R.L.

Comerț Cu Amănuntul

Sat Potlogi, Comuna Potlogi

Claber Impex SRL

Îmbrăcăminte și Încălțăminte

Gilau

Easy Start S.R.L.

Supermarketuri și Magazine

București Sectorul 3

Roua Ionuț SRL

Supermarketuri și Magazine

Goruia

Chirac Florentina-Larisa Persoană Fizică Autorizată

Articole Sportive și Recreaționale

Nehoiu

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te