Faurecia Romania S.R.L.
Locație: Cateasca, Arges
Descriere:
Faurecia Romania S.R.L. este o companie românească cu sediul în Cateasca, județul Arges.
Pentru verificarea legalității și autenticității firmei, vă prezentăm datele oficiale: Codul Unic de Identificare (CUI): 15599111. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J03/1662/2022.
Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: 287, Cateasca. Telefon: 0269208700. Fax: 0269208793.
Vă mulțumim pentru interesul acordat companiei Faurecia Romania S.R.L.. Suntem deschiși colaborărilor și așteptăm cu interes să vă cunoaștem!
Analiza Financiara:
Rezumat: Faurecia Romania S.R.L. afiseaza in 2024 o performanta operationala solida, cu rulaj foarte mare, profit net pozitiv si ROE ridicat. Principalul punct de atentie ramane gradul mare de indatorare, care impune disciplina financiara pentru mentinerea stabilitatii.
Faurecia Romania S.R.L. prezinta in 2024 profilul unei companii industriale mari, cu volum operational ridicat si eficienta buna in raport cu structura de capital. Cifra de afaceri de 1.516.291.851 lei, apropiata de veniturile totale de 1.532.234.717 lei, confirma ca activitatea de baza este principalul motor al performantei. Diferenta pozitiva dintre venituri totale si cheltuieli totale (1.479.851.091 lei) se reflecta intr-un profit net de 37.018.016 lei.
Marja neta de 2,44% indica o profitabilitate moderata, specifica frecvent companiilor de productie cu costuri operationale semnificative. Cu toate acestea, la un volum al vanzarilor de peste 1,5 miliarde lei, chiar o marja relativ redusa produce un rezultat net relevant ca valoare absoluta. Scorul financiar de 70/100 sustine imaginea unei companii cu echilibru functional, fara semnale de deteriorare majora in datele prezentate.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 538.072.483 lei, din care activele circulante reprezinta 448.234.115 lei, iar activele imobilizate 86.272.397 lei. Aceasta structura arata o pondere ridicata a componentelor pe termen scurt in baza de active, aspect important pentru flexibilitatea operationala. Numerarul si conturile de 49.717.114 lei ofera un tampon de lichiditate util pentru operatiuni curente, desi trebuie privit in contextul datoriilor totale de 376.645.427 lei.
Rata indatorarii de 70,00% arata o dependenta semnificativa de finantarea prin datorie. In acelasi timp, capitalurile proprii de 138.737.305 lei permit sustinerea activitatii, iar ROE de 26,68% indica o capacitate buna de remunerare a capitalului propriu. Totusi, capitalul subscris de 262.770.260 lei peste nivelul capitalurilor proprii sugereaza ca rezultatele istorice si distributiile anterioare trebuie urmarite atent pentru a evalua evolutia bazei patrimoniale in timp.
Compania are 2.244 angajati, ceea ce confirma o scala operationala ridicata si o amprenta importanta in zona productiei auto (CAEN 2932). Pentru o societate infiintata in 2003, datele din 2024 descriu un business matur, cu rulaj mare, profit pozitiv si rentabilitate buna a capitalurilor, dar cu sensibilitate la presiunea costurilor si la nivelul ridicat al indatorarii.
Marja neta de 2,44% indica o profitabilitate moderata, specifica frecvent companiilor de productie cu costuri operationale semnificative. Cu toate acestea, la un volum al vanzarilor de peste 1,5 miliarde lei, chiar o marja relativ redusa produce un rezultat net relevant ca valoare absoluta. Scorul financiar de 70/100 sustine imaginea unei companii cu echilibru functional, fara semnale de deteriorare majora in datele prezentate.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 538.072.483 lei, din care activele circulante reprezinta 448.234.115 lei, iar activele imobilizate 86.272.397 lei. Aceasta structura arata o pondere ridicata a componentelor pe termen scurt in baza de active, aspect important pentru flexibilitatea operationala. Numerarul si conturile de 49.717.114 lei ofera un tampon de lichiditate util pentru operatiuni curente, desi trebuie privit in contextul datoriilor totale de 376.645.427 lei.
Rata indatorarii de 70,00% arata o dependenta semnificativa de finantarea prin datorie. In acelasi timp, capitalurile proprii de 138.737.305 lei permit sustinerea activitatii, iar ROE de 26,68% indica o capacitate buna de remunerare a capitalului propriu. Totusi, capitalul subscris de 262.770.260 lei peste nivelul capitalurilor proprii sugereaza ca rezultatele istorice si distributiile anterioare trebuie urmarite atent pentru a evalua evolutia bazei patrimoniale in timp.
Compania are 2.244 angajati, ceea ce confirma o scala operationala ridicata si o amprenta importanta in zona productiei auto (CAEN 2932). Pentru o societate infiintata in 2003, datele din 2024 descriu un business matur, cu rulaj mare, profit pozitiv si rentabilitate buna a capitalurilor, dar cu sensibilitate la presiunea costurilor si la nivelul ridicat al indatorarii.
Puncte forte
- Volum operational foarte ridicat: cifra de afaceri de 1.516.291.851 lei sustine o baza robusta de activitate.
- Profitabilitate pozitiva si consistenta: profit net de 37.018.016 lei, chiar la o marja neta moderata de 2,44%.
- ROE de 26,68% indica utilizarea eficienta a capitalurilor proprii in generarea de rezultat.
- Structura activelor este orientata spre active circulante (448.234.115 lei), ceea ce favorizeaza flexibilitatea operationala.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 70,00% reflecta un nivel ridicat al dependentei de finantare externa.
- Marja neta de 2,44% este relativ redusa si poate fi afectata rapid de cresterea costurilor.
- Numerarul de 49.717.114 lei trebuie gestionat prudent in raport cu datoriile totale de 376.645.427 lei.
Informatii Companie:
CUI: 15599111
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: 287
Telefon:
Fax: 0269208793
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.344.667.877 | 1.516.291.851 | 1.606.746.501 | 1.300.419.790 | 1.038.365.334 | 1.049.251.567 | 1.222.096.759 |
| Venituri totale | 1.363.171.502 | 1.532.234.717 | 1.666.237.904 | 1.327.001.205 | 1.069.969.563 | 1.053.062.150 | 1.244.518.897 |
| Cheltuieli totale | 1.305.718.341 | 1.479.851.091 | 1.663.664.155 | 1.330.290.129 | 1.107.585.277 | 1.071.231.606 | 1.233.701.024 |
| Profit net | 43.874.763 | 37.018.016 | -885.780 | -3.288.924 | -38.555.485 | -18.169.456 | 9.027.058 |
| Total active | 326.319.105 | 538.072.483 | 487.801.703 | 526.472.093 | 428.978.688 | 433.167.019 | 443.021.485 |
| Total datorii | 192.537.969 | 376.645.427 | 475.294.662 | 513.770.148 | 408.183.346 | 373.634.370 | 365.663.189 |
| Capitaluri proprii | 118.544.323 | 138.737.305 | 2.351.289 | 3.237.069 | 6.525.993 | 47.854.208 | 65.949.836 |
| Casa si conturi banci | 29.756.206 | 49.717.114 | 32.992.936 | 25.530.596 | 5.372.465 | 32.366.778 | 20.065.517 |
| Nr. angajati | 1311 | 2244 | 2595 | 2419 | 2287 | 2423 | 2602 |
| Capital subscris | 209.959.700 | 262.770.260 | 163.402.260 | 163.402.260 | 163.402.260 | 163.402.260 | 163.402.260 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.