Sari la continut

Locație: Brasov, Brasov

Descriere:

Cu sediul în Brasov, Brasov, Flashnet S.a. activează în domeniul fabricarea calculatoarelor si a echipamentelor periferice (cod CAEN 2620). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J08/970/2007, având codul unic de identificare 18014742.

Adresa noastră: Fundatura Harmanului, Nr. 4a, Brasov, Brasov.

Analiza Financiara:

Rezumat: Flashnet S.A. incheie 2025 cu rezultate de exceptie: cifra de afaceri depasind 100 milioane RON, un profit net de 25 milioane RON si o pozitie de numerar care depaseste toate datoriile companiei, confirmand scorul financiar maxim de 100/100.
Flashnet S.A. este o societate pe actiuni cu sediul in Brasov, infiintata in 2005, activand in sectorul fabricarii calculatoarelor si echipamentelor periferice (CAEN 2620). Cu un scor financiar de 100/100, compania reprezinta un model de soliditate si eficienta in peisajul antreprenorial romanesc.

**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**

In 2025, Flashnet a depasit pragul simbolic de 100 de milioane RON la cifra de afaceri, inregistrand 101.210.335 RON fata de 87.797.200 RON in 2024, o crestere de 15,3%. Veniturile totale au ajuns la 103.668.935 RON (+3,5%), in timp ce cheltuielile totale au scazut usor de la 74.844.257 RON la 73.856.875 RON (-1,3%), un semnal clar de eficienta operationala imbunatatita. Profitul net a crescut corespunzator de la 21.850.635 RON la 25.093.294 RON (+14,8%), consolidand pozitia companiei ca generator robust de valoare.

Marja de profit net de 24,79% - practic identica cu cea din 2024 (24,89%) - este remarcabila pentru un producator din sectorul hardware, unde marjele sunt in mod traditional comprimate de costurile componentelor si competitia globala. Aceasta stabilitate sugereaza o putere de negociere si un control al costurilor bine inradacinate in cultura organizatiei.

**Structura activelor si lichiditatea**

Activele totale au crescut spectaculos cu 46,3%, de la 57.828.286 RON la 84.582.146 RON. Elementul cel mai notabil este explozia numerarului si a conturilor bancare: de la 12.446.467 RON la 43.288.866 RON, o crestere de 247,8% intr-un singur an. Aceasta pozitie de cash exceptional de puternica - reprezentand 51% din totalul activelor - ofera companiei o flexibilitate strategica rara: capacitate de investitii, rezistenta la socuri externe si putere de negociere cu furnizorii si partenerii.

Activele imobilizate s-au dublat (de la 4.813.522 RON la 10.200.996 RON), indicand investitii semnificative in infrastructura si capacitatile productive, anticipand probabil continuarea cresterii.

**Solvabilitate si structura de capital**

Capitalurile proprii au crescut cu 67,1%, de la 30.955.498 RON la 51.718.551 RON, in timp ce datoriile totale au crescut modest (19.442.891 RON la 24.096.648 RON). Rezultatul este o rata a indatorarii in scadere: de la 33,62% la 28,49% - bine sub pragul de atentionare de 50%. Concret, compania detine numerar (43,3M RON) mai mult decat datoriile totale (24,1M RON), o pozitie de lichiditate net pozitiva.

**Eficienta capitalului uman**

Cei 77 de angajati (fata de 68 in 2024) genereaza un profit net de aproximativ 325.000 RON per persoana - o productivitate per capita ridicata, sugerand automatizare, procese eficiente sau o piata de nisa cu valoare adaugata mare.

Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 70,59% la 48,52%, insa aceasta evolutie nu reflecta o deteriorare a performantei, ci exact inversul: capitalizarea masiva a profiturilor a marit baza de capital cu 67%, diluand matematic rata de randament. La un profit net de 25 de milioane RON pe capitaluri de 51,7 milioane RON, ROE de 48,52% ramane exceptional in orice sector.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri a depasit 100 milioane RON in 2025 cu o crestere de 15,3%, insotita de o scadere a cheltuielilor totale, reflectand o expansiune profitabila si disciplinata.
  • Marja de profit net de 24,79% este constanta si exceptionala pentru sectorul de productie hardware, demonstrand putere de negociere si control ferm al costurilor.
  • Lichiditate strategica superioara: numerarul de 43,3 milioane RON depaseste integral datoriile totale (24,1 milioane RON), oferind o rezerva robusta pentru investitii sau crize.
  • Rata indatorarii in scadere (33,62% - 28,49%) si capitaluri proprii crescute cu 67,1% confirma o capitalizare organica sanatoasa si o structura financiara echilibrata.
Factori de risc
  • Numerarul masiv acumulat (43,3 milioane RON, 51% din active) ramane partial nealocat - riscul de oportunitate consta in randamentul scazut al lichiditatilor comparativ cu investitiile in capacitati productive sau dividende.
  • Expunerea la ciclicitatea sectorului IT hardware (CAEN 2620) il face vulnerabil la fluctuatii valutare, perturbari ale lanturilor de aprovizionare globale si obsolescenta tehnologica accelerata.
  • Capitalul subscris nominal de 103.950 RON este extrem de redus raportat la capitalurile proprii reale de 51,7 milioane RON, o disparitate atipica ce poate genera rigiditati juridice sau perceptii de risc in relatia cu parteneri institutionali.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 17.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 18014742
Cod CAEN: 2620
Anul înființării: 2005

Contact:

Adresă: Fundatura Harmanului, Nr. 4a
Telefon:
Fax: 0268334331

Date financiare:

Scor financiar:
100/100
Bun
Activitate: Fabricarea calculatoarelor si a echipamentelor periferice
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 101.210.335 87.797.200 45.172.411 28.277.003 14.418.837 13.452.744 10.854.097
Venituri totale 103.668.935 100.176.531 48.922.358 31.615.339 16.952.552 15.959.928 12.966.615
Cheltuieli totale 73.856.875 74.844.257 41.522.579 29.965.242 17.295.570 18.919.547 15.999.644
Profit net 25.093.294 21.850.635 7.399.779 1.650.097 -343.018 -2.959.619 -3.033.029
Total active 84.582.146 57.828.286 44.141.437 32.596.740 13.820.987 15.067.090 16.288.360
Total datorii 24.096.648 19.442.891 29.201.715 27.239.719 12.846.423 13.280.990 12.292.398
Capitaluri proprii 51.718.551 30.955.498 9.104.863 1.705.083 -2.502.035 -2.159.017 800.603
Casa si conturi banci 43.288.866 12.446.467 8.590.382 1.260.451 2.214.376 1.121.494 1.552.986
Nr. angajati 77 68 54 48 44 47 49
Capital subscris 103.950 103.950 103.950 103.950 103.050 103.050 103.050
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Electro-Assemblies S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Valiug

Wiosun Project S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Giurgiu

Soft Xp S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Maierus

Phoenix IT SRL

Echipamente It și Electronice

Brasov

Royal Solar Production S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Sat Clinceni, Comuna Clinceni

Miele Tehnica SRL

Echipamente It și Electronice

Feldioara

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te