Gigel Royal Recycling SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre GIGEL ROYAL RECYCLING SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/288/2017. Sediul social se află pe Str. GHEORG...
Locație: Mizil, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre GIGEL ROYAL RECYCLING SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/288/2017. Sediul social se află pe Str. GHEORGHE DOJA, nr. 24, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0762 686 790. Alege GIGEL ROYAL RECYCLING SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Gigel Royal Recycling SRL prezinta un profil financiar robust, cu o structura de capital aproape fara datorii si lichiditate exceptionala, insa opereaza cu marje reduse specifice sectorului de colectare deseuri, ceea ce necesita o gestiune riguroasa a costurilor pentru mentinerea profitabilitatii.
Gigel Royal Recycling SRL este o companie din sectorul colectarii deseurilor nepericuloase (CAEN 3811), cu sediul in Mizil, judetul Prahova. Infiintata in 2017, compania a reusit sa atinga in doar 7 ani o cifra de afaceri de 128.782.327 RON in exercitiul financiar 2024, pozitionandu-se ca un jucator semnificativ pe piata locala de reciclare si colectare deseuri.
Din punct de vedere al profitabilitatii, marja neta de 2,99% genereaza un profit net de 3.854.564 RON, nivel modest dar consistent cu specificul industriei de colectare deseuri, unde marjele sunt structural comprimate din cauza costurilor operationale ridicate - transport, personal si procesare. Diferenta dintre veniturile totale (129.193.056 RON) si cheltuielile totale (124.644.068 RON) reflecta o gestiune riguroasa a costurilor intr-un sector competitiv.
Structura bilantiera este remarcabila prin soliditatea sa. Rata de indatorare de doar 6,15% arata ca societatea functioneaza aproape exclusiv din resurse proprii - datoriile totale de 1.622.098 RON sunt infime raportat la activele totale de 26.377.014 RON. Capitalurile proprii de 24.754.916 RON acopera 93,8% din totalul activelor, ceea ce reprezinta un profil de risc financiar extrem de redus.
Lichiditatea companiei este exceptionala. Activele circulante de 24.108.582 RON depasesc de peste 14 ori datoriile totale, iar numerarul disponibil de 6.989.683 RON este de 4,3 ori mai mare decat totalul obligatiilor. Aceasta pozitie de numerar robusta ofera o rezistenta considerabila la socuri externe sau la perioade de incasari intarziate.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 15,57% este solid si demonstreaza ca, desi marjele sunt mici, rotatia rapida a activelor - un raport cifra de afaceri / active totale de aproximativ 4,9 - compenseaza eficient si genereaza valoare pentru actionari. Aceasta dinamica este specifica modelelor de tip „low-margin, high-turnover".
Cifra de afaceri per angajat depaseste 2.861.000 RON (cu doar 45 de salariati), ceea ce indica un grad ridicat de automatizare sau subcontractare, respectiv o eficienta operationala superioara mediei sectorului.
Scorul financiar de 80/100 reflecta corect profilul companiei: o societate financiar sanatoasa, cu datorii minime, lichiditate excelenta si o baza de capital solida, contraponderata de o profitabilitate moderata si de o structura de active imobilizate redusa (2.219.336 RON) care poate sugera dependenta de active inchiriate sau leasing operational.
Din punct de vedere al profitabilitatii, marja neta de 2,99% genereaza un profit net de 3.854.564 RON, nivel modest dar consistent cu specificul industriei de colectare deseuri, unde marjele sunt structural comprimate din cauza costurilor operationale ridicate - transport, personal si procesare. Diferenta dintre veniturile totale (129.193.056 RON) si cheltuielile totale (124.644.068 RON) reflecta o gestiune riguroasa a costurilor intr-un sector competitiv.
Structura bilantiera este remarcabila prin soliditatea sa. Rata de indatorare de doar 6,15% arata ca societatea functioneaza aproape exclusiv din resurse proprii - datoriile totale de 1.622.098 RON sunt infime raportat la activele totale de 26.377.014 RON. Capitalurile proprii de 24.754.916 RON acopera 93,8% din totalul activelor, ceea ce reprezinta un profil de risc financiar extrem de redus.
Lichiditatea companiei este exceptionala. Activele circulante de 24.108.582 RON depasesc de peste 14 ori datoriile totale, iar numerarul disponibil de 6.989.683 RON este de 4,3 ori mai mare decat totalul obligatiilor. Aceasta pozitie de numerar robusta ofera o rezistenta considerabila la socuri externe sau la perioade de incasari intarziate.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 15,57% este solid si demonstreaza ca, desi marjele sunt mici, rotatia rapida a activelor - un raport cifra de afaceri / active totale de aproximativ 4,9 - compenseaza eficient si genereaza valoare pentru actionari. Aceasta dinamica este specifica modelelor de tip „low-margin, high-turnover".
Cifra de afaceri per angajat depaseste 2.861.000 RON (cu doar 45 de salariati), ceea ce indica un grad ridicat de automatizare sau subcontractare, respectiv o eficienta operationala superioara mediei sectorului.
Scorul financiar de 80/100 reflecta corect profilul companiei: o societate financiar sanatoasa, cu datorii minime, lichiditate excelenta si o baza de capital solida, contraponderata de o profitabilitate moderata si de o structura de active imobilizate redusa (2.219.336 RON) care poate sugera dependenta de active inchiriate sau leasing operational.
Puncte forte
- Soliditate financiara exceptionala: rata de indatorare de 6,15% si capitaluri proprii care acopera 93,8% din active, eliminand practic riscul de insolventa.
- Lichiditate superioara: numerarul de 6,99 milioane RON depaseste de 4,3 ori totalul datoriilor, oferind o rezerva de siguranta foarte confortabila.
- Eficienta ridicata a capitalului: ROE de 15,57% obtinut printr-o rotatie rapida a activelor (~4,9x), compensand eficient marja neta redusa.
- Scala operationala remarcabila pentru varsta companiei: peste 128 milioane RON cifra de afaceri la 7 ani de la infiintare, cu doar 45 de angajati.
Factori de risc
- Marja de profit neta de 2,99% lasa un spatiu de manevra redus - orice crestere semnificativa a costurilor cu combustibilul, forta de munca sau taxele de mediu poate eroda rapid profitul.
- Active imobilizate de doar 2,22 milioane RON intr-un sector cu necesar ridicat de echipamente sugereaza dependenta de leasing sau subcontractori, ceea ce poate afecta controlul operational si costurile pe termen lung.
- Concentrarea pe un singur cod CAEN (3811) expune compania la riscuri legislative si de piata specifice sectorului de deseuri, inclusiv modificari ale reglementarilor europene de mediu sau presiuni tarifare din partea clientilor mari.
Informatii Companie:
CUI: 37067581
Cod CAEN: 3811
Anul înființării: 2017
Contact:
Adresă: Str. Gheorghe Doja, Nr. 24
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Colectarea deseurilor nepericuloase
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 128.782.327 | 107.196.481 | 148.432.342 | 150.070.565 | 41.335.341 | 27.790.848 |
| Venituri totale | 129.193.056 | 12.793.072 | 22.438.354 | 25.093.029 | 3.845.936 | 4.698.971 |
| Cheltuieli totale | 124.644.068 | 8.353.984 | 11.263.340 | 10.227.640 | 2.850.472 | 2.963.997 |
| Profit net | 3.854.564 | 3.809.744 | 9.635.299 | 12.501.934 | 842.342 | 1.457.378 |
| Total active | 26.377.014 | 23.331.030 | 22.899.385 | 19.052.369 | 8.559.790 | 8.021.927 |
| Total datorii | 1.622.098 | 430.678 | 808.778 | 2.523.375 | 3.694.675 | 4.001.003 |
| Capitaluri proprii | 24.754.916 | 22.900.352 | 22.090.607 | 16.528.994 | 4.865.115 | 4.020.924 |
| Casa si conturi banci | 6.989.683 | 7.591.352 | 8.702.194 | 11.852.350 | 4.958.277 | 2.214.146 |
| Nr. angajati | 45 | 46 | 47 | 29 | 26 | 22 |
| Capital subscris | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.