Sari la continut

Global Leather Supplier SRL

Locație: Afumati, Ilfov

Descriere:

Global Leather Supplier SRL - companie activă în sectorul fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule, cu sediul în Afumati, Ilfov.

Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Iasomiei, Nr. 161
• CUI: 32666334
• Registrul Comerțului: J23/2158/2014

Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!

Analiza Financiara:

Rezumat: Global Leather Supplier SRL este o companie cu volum mare de activitate in industria auto, insa 2024 a adus o pierdere neta de 3,8 milioane RON si o lichiditate imediata critica, indicand nevoia urgenta de restructurare a costurilor si imbunatatire a fluxului de numerar.
Global Leather Supplier SRL, cu sediul in Afumati, Ilfov, activeaza in domeniul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932) si a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 139.886.913 RON, ceea ce o pozitioneaza ca un jucator semnificativ in lantul de aprovizionare al industriei auto din Romania. Infiintata in 2014, compania a atins o scara operationala impresionanta, cu 445 de angajati si o productivitate medie de aproximativ 314.000 RON cifra de afaceri per salariat.

Din pacate, exercitiul financiar 2024 s-a incheiat cu o pierdere neta de 3.824.263 RON, rezultat al unui dezechilibru intre cheltuielile totale de 141.670.401 RON si veniturile totale de 137.846.138 RON. Marja de profit negativa de -2,73% indica presiuni serioase asupra costurilor - tipice in industria auto, unde volatilitatea preturilor la materii prime, energia si forta de munca pot eroda rapid profitabilitatea. Un element atipic este faptul ca veniturile totale (137,8 milioane RON) sunt mai mici decat cifra de afaceri (139,9 milioane RON), ceea ce poate reflecta ajustari contabile sau venituri financiare negative.

Structura bilantiera arata active totale de 68.031.151 RON, cu o pondere dominanta a activelor circulante de 52.537.582 RON (77% din total), ceea ce sugereaza un model de afaceri cu rotatie rapida a stocurilor si creantelor. Totusi, numerarul si conturile bancare de doar 124.488 RON reprezinta un semnal de alarma major - sub 0,1% din cifra de afaceri - indicand o lichiditate imediata extrem de redusa si dependenta puternica de finantare externa sau linii de credit pe termen scurt.

Datoriile totale de 38.365.214 RON, reprezentand o rata a indatorarii de 56,39%, se situeaza la un nivel moderat, lasand capitalurile proprii pozitive la 29.538.295 RON. Insa rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de -12,95% arata ca in 2024 compania a consumat din valoarea investitorului, nu a creat-o. Capitalul subscris initial de doar 44.520 RON contrastaza puternic cu dimensiunea actuala a afacerii, ceea ce demonstreaza ca cresterea a fost finantata integral din profit reinvestit si finantare de la terti de-a lungul anilor.

Scorul financiar de 50/100 reflecta fidel aceasta dualitate: o companie cu masa critica operationala si o baza solida de active, dar afectata de pierderi curente, lipsa de numerar si randament negativ pentru actionari. Perspectivele pentru 2025 depind in mare masura de capacitatea managementului de a reduce cheltuielile, de a imbunatati colectarea creantelor si de a gestiona proactiv riscul de lichiditate pe termen scurt.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de aproape 140 milioane RON demonstreaza o pozitie consolidata in lantul de aprovizionare auto, cu relatii comerciale stabile si volum operational semnificativ.
  • Activele circulante de 52,5 milioane RON ofera o baza de lichiditate structurala, iar capitalurile proprii pozitive de 29,5 milioane RON mentin solvabilitatea companiei.
  • Forta de munca de 445 de angajati si productivitatea de ~314.000 RON/salariat indica o organizatie operationala matura, cu capacitate de executie in industria auto.
  • Rata de indatorare de 56,39% reflecta un echilibru acceptabil intre finantarea proprie si cea externa, fara a atinge niveluri de supraindatorare critica.
Factori de risc
  • Pierderea neta de 3,8 milioane RON si marja de profit negativa de -2,73% semnalizeaza o criza de profitabilitate care, daca persista in 2025, poate eroda capitalurile proprii si periclita continuitatea activitatii.
  • Numerarul de doar 124.488 RON raportat la o cifra de afaceri de 140 milioane RON reprezinta un risc de lichiditate imediat extrem de ridicat - orice intarziere in incasarea creantelor sau o cerere neasteptata de numerar poate crea dificultati severe de plata.
  • ROE de -12,95% si dependenta de industria auto - sectorul este vulnerabil la fluctuatii ale comenzilor de la producatori, cresteri ale preturilor la materii prime si volatilitate valutara, toate amplificand riscul operational curent.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 24.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 32666334
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2014

Contact:

Adresă: Str. Iasomiei, Nr. 161

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 135.586.574 139.886.913 168.424.748 131.113.882 80.503.712 75.316.192 69.676.505
Venituri totale 137.707.427 137.846.138 176.459.894 136.988.638 85.540.797 79.108.182 70.931.904
Cheltuieli totale 133.906.422 141.670.401 157.896.386 119.711.296 79.431.245 58.693.281 55.324.796
Profit net 3.515.289 -3.824.263 15.881.089 14.453.941 5.124.262 17.213.417 13.091.579
Total active 56.585.908 68.031.151 83.877.965 61.891.303 49.461.872 64.206.379 49.657.650
Total datorii 34.720.382 38.365.214 45.515.407 31.807.522 23.861.177 29.179.613 31.844.301
Capitaluri proprii 21.774.035 29.538.295 38.362.558 29.981.469 25.527.528 35.026.766 17.813.349
Casa si conturi banci 3.980.066 124.488 3.877.084 4.631.315 4.692.061 9.750.570 11.489.925
Nr. angajati 396 445 487 435 332 229 205
Capital subscris 44.520 44.520 44.520 44.520 44.520 44.520 44.520
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te