Sari la continut

Gmb Romania Auto Industry SRL

Locație: Oarja, Arges

Descriere:

Căutați servicii de fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule în Oarja? Gmb Romania Auto Industry SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Arges, compania noastră (CUI 33170559) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Str. Dacia, nr. 2 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: Gmb Romania Auto Industry SRL inregistreaza o crestere comerciala semnificativa in 2025, insa pierderile nete s-au triplat, lichiditatile au scazut cu 66%, iar rata de indatorare de 88,10% plaseaza compania intr-o zona de risc financiar ridicat cu perspective ingrijoratoare pe termen scurt.
Gmb Romania Auto Industry SRL este un producator de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), cu sediul in Oarja, judetul Arges, activ din 2014. Cu un scor financiar de 45/100, compania traverseaza o perioada dificila, marcata de pierderi consecutive si o deteriorare progresiva a indicatorilor financiari cheie.

**Dinamica veniturilor si cheltuielilor**

In 2025, cifra de afaceri a crescut semnificativ cu 21,5%, de la 98.476.712 RON la 119.619.629 RON, ceea ce reflecta o prezenta activa pe piata si o capacitate reala de atragere a comenzilor. Veniturile totale au urcat la 129.151.571 RON. Cu toate acestea, cheltuielile totale au depasit veniturile, ajungand la 132.695.815 RON, ceea ce a generat o pierdere neta de 3.572.697 RON - aproape de trei ori mai mare decat in 2024 (1.374.657 RON). Marja de profit negativa s-a agravat de la -1,40% la -2,99%, confirmand ca modelul operational nu acopera costurile, indiferent de volumul vanzarilor.

**Structura bilantului si lichiditate**

Activele totale au crescut la 156.153.575 RON (fata de 138.300.095 RON in 2024), sprijinite de active imobilizate de 73.897.179 RON, care reflecta investitii industriale consistente. Totusi, pozitia de numerar s-a deteriorat dramatic - de la 13.356.973 RON in 2024 la doar 4.535.284 RON in 2025, o scadere de 66%. Aceasta eroziune a lichiditatii, combinata cu pierderi operationale recurente, ridica semne de intrebare privind capacitatea companiei de a-si finanta activitatea curenta pe termen scurt.

**Gradul de indatorare si capitaluri proprii**

Datoriile totale au crescut de la 114.646.830 RON la 137.572.047 RON, iar rata de indatorare a atins 88,10% - un nivel ingrijorator, cu mult peste pragul de prudenta de 60-70%. Capitalurile proprii au scazut de la 23.653.265 RON la 18.581.528 RON, iar diferenta fata de capitalul subscris (33.991.420 RON) indica o erodare cumulata de circa 15,4 milioane RON din patrimoniul initial. ROE de -19,23% confirma ca, momentan, compania distruge valoare pentru actionari.

**Resurse umane si capacitate operationala**

Numarul de angajati a crescut de la 108 la 128 (+18,5%), demonstrand ca expansiunea productiei continua, insa aceasta contribuie si la amplificarea costurilor, accentuand presiunea pe profitabilitate.

**Concluzie**

Gmb Romania Auto Industry SRL are o prezenta comerciala solida - cu venituri ce depasesc 119 milioane RON si un parc industrial considerabil - insa modelul financiar actual este nesustenabil. Cresterea rapida a veniturilor nu este insotita de controlul costurilor, iar acumularea de datorii si eroziunea capitalurilor proprii creeaza vulnerabilitati sistemice. Fara o restructurare a costurilor sau o injectie de capital, compania risca sa intre in zona de insolvabilitate tehnica in urmatorii 1-2 ani.
Puncte forte
  • Crestere robusta a cifrei de afaceri de +21,5% in 2025 (de la 98.476.712 RON la 119.619.629 RON), demonstrand cerere activa si capacitate comerciala reala pe piata pieselor auto.
  • Active industriale semnificative de 73.897.179 RON (imobilizate) reflecta investitii consistente in capacitate de productie, cu potential de valorificare pe termen mediu.
  • Expansiunea fortei de munca de la 108 la 128 de angajati (+18,5%) confirma continuarea operatiunilor si dezvoltarea capacitatii productive.
Factori de risc
  • Pierderi nete in accelerare (-3.572.697 RON in 2025 fata de -1.374.657 RON in 2024) si colaps al lichiditatii - numerarul a scazut cu 66%, de la 13.356.973 RON la 4.535.284 RON - semnale clare de stres financiar sever pe termen scurt.
  • Rata de indatorare de 88,10% si capitaluri proprii sub nivelul capitalului subscris indica dependenta excesiva de finantare externa si risc ridicat de insolvabilitate daca creditorii isi retrag liniile de credit.
  • ROE negativ de -19,23% si marje de profit negative in ambii ani consecutivi sugereaza o problema structurala de profitabilitate care nu este rezolvata prin simpla crestere a volumului de vanzari.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 09.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 33170559
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2014

Contact:

Adresă: Str. Dacia, nr. 2

Date financiare:

Scor financiar:
45/100
Mediu
Activitate: Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 119.619.629 98.476.712 92.512.654 91.393.939 74.955.698 79.949.260 74.942.139
Venituri totale 129.151.571 96.936.831 93.634.034 99.268.873 78.549.529 87.916.666 79.774.914
Cheltuieli totale 132.695.815 98.311.488 95.808.940 97.921.431 82.059.485 91.486.264 76.842.476
Profit net -3.572.697 -1.374.657 -2.174.906 1.347.442 -3.509.956 -3.569.598 2.342.048
Total active 156.153.575 138.300.095 126.031.985 135.230.976 120.671.545 128.274.255 121.174.902
Total datorii 137.572.047 114.646.830 101.004.062 108.028.147 94.606.459 98.699.213 88.030.262
Capitaluri proprii 18.581.528 23.653.265 25.027.923 27.202.829 26.065.086 29.575.042 33.144.640
Casa si conturi banci 4.535.284 13.356.973 8.634.541 10.743.418 6.786.105 6.233.665 10.997.328
Nr. angajati 128 108 108 111 99 86 66
Capital subscris 33.991.420 33.991.420 33.991.420 33.991.420 33.991.420 33.991.420 33.991.420
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te