Gts Telecom SRL
Locație: Sector 5, Bucuresti
Descriere:
Căutați servicii de activitati de telecomunicatii prin retele cu cablu în Sector 5? Gts Telecom SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Bucuresti, compania noastră (CUI 4419886) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la Str. Izvor, Nr. 92-96 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: GTS Telecom SRL prezinta o sanatate financiara solida in 2024, cu lichiditate exceptionala, datorii minime si marje de profit imbunatatite, insa scaderea ingrijoratoare a cifrei de afaceri cu 34% fata de 2023 reprezinta principalul semnal de alarma ce necesita monitorizare atenta. Compania gestioneaza eficient aceasta contractie prin optimizarea costurilor, insa revenirea la crestere este esentiala pentru mentinerea valorii pe termen lung.
GTS Telecom SRL este o companie cu o experienta de peste 30 de ani pe piata telecomunicatiilor din Romania, avand sediul in Sectorul 5 al Capitalei si activand in domeniul telecomunicatiilor prin retele cu cablu (CAEN 6110). Cu un scor financiar de 70 din 100, compania prezinta o situatie generala solida, cu anumite semne de atentie ce merita monitorizate.
Cel mai frapant element al exercitiului financiar 2024 este scaderea semnificativa a cifrei de afaceri, de la 192.144.933 RON in 2023 la 126.377.075 RON in 2024, o contractie de aproximativ 34%. Aceasta evolutie ridica semne de intrebare cu privire la cauzele structurale: pierderea unor contracte-cheie, intensificarea concurentei sau o eventuala restructurare a portofoliului de servicii. Totusi, remarcabil este faptul ca profitul net a ramas relativ stabil, scazand modest de la 11.906.292 RON la 10.618.562 RON (-10,8%), ceea ce denota o disciplina riguroasa in gestionarea costurilor.
Pe linia eficientei operationale, marja de profit neta s-a imbunatatit substantial, de la 6,20% in 2023 la 8,40% in 2024. Aceasta evolutie pozitiva semnaleaza ca managementul a reusit sa comprime cheltuielile totale proportional mai mult decat a scazut cifra de afaceri - cheltuielile s-au redus cu circa 35%, de la 181.436.757 RON la 117.122.778 RON. Cu alte cuvinte, compania a ales profitabilitatea in detrimentul volumului.
Bilantul contabil reflecta o sanatate financiara robusta. Activele totale sunt stabile (133.367.634 RON fata de 133.916.069 RON in 2023), iar structura lor este dominata de active circulante (102.526.890 RON), din care numerarul si conturile bancare reprezinta 87.416.443 RON - o lichiditate exceptionale, in crestere cu circa 24% fata de anul anterior. Practic, compania dispune de resurse cash care acopera de aproximativ cinci ori datoriile totale.
Rata indatorarii s-a imbunatatit spectaculos, de la 21,33% la 13,11%, iar datoriile totale s-au redus cu aproape 39%, de la 28.562.266 RON la 17.487.023 RON. Capitalurile proprii au crescut cu circa 10%, ajungand la 115.471.313 RON, ceea ce indica reinvestirea profiturilor in companie si o structura de finantare predominant din surse proprii.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 11,36% la 9,20%, o consecinta fireasca a cresterii bazei de capital in contextul unui profit net usor diminuat. Numarul angajatilor a ramas practic constant (137 fata de 139), semn ca reducerea de activitate nu a implicat restructurari semnificative de personal.
In concluzie, GTS Telecom SRL traverseaza o perioada de comprimare a cifrei de afaceri pe care o gestioneaza eficient prin optimizarea costurilor, mentinand profitabilitatea si consolidand o pozitie financiara solida, cu datorii minime si lichiditate excelenta. Principalul risc ramane explicarea si inversarea tendintei de scadere a veniturilor, esentiala pentru durabilitatea pe termen lung a companiei.
Cel mai frapant element al exercitiului financiar 2024 este scaderea semnificativa a cifrei de afaceri, de la 192.144.933 RON in 2023 la 126.377.075 RON in 2024, o contractie de aproximativ 34%. Aceasta evolutie ridica semne de intrebare cu privire la cauzele structurale: pierderea unor contracte-cheie, intensificarea concurentei sau o eventuala restructurare a portofoliului de servicii. Totusi, remarcabil este faptul ca profitul net a ramas relativ stabil, scazand modest de la 11.906.292 RON la 10.618.562 RON (-10,8%), ceea ce denota o disciplina riguroasa in gestionarea costurilor.
Pe linia eficientei operationale, marja de profit neta s-a imbunatatit substantial, de la 6,20% in 2023 la 8,40% in 2024. Aceasta evolutie pozitiva semnaleaza ca managementul a reusit sa comprime cheltuielile totale proportional mai mult decat a scazut cifra de afaceri - cheltuielile s-au redus cu circa 35%, de la 181.436.757 RON la 117.122.778 RON. Cu alte cuvinte, compania a ales profitabilitatea in detrimentul volumului.
Bilantul contabil reflecta o sanatate financiara robusta. Activele totale sunt stabile (133.367.634 RON fata de 133.916.069 RON in 2023), iar structura lor este dominata de active circulante (102.526.890 RON), din care numerarul si conturile bancare reprezinta 87.416.443 RON - o lichiditate exceptionale, in crestere cu circa 24% fata de anul anterior. Practic, compania dispune de resurse cash care acopera de aproximativ cinci ori datoriile totale.
Rata indatorarii s-a imbunatatit spectaculos, de la 21,33% la 13,11%, iar datoriile totale s-au redus cu aproape 39%, de la 28.562.266 RON la 17.487.023 RON. Capitalurile proprii au crescut cu circa 10%, ajungand la 115.471.313 RON, ceea ce indica reinvestirea profiturilor in companie si o structura de finantare predominant din surse proprii.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 11,36% la 9,20%, o consecinta fireasca a cresterii bazei de capital in contextul unui profit net usor diminuat. Numarul angajatilor a ramas practic constant (137 fata de 139), semn ca reducerea de activitate nu a implicat restructurari semnificative de personal.
In concluzie, GTS Telecom SRL traverseaza o perioada de comprimare a cifrei de afaceri pe care o gestioneaza eficient prin optimizarea costurilor, mentinand profitabilitatea si consolidand o pozitie financiara solida, cu datorii minime si lichiditate excelenta. Principalul risc ramane explicarea si inversarea tendintei de scadere a veniturilor, esentiala pentru durabilitatea pe termen lung a companiei.
Puncte forte
- Lichiditate exceptionala - numerarul de 87.416.443 RON acopera de circa 5 ori datoriile totale, oferind o marja de siguranta financiara remarcabila.
- Rata de indatorare scazuta si in imbunatatire semnificativa (13,11% in 2024 fata de 21,33% in 2023), cu datorii totale reduse cu aproape 39% intr-un singur an.
- Marja de profit neta in crestere de la 6,20% la 8,40%, demonstrand disciplina in gestionarea costurilor chiar si in contextul contractiei cifrei de afaceri.
- Capitaluri proprii solide si in crestere (115.471.313 RON, +10% fata de 2023), cu o structura de finantare predominant din surse proprii.
Factori de risc
- Scaderea dramatica a cifrei de afaceri cu circa 34% (de la 192,1 milioane la 126,4 milioane RON) ridica semne serioase de intrebare privind cauzele structurale si capacitatea companiei de a-si recupera pozitia pe piata.
- ROE in scadere de la 11,36% la 9,20% sugereaza ca randamentul capitalului investit se erodeaza, un risc pe termen mediu daca trendul de contractie a veniturilor nu este inversat.
- Active imobilizate in scadere cu circa 10,5% (28,9 milioane RON fata de 32,3 milioane RON) poate indica o reducere a investitiilor in infrastructura, esentiala pentru competitivitatea pe termen lung intr-un sector telecomunicatii intens concurential.
Informatii Companie:
CUI: 4419886
Cod CAEN: 6110
Anul înființării: 1993
Contact:
Adresă: Str. Izvor, Nr. 92-96
Telefon:
Fax: 0312200222
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de telecomunicatii prin retele cu cablu
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 126.377.075 | 192.144.933 | 231.633.052 | 208.866.903 | 139.387.959 | 88.571.455 |
| Venituri totale | 129.338.444 | 195.216.056 | 234.574.081 | 211.107.870 | 141.046.244 | 90.324.488 |
| Cheltuieli totale | 117.122.778 | 181.436.757 | 222.427.431 | 196.740.663 | 128.045.159 | 79.580.753 |
| Profit net | 10.618.562 | 11.906.292 | 10.640.237 | 12.445.402 | 11.235.619 | 9.249.393 |
| Total active | 133.367.634 | 133.916.069 | 120.115.647 | 118.583.034 | 108.894.558 | 87.528.837 |
| Total datorii | 17.487.023 | 28.562.266 | 27.051.181 | 36.135.063 | 38.910.115 | 28.862.840 |
| Capitaluri proprii | 115.471.313 | 104.852.751 | 92.946.459 | 82.306.222 | 69.860.820 | 58.625.201 |
| Casa si conturi banci | 87.416.443 | 70.450.101 | 59.335.390 | 43.105.830 | 44.013.347 | 48.173.938 |
| Nr. angajati | 137 | 139 | 139 | 139 | 0 | 129 |
| Capital subscris | 0 | 7.368.415 | 7.368.415 | 7.368.415 | 7.368.415 | 7.368.415 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.