Hirschmann Automotive Tm S.R.L.
Locație: Sanpaul, Mures
Descriere:
Hirschmann Automotive Tm S.R.L. - o firmă de încredere cu sediul în Sanpaul, județul Mures.
Informații oficiale de identificare: Codul Unic de Identificare (CUI): 21408186. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J26/573/2007.
Pentru a ne contacta sau vizita, folosiți următoarele informații: Sediul social se află la adresa: 1/A, Sanpaul. Telefon: 0265207300. Fax: 0265433640.
Hirschmann Automotive Tm S.R.L. - partenerul dumneavoastră de încredere pentru soluții profesionale. Nu ezitați să ne contactați pentru orice nelămurire sau solicitare de ofertă.
Analiza Financiara:
Rezumat: Hirschmann Automotive Tm S.R.L. are in 2024 o pozitie operationala solida ca volum si o structura de capital functionala, cu rezultat net pozitiv. Principalele puncte de atentie raman marja neta redusa si lichiditatea imediata scazuta, care impun control strict al costurilor si al cash-flow-ului.
Hirschmann Automotive Tm S.R.L. (CUI 21408186), companie din sectorul CAEN 2931, prezinta in 2024 un profil de business de volum ridicat, cu cifra de afaceri de 784.571.908 RON si venituri totale de 839.255.302 RON. Diferenta dintre venituri si cheltuieli (815.509.954 RON) indica un rezultat pozitiv, confirmat de profitul net de 15.479.691 RON. Din perspectiva dimensiunii, compania opereaza la scara mare (1.820 angajati), iar acest lucru sustine stabilitatea operationala, dar pune presiune pe eficienta costurilor.
Profitabilitatea este pozitiva, insa moderata. Marja neta de 1,97% arata ca doar o parte redusa din venituri se transforma in profit final. In termeni practici, modelul este sensibil la variatii de costuri de productie, energie, salarii sau preturi de vanzare. ROE de 5,42% confirma o rentabilitate existenta, dar nu foarte ridicata pentru capitalurile proprii de 285.398.675 RON.
Structura bilantului arata active totale de 648.164.510 RON, dominate de active imobilizate de 461.780.412 RON (aprox. 71% din total). Aceasta pondere este coerenta cu specificul industrial, unde investitiile in echipamente sunt semnificative. Activele circulante sunt de 186.090.057 RON, iar numerarul este 1.242.854 RON, nivel redus raportat la scara operatiunilor. Din acest motiv, compania depinde de o gestiune stricta a fluxurilor de numerar si a ciclului de incasari/plati.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt 310.663.667 RON, cu o rata a indatorarii de 47,93%, ceea ce sugereaza un nivel intermediar al riscului financiar. Capitalurile proprii raman solide ca volum, iar capitalul subscris de 175.000.000 RON indica o baza de capital semnificativa. Raportul datorii/capitaluri proprii este in jur de 1,09, ceea ce arata un echilibru relativ intre finantarea externa si cea proprie, fara semnale de supra-indatorare.
Per ansamblu, scorul financiar 75/100 este sustinut de dimensiunea afacerii, profitabilitatea pozitiva si structura de capital functionala. Totusi, marja redusa si lichiditatea imediata scazuta cer disciplina operationala continua. Prioritatea financiara ar trebui sa ramana cresterea eficientei si consolidarea tamponului de numerar, pentru a absorbi mai usor eventuale socuri de cost sau de cerere.
Profitabilitatea este pozitiva, insa moderata. Marja neta de 1,97% arata ca doar o parte redusa din venituri se transforma in profit final. In termeni practici, modelul este sensibil la variatii de costuri de productie, energie, salarii sau preturi de vanzare. ROE de 5,42% confirma o rentabilitate existenta, dar nu foarte ridicata pentru capitalurile proprii de 285.398.675 RON.
Structura bilantului arata active totale de 648.164.510 RON, dominate de active imobilizate de 461.780.412 RON (aprox. 71% din total). Aceasta pondere este coerenta cu specificul industrial, unde investitiile in echipamente sunt semnificative. Activele circulante sunt de 186.090.057 RON, iar numerarul este 1.242.854 RON, nivel redus raportat la scara operatiunilor. Din acest motiv, compania depinde de o gestiune stricta a fluxurilor de numerar si a ciclului de incasari/plati.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt 310.663.667 RON, cu o rata a indatorarii de 47,93%, ceea ce sugereaza un nivel intermediar al riscului financiar. Capitalurile proprii raman solide ca volum, iar capitalul subscris de 175.000.000 RON indica o baza de capital semnificativa. Raportul datorii/capitaluri proprii este in jur de 1,09, ceea ce arata un echilibru relativ intre finantarea externa si cea proprie, fara semnale de supra-indatorare.
Per ansamblu, scorul financiar 75/100 este sustinut de dimensiunea afacerii, profitabilitatea pozitiva si structura de capital functionala. Totusi, marja redusa si lichiditatea imediata scazuta cer disciplina operationala continua. Prioritatea financiara ar trebui sa ramana cresterea eficientei si consolidarea tamponului de numerar, pentru a absorbi mai usor eventuale socuri de cost sau de cerere.
Puncte forte
- Compania are o baza de venituri foarte mare (784.571.908 RON cifra de afaceri), ceea ce sustine capacitatea de absorbtie a costurilor fixe si continuitatea activitatii.
- Structura de capital este relativ echilibrata, cu capitaluri proprii de 285.398.675 RON si rata a indatorarii de 47,93%, fara semnale evidente de dezechilibru major.
- Activele imobilizate ridicate (461.780.412 RON) reflecta o capacitate industriala importanta, compatibila cu profilul de productie din automotive.
Factori de risc
- Marja neta de 1,97% este redusa, ceea ce face profitul sensibil la orice crestere de costuri sau scadere de volume.
- Nivelul numerarului (1.242.854 RON) este foarte mic raportat la dimensiunea activitatii, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara pe termen scurt.
- Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE 5,42%) este moderata si poate fi perceputa ca insuficienta pentru ritmul de capital implicat.
Informatii Companie:
CUI: 21408186
Cod CAEN: 2931
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: 1/A
Telefon:
Fax: 0265433640
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 784.571.908 | 849.864.428 | 676.156.306 | 511.810.336 | 367.067.805 | 378.456.180 |
| Venituri totale | 839.255.302 | 936.362.512 | 738.404.579 | 575.448.476 | 411.699.487 | 405.116.030 |
| Cheltuieli totale | 815.509.954 | 923.496.353 | 720.404.526 | 565.429.871 | 404.301.222 | 399.000.701 |
| Profit net | 15.479.691 | 10.328.868 | 14.624.154 | 8.252.013 | 5.905.601 | 4.423.671 |
| Total active | 648.164.510 | 642.293.761 | 591.566.944 | 459.419.334 | 321.633.517 | 273.845.758 |
| Total datorii | 310.663.667 | 322.745.025 | 352.416.602 | 258.724.139 | 201.662.671 | 166.609.169 |
| Capitaluri proprii | 285.398.675 | 269.918.983 | 184.590.115 | 171.085.713 | 111.833.699 | 105.928.098 |
| Casa si conturi banci | 1.242.854 | 8.892.148 | 890.565 | 561.621 | 114.730 | 811.430 |
| Nr. angajati | 1820 | 1529 | 1608 | 1482 | 1189 | 1004 |
| Capital subscris | 175.000.000 | 175.000.000 | 100.000.000 | 100.000.000 | 49.000.000 | 49.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.