Hunnebeck România SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre HUNNEBECK ROMÂNIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J12/645/2002. Sediul social se află pe CAPUSU MARE, nr...
Locație: Capusu Mare, Cluj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre HUNNEBECK ROMÂNIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J12/645/2002. Sediul social se află pe CAPUSU MARE, nr. 310, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0264504270. Alege HUNNEBECK ROMÂNIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Hunnebeck România SRL este o companie financiar solida, cu îndatorare minimă și capitaluri proprii excepționale, care activează profitabil în leasingul de echipamente pentru construcții, cu o cifră de afaceri de 119,5 milioane RON și un scor financiar de 80/100. Principala oportunitate constă în valorificarea mai eficientă a capitalului propriu consistent pentru a crește randamentul investițional.
Hunnebeck România SRL este o companie cu sediul în Capusu Mare, județul Cluj, activând în domeniul închirierii și leasingului de echipamente pentru construcții (CAEN 7732). Înființată în 2002, compania a acumulat peste două decenii de experiență pe piața românească, consolidându-se ca un actor semnificativ în sectorul echipamentelor de construcții.
**Performanță financiară 2024**
Cifra de afaceri de 119.550.176 RON plasează compania în categoria firmelor mari, cu o capacitate operațională remarcabilă. Veniturile totale de 122.475.889 RON depășesc cifra de afaceri cu aproximativ 2,93 milioane RON, indicând și alte surse de venit în afara activității de bază. Cheltuielile totale de 108.561.706 RON sunt gestionate eficient, generând un profit net de 10.470.087 RON și o marjă de profit de 8,76% - performanță solidă pentru un sector intensiv în capital fix.
**Structura bilanțului**
Activele totale de 124.761.120 RON sunt dominate de activele imobilizate (96.382.485 RON, reprezentând 77,3% din total), ceea ce este perfect consistent cu profilul de activitate - leasingul de echipamente presupune imobilizări semnificative în utilaje și echipamente. Activele circulante de 27.954.102 RON includ un numerar de 5.263.779 RON, asigurând o lichiditate operațională acceptabilă.
**Poziția financiară și îndatorarea**
Cel mai notabil aspect al bilanțului este soliditatea excepțională a structurii de finanțare. Capitalurile proprii de 113.345.147 RON acoperă 90,8% din activele totale, iar rata de îndatorare de doar 6,52% plasează compania printre cele mai puțin îndatorate firme mari din România. Datoriile totale de 8.137.005 RON sunt neglijabile față de capitalul propriu, oferind o rezervă de siguranță financiară extraordinară și capacitate mare de finanțare viitoare dacă va fi necesară.
**Eficiența operațională**
Cu 80 de angajați generând o cifră de afaceri de circa 119,5 milioane RON, productivitatea pe angajat depășește 1.494.000 RON - un indicator excelent pentru sector, reflectând automatizarea ridicată și eficiența proceselor de leasing. ROE de 9,24% este un randament moderat al capitalului propriu, influențat de capitalizarea ridicată a companiei. Un ROE mai mic poate fi considerat normal când capitalurile proprii sunt atât de mari față de profit.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 80/100, Hunnebeck România SRL demonstrează o sănătate financiară robustă, independență față de creditori și o bază solidă de active productive. Principala provocare pe termen mediu o reprezintă optimizarea randamentului capitalului, având în vedere că firma dispune de resurse proprii semnificative care pot fi valorificate mai agresiv prin expansiune sau diversificare.
**Performanță financiară 2024**
Cifra de afaceri de 119.550.176 RON plasează compania în categoria firmelor mari, cu o capacitate operațională remarcabilă. Veniturile totale de 122.475.889 RON depășesc cifra de afaceri cu aproximativ 2,93 milioane RON, indicând și alte surse de venit în afara activității de bază. Cheltuielile totale de 108.561.706 RON sunt gestionate eficient, generând un profit net de 10.470.087 RON și o marjă de profit de 8,76% - performanță solidă pentru un sector intensiv în capital fix.
**Structura bilanțului**
Activele totale de 124.761.120 RON sunt dominate de activele imobilizate (96.382.485 RON, reprezentând 77,3% din total), ceea ce este perfect consistent cu profilul de activitate - leasingul de echipamente presupune imobilizări semnificative în utilaje și echipamente. Activele circulante de 27.954.102 RON includ un numerar de 5.263.779 RON, asigurând o lichiditate operațională acceptabilă.
**Poziția financiară și îndatorarea**
Cel mai notabil aspect al bilanțului este soliditatea excepțională a structurii de finanțare. Capitalurile proprii de 113.345.147 RON acoperă 90,8% din activele totale, iar rata de îndatorare de doar 6,52% plasează compania printre cele mai puțin îndatorate firme mari din România. Datoriile totale de 8.137.005 RON sunt neglijabile față de capitalul propriu, oferind o rezervă de siguranță financiară extraordinară și capacitate mare de finanțare viitoare dacă va fi necesară.
**Eficiența operațională**
Cu 80 de angajați generând o cifră de afaceri de circa 119,5 milioane RON, productivitatea pe angajat depășește 1.494.000 RON - un indicator excelent pentru sector, reflectând automatizarea ridicată și eficiența proceselor de leasing. ROE de 9,24% este un randament moderat al capitalului propriu, influențat de capitalizarea ridicată a companiei. Un ROE mai mic poate fi considerat normal când capitalurile proprii sunt atât de mari față de profit.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 80/100, Hunnebeck România SRL demonstrează o sănătate financiară robustă, independență față de creditori și o bază solidă de active productive. Principala provocare pe termen mediu o reprezintă optimizarea randamentului capitalului, având în vedere că firma dispune de resurse proprii semnificative care pot fi valorificate mai agresiv prin expansiune sau diversificare.
Puncte forte
- Rata de îndatorare extrem de redusă (6,52%) și capitaluri proprii de 113,3 milioane RON, acoperind 90,8% din activele totale - firma este practic independentă financiar față de creditori.
- Productivitate ridicată per angajat - cifra de afaceri de ~119,5 milioane RON generată de doar 80 de salariați (aprox. 1,49 milioane RON/angajat), indicând procese operaționale bine optimizate.
- Stabilitate și experiență de piață - companie activă din 2002, cu 22 de ani de prezență continuă pe piața echipamentelor de construcții din România.
- Marjă de profit sănătoasă (8,76%) și profit net de 10,47 milioane RON, demonstrând că activitatea de bază este profitabilă și bine gestionată cost-eficient.
Factori de risc
- Concentrare ridicată în active imobilizate (77,3% din total active) - valoarea echipamentelor este supusă deprecierii accelerate și riscului de uzură tehnologică, ceea ce poate afecta bilanțul pe termen mediu fără investiții constante de reînnoire a flotei.
- Expunere ciclică la sectorul construcțiilor - cererea de echipamente închiriate este direct dependentă de dinamica pieței imobiliare și a proiectelor de infrastructură, care pot fluctua semnificativ în perioade de recesiune sau reducere a fondurilor publice.
- ROE relativ modest (9,24%) față de capitalizarea foarte ridicată - capitalul propriu substanțial este subutilizat, ceea ce poate semnala oportunități de expansiune sau diversificare insuficient valorificate.
Informatii Companie:
CUI: 14557690
Cod CAEN: 7732
Anul înființării: 2002
Contact:
Adresă: Capusu Mare, Nr. 310
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inchiriere si leasing cu masini si echipamente pentru constructii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 119.550.176 | 104.581.678 | 112.054.591 | 105.116.474 | 87.917.223 | 88.347.228 |
| Venituri totale | 122.475.889 | 106.661.703 | 110.806.085 | 107.559.054 | 88.530.788 | 91.637.964 |
| Cheltuieli totale | 108.561.706 | 88.264.560 | 91.577.114 | 87.126.526 | 76.639.092 | 77.304.345 |
| Profit net | 10.470.087 | 14.742.040 | 16.279.855 | 16.600.547 | 8.634.247 | 11.084.632 |
| Total active | 124.761.120 | 118.520.926 | 98.889.363 | 107.668.024 | 83.903.108 | 79.923.205 |
| Total datorii | 8.137.005 | 9.582.026 | 6.719.312 | 31.080.049 | 27.353.165 | 32.130.804 |
| Capitaluri proprii | 113.345.147 | 102.875.060 | 88.133.020 | 71.853.165 | 55.252.618 | 46.618.371 |
| Casa si conturi banci | 5.263.779 | 8.179.384 | 4.441.084 | 7.271.956 | 5.266.613 | 3.610.853 |
| Nr. angajati | 80 | 83 | 80 | 77 | 81 | 93 |
| Capital subscris | 28.500.210 | 28.500.210 | 28.500.210 | 28.500.210 | 28.500.210 | 28.500.210 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.