Icme Ecab SA
Locație: Sector 3, Bucuresti
Descriere:
În inima localității Sector 3 din județul Bucuresti, Icme Ecab SA oferă servicii profesionale în sectorul fabricarea altor fire si cabluri electrice si electrocasnice. Firma noastră, identificată prin CUI 11703669, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. Drumul intre Tarlale, nr. 42. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Icme Ecab SA afiseaza in 2024 o performanta buna la nivel de volum, profit net si rentabilitate a capitalului propriu. Principalul punct de atentie ramane echilibrul dintre indatorare, lichiditate imediata si mentinerea marjelor intr-un sector sensibil la costuri.
Icme Ecab SA (CUI 11703669), companie industriala din Bucuresti, prezinta in 2024 un profil financiar solid ca volum, cu o cifra de afaceri de 1.365.042.691 lei si venituri totale de 1.425.288.666 lei. Diferenta pozitiva dintre venituri si cheltuieli totale (1.370.018.713 lei) confirma capacitatea firmei de a genera rezultat pozitiv din activitatea curenta, iar profitul net de 43.844.285 lei sustine un nivel real de rentabilitate, chiar daca marja neta ramane moderata, la 3,21%.
Din perspectiva profitabilitatii capitalului, ROE de 13,45% indica o utilizare buna a capitalurilor proprii de 326.042.727 lei. Pentru o companie din productie, unde costurile cu materiile prime, energia si logistica pot comprima marjele, acest nivel al ROE este un semnal favorabil. Totodata, raportat la 676 angajati, compania opereaza la o scara ridicata, cu productivitate comerciala estimata la aproximativ 2.019.293 lei cifra de afaceri per angajat, ceea ce sugereaza o baza operationala eficienta.
Structura bilantiera arata active totale de 876.075.485 lei, din care active imobilizate de 274.280.970 lei si active circulante de 599.535.241 lei. Ponderea mare a activelor circulante ofera flexibilitate operationala, specifica unui business industrial cu rulaj semnificativ. In acelasi timp, numerarul si conturile sunt de doar 3.038.977 lei, adica un nivel redus in raport cu dimensiunea veniturilor si a obligatiilor totale.
Pe partea de risc financiar, datoriile totale de 549.949.176 lei implica o rata a indatorarii de 62,77%, deci compania se bazeaza semnificativ pe finantare externa. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 1,69, ceea ce amplifica sensibilitatea la eventuale socuri de cost, intarzieri de incasare sau scaderi de cerere. In plus, marja neta de 3,21% arata ca spatiul de absorbtie pentru variatii nefavorabile de cost este relativ limitat.
Per ansamblu, Icme Ecab SA combina dimensiunea mare a afacerii cu o rentabilitate buna a capitalului si profit net pozitiv, dar cu un profil de risc care necesita disciplina pe lichiditate si pe managementul indatorarii. Scorul financiar de 70/100 este coerent cu o companie stabila, cu performanta buna, dar care trebuie sa mentina controlul strict al costurilor si al finantarii.
Din perspectiva profitabilitatii capitalului, ROE de 13,45% indica o utilizare buna a capitalurilor proprii de 326.042.727 lei. Pentru o companie din productie, unde costurile cu materiile prime, energia si logistica pot comprima marjele, acest nivel al ROE este un semnal favorabil. Totodata, raportat la 676 angajati, compania opereaza la o scara ridicata, cu productivitate comerciala estimata la aproximativ 2.019.293 lei cifra de afaceri per angajat, ceea ce sugereaza o baza operationala eficienta.
Structura bilantiera arata active totale de 876.075.485 lei, din care active imobilizate de 274.280.970 lei si active circulante de 599.535.241 lei. Ponderea mare a activelor circulante ofera flexibilitate operationala, specifica unui business industrial cu rulaj semnificativ. In acelasi timp, numerarul si conturile sunt de doar 3.038.977 lei, adica un nivel redus in raport cu dimensiunea veniturilor si a obligatiilor totale.
Pe partea de risc financiar, datoriile totale de 549.949.176 lei implica o rata a indatorarii de 62,77%, deci compania se bazeaza semnificativ pe finantare externa. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 1,69, ceea ce amplifica sensibilitatea la eventuale socuri de cost, intarzieri de incasare sau scaderi de cerere. In plus, marja neta de 3,21% arata ca spatiul de absorbtie pentru variatii nefavorabile de cost este relativ limitat.
Per ansamblu, Icme Ecab SA combina dimensiunea mare a afacerii cu o rentabilitate buna a capitalului si profit net pozitiv, dar cu un profil de risc care necesita disciplina pe lichiditate si pe managementul indatorarii. Scorul financiar de 70/100 este coerent cu o companie stabila, cu performanta buna, dar care trebuie sa mentina controlul strict al costurilor si al finantarii.
Puncte forte
- Compania are o scala operationala ridicata, cu cifra de afaceri de 1.365.042.691 lei si venituri totale de 1.425.288.666 lei, ceea ce indica pozitie comerciala puternica.
- Profitul net de 43.844.285 lei si ROE de 13,45% arata capacitatea de a transforma capitalul propriu in randament atractiv.
- Structura activelor este orientata spre active circulante (599.535.241 lei), oferind flexibilitate pentru rulajul curent al activitatii.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 62,77% si datoriile totale de 549.949.176 lei indica dependenta semnificativa de finantare externa.
- Numerarul de 3.038.977 lei este redus comparativ cu dimensiunea operatiunilor, ceea ce poate limita tamponul de lichiditate.
- Marja neta de 3,21% este relativ stransa pentru un business industrial, iar cresterea costurilor poate eroda rapid profitul.
Informatii Companie:
CUI: 11703669
Cod CAEN: 2732
Anul înființării: 1999
Contact:
Adresă: Str. Drumul intre Tarlale, nr. 42
Telefon:
Fax: 0212561476
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor fire si cabluri electrice si electronice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.365.042.691 | 1.349.745.144 | 1.293.611.319 | 1.187.990.288 | 784.770.262 | 739.466.920 |
| Venituri totale | 1.425.288.666 | 1.378.684.840 | 1.345.680.253 | 1.242.559.229 | 804.186.501 | 741.436.043 |
| Cheltuieli totale | 1.370.018.713 | 1.320.744.517 | 1.296.225.055 | 1.235.344.823 | 810.844.925 | 750.925.241 |
| Profit net | 43.844.285 | 47.894.802 | 42.943.772 | 7.214.406 | -6.658.424 | -9.489.198 |
| Total active | 876.075.485 | 917.984.191 | 804.159.375 | 693.972.313 | 531.016.002 | 505.643.584 |
| Total datorii | 549.949.176 | 630.556.037 | 546.319.681 | 479.153.326 | 322.473.665 | 320.545.012 |
| Capitaluri proprii | 326.042.727 | 287.213.611 | 257.512.738 | 214.568.965 | 207.544.209 | 183.634.114 |
| Casa si conturi banci | 3.038.977 | 3.630.963 | 7.175.760 | 3.745.003 | 9.553.335 | 8.693.624 |
| Nr. angajati | 676 | 645 | 613 | 599 | 510 | 450 |
| Capital subscris | 34.375.835 | 34.375.835 | 34.375.835 | 34.375.835 | 34.863.429 | 34.863.429 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.