Joysonquin Automotive Systems Romania S.R.L.
Locație: Ghimbav, Brasov
Descriere:
Joysonquin Automotive Systems Romania S.R.L. - companie activă în sectorul fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule, cu sediul în Ghimbav, Brasov.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. D.E. 301 KM.0+200
• CUI: 15756232
• Registrul Comerțului: J08/1823/2003
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Joysonquin Automotive Systems Romania S.R.L. afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna ca dimensiune si stabilitate, cu profit pozitiv si randament rezonabil al capitalurilor proprii. Principala provocare ramane cresterea marjei nete si intarirea lichiditatii imediate pentru a reduce vulnerabilitatea la socuri de cost.
Joysonquin Automotive Systems Romania S.R.L. (CUI 15756232), companie industriala din Ghimbav, Brasov, activa in CAEN 2932, prezinta in 2024 un profil financiar solid ca volum, cu un scor financiar de 75/100. Compania opereaza la scara mare, cu 853 angajati si o cifra de afaceri de 670.263.489 lei, sustinuta de venituri totale de 705.452.690 lei. Diferenta fata de cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri complementare relevante, dar performanta operationala ramane principalul motor al activitatii.
Profitul net de 14.402.351 lei confirma capacitatea companiei de a genera rezultat pozitiv, insa marja de profit de 2,15% indica o rentabilitate neta redusa raportata la volum. Cu alte cuvinte, firma transforma in profit o parte mica din veniturile obtinute, ceea ce o face mai sensibila la cresterea costurilor. Cheltuielile totale de 684.320.248 lei reprezinta un nivel ridicat fata de veniturile totale, iar controlul costurilor ramane un factor critic pentru imbunatatirea profitabilitatii.
Structura bilantiera este echilibrata, activele totale fiind de 339.689.668 lei. Activele imobilizate (190.457.761 lei) au o pondere de aproximativ 56% in total active, ceea ce este normal pentru un producator auto cu intensitate ridicata a investitiilor. Activele circulante sunt de 148.713.948 lei, oferind suport pentru ciclul curent de exploatare. Numerarul si conturile, de 4.026.177 lei, au o pondere mica in active, ceea ce arata o lichiditate imediata limitata si dependenta de rotatia creantelor si stocurilor.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 191.263.893 lei, iar capitalurile proprii de 143.096.632 lei. Rata indatorarii de 56,31% indica un grad moderat-ridicat de utilizare a finantarii prin datorie, dar nu excesiv pentru sectorul industrial. Raportul dintre capitaluri proprii si active este de aproximativ 42%, ceea ce ofera o baza patrimoniala rezonabila. ROE de 10,06% arata ca societatea genereaza un randament decent pentru actionari, chiar daca marja neta este redusa.
In ansamblu, compania are dimensiune, stabilitate operationala si capacitate de a produce profit, dar eficienta pe lantul cost-profit trebuie consolidata pentru a creste rezilienta si performanta in contextul marjelor mici din industria componentelor auto.
Profitul net de 14.402.351 lei confirma capacitatea companiei de a genera rezultat pozitiv, insa marja de profit de 2,15% indica o rentabilitate neta redusa raportata la volum. Cu alte cuvinte, firma transforma in profit o parte mica din veniturile obtinute, ceea ce o face mai sensibila la cresterea costurilor. Cheltuielile totale de 684.320.248 lei reprezinta un nivel ridicat fata de veniturile totale, iar controlul costurilor ramane un factor critic pentru imbunatatirea profitabilitatii.
Structura bilantiera este echilibrata, activele totale fiind de 339.689.668 lei. Activele imobilizate (190.457.761 lei) au o pondere de aproximativ 56% in total active, ceea ce este normal pentru un producator auto cu intensitate ridicata a investitiilor. Activele circulante sunt de 148.713.948 lei, oferind suport pentru ciclul curent de exploatare. Numerarul si conturile, de 4.026.177 lei, au o pondere mica in active, ceea ce arata o lichiditate imediata limitata si dependenta de rotatia creantelor si stocurilor.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 191.263.893 lei, iar capitalurile proprii de 143.096.632 lei. Rata indatorarii de 56,31% indica un grad moderat-ridicat de utilizare a finantarii prin datorie, dar nu excesiv pentru sectorul industrial. Raportul dintre capitaluri proprii si active este de aproximativ 42%, ceea ce ofera o baza patrimoniala rezonabila. ROE de 10,06% arata ca societatea genereaza un randament decent pentru actionari, chiar daca marja neta este redusa.
In ansamblu, compania are dimensiune, stabilitate operationala si capacitate de a produce profit, dar eficienta pe lantul cost-profit trebuie consolidata pentru a creste rezilienta si performanta in contextul marjelor mici din industria componentelor auto.
Puncte forte
- Volum operational foarte puternic, reflectat de cifra de afaceri de 670.263.489 lei si baza extinsa de 853 angajati.
- Structura de capital relativ echilibrata, cu capitaluri proprii de 143.096.632 lei si o pondere de aproximativ 42% in total active.
- Compania ramane profitabila, cu profit net de 14.402.351 lei si un ROE de 10,06%, ceea ce indica utilizarea eficienta a capitalului propriu.
Factori de risc
- Marja neta de 2,15% este scazuta, ceea ce creste sensibilitatea profitului la variatii de costuri si presiuni comerciale.
- Nivelul numerarului (4.026.177 lei) este redus raportat la dimensiunea operatiunilor, putand limita flexibilitatea pe termen scurt.
- Rata indatorarii de 56,31% necesita disciplina financiara constanta pentru a evita presiuni suplimentare asupra fluxurilor de numerar.
Informatii Companie:
CUI: 15756232
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: Str. D.E. 301 KM.0+200
Telefon:
Fax: 0368443333
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 670.263.489 | 739.748.217 | 584.449.256 | 571.295.053 | 514.515.697 | 580.585.693 |
| Venituri totale | 705.452.690 | 755.558.095 | 593.958.371 | 583.518.794 | 525.486.276 | 600.855.512 |
| Cheltuieli totale | 684.320.248 | 734.255.960 | 630.672.187 | 594.165.766 | 514.826.214 | 566.011.322 |
| Profit net | 14.402.351 | 21.253.004 | -36.713.816 | -10.646.972 | 9.198.142 | 27.893.145 |
| Total active | 339.689.668 | 349.375.758 | 322.608.221 | 280.027.903 | 259.053.093 | 269.864.692 |
| Total datorii | 191.263.893 | 214.957.336 | 206.782.654 | 126.408.675 | 93.268.407 | 113.859.782 |
| Capitaluri proprii | 143.096.632 | 131.393.968 | 114.027.491 | 150.741.307 | 161.388.279 | 152.190.136 |
| Casa si conturi banci | 4.026.177 | 917.445 | -4.809.859 | 3.608.922 | 2.975.214 | 2.154.608 |
| Nr. angajati | 853 | 853 | 886 | 951 | 896 | 1231 |
| Capital subscris | 3.800.100 | 3.800.100 | 3.800.100 | 3.800.100 | 3.800.100 | 3.800.100 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.