Sari la continut

Lagardere Travel Retail SRL

Locație: Sector 2, Bucuresti

Descriere:

Lagardere Travel Retail SRL (CUI: 8529539, Reg. Com.: J40/4844/1996) este partenerul dvs. de încredere pentru comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun în zona Sector 2, Bucuresti.

Situați la Str. Ing. George Constantinescu, Nr. 4b, suntem pregătiți să răspundem nevoilor dvs. profesionale cu promptitudine și profesionalism.

Analiza Financiara:

Rezumat: Lagardere Travel Retail SRL a inregistrat in 2024 o crestere puternica a cifrei de afaceri de 23,5%, insa profitabilitatea a scazut pe fondul costurilor crescute si al unor distribuiri generoase de dividende, ceea ce a condus la cresterea gradului de indatorare si erodarea capitalurilor proprii.
Lagardere Travel Retail SRL este o companie cu capital international, activa pe piata romaneasca din 1996, specializata in comertul cu amanuntul - cel mai probabil prin magazine situate in aeroporturi si hub-uri de transport, avand in vedere profilul grupului Lagardere la nivel global. Cu o cifra de afaceri de 1.414.751.000 RON in 2024, compania se pozitioneaza printre jucatorii majori din sectorul de retail din Romania.

Cel mai remarcabil indicator pentru 2024 este cresterea cifrei de afaceri cu aproximativ 23,5% fata de 2023 (de la 1.145.883.000 RON la 1.414.751.000 RON), ceea ce reflecta o expansiune semnificativa a activitatii. Aceasta crestere a fost sustinuta partial si de majorarea numarului de angajati, de la 207 la 224, dar productivitatea ramane exceptional de ridicata - aproximativ 6.300.000 RON cifra de afaceri per angajat, un nivel rar intalnit in sectorul retail.

Cu toate acestea, cresterea veniturilor nu s-a tradus intr-o profitabilitate mai buna. Profitul net a scazut de la 29.588.000 RON in 2023 la 22.427.000 RON in 2024, o scadere de circa 24%. Marja de profit s-a erodat de la 2,58% la 1,59%, semn ca presiunea pe costuri a crescut mai rapid decat veniturile. Aceasta dinamica este tipica pentru retailul de travel, unde chiria spatiilor comerciale in aeroporturi si costurile operationale sunt ridicate si putin flexibile.

Pe partea de bilant, activele totale au crescut cu 11,7% (de la 162.781.000 RON la 181.834.000 RON), insa structura capitalului a evoluat ingrijorator. Rata indatorarii a crescut de la 75,31% la 81,46%, iar capitalurile proprii au scazut de la 35.208.000 RON la 29.229.000 RON - in ciuda unui profit net pozitiv. Aceasta sugereaza ca actionarii au distribuit dividende semnificative, estimate la circa 28-29 milioane RON, depasind profitul anului curent.

ROE-ul de 76,73%, desi in scadere fata de 84,04% in 2023, ramane unul dintre cei mai ridicate din sector, insa este partial amplificat de baza redusa de capitaluri proprii. Lichiditatea imediata este acceptabila, cu numerar si conturi bancare de 24.339.000 RON, in crestere fata de 19.900.000 RON in 2023. Scorul financiar de 70/100 reflecta corect aceasta combinatie de puncte forte si vulnerabilitati - o companie profitabila si in crestere, dar cu leverage ridicat si marje sub presiune.
Puncte forte
  • Crestere robusta a cifrei de afaceri cu 23,5% in 2024, demonstrand capacitatea de expansiune a retelei comerciale si rezistenta fata de fluctuatiile pietei.
  • Productivitate operationala exceptionala - circa 6.300.000 RON cifra de afaceri per angajat, mult peste media sectorului retail, semn al unui model de business eficient.
  • Companie profitabila continuu, cu profit net pozitiv in ambii ani analizati si ROE de 76,73%, indicand un randament solid al capitalului investit.
  • Lichiditate in crestere - numerarul disponibil a crescut cu 22,3% (de la 19.900.000 RON la 24.339.000 RON), asigurand capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
Factori de risc
  • Erodarea marjei de profit de la 2,58% la 1,59% indica o presiune crescuta a costurilor care depaseste ritmul de crestere al veniturilor - tendinta care, daca se mentine, poate afecta viabilitatea pe termen lung.
  • Rata de indatorare ridicata de 81,46% (in crestere de la 75,31%) combinata cu scaderea capitalurilor proprii reduce marja de siguranta financiara si capacitatea de a absorbi socuri externe.
  • Distribuirea de dividende superioare profitului net curent erodeaza baza de capital propriu, reducand rezilienta financiara a companiei in fata unor eventuale perioade dificile.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 07.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 8529539
Cod CAEN: 4711
Anul înființării: 1996

Contact:

Adresă: Str. Ing. George Constantinescu, Nr. 4b
Telefon:
Fax: 0314078251

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 1.414.751.417 1.145.883.395 997.868.758 829.818.277 644.247.666 777.248.321
Venituri totale 1.430.335.998 1.159.062.975 1.011.649.002 833.578.403 646.774.698 781.215.879
Cheltuieli totale 1.394.607.214 1.122.908.342 987.818.686 817.656.481 646.479.128 744.548.253
Profit net 22.427.471 29.588.790 19.930.293 12.776.300 295.570 32.802.108
Total active 181.834.921 162.781.521 153.536.982 127.304.205 125.254.808 130.266.356
Total datorii 148.128.082 122.595.282 124.385.550 106.127.842 83.473.049 90.405.751
Capitaluri proprii 29.229.093 35.208.504 25.550.007 18.396.014 38.717.392 38.421.822
Casa si conturi banci 24.339.677 19.900.233 19.116.653 13.845.409 20.549.761 12.427.832
Nr. angajati 224 207 196 0 0 198
Capital subscris 4.675.632 4.675.632 4.675.632 4.675.632 4.675.632 4.675.632
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Andra Maria Butcaru S.R.L.

Cărți, Ziare și Papetărie

Mihail Kogalniceanu

Nla Mart S.R.L.

Comerț Cu Amănuntul

Sat Potlogi, Comuna Potlogi

Claber Impex SRL

Îmbrăcăminte și Încălțăminte

Gilau

Easy Start S.R.L.

Supermarketuri și Magazine

București Sectorul 3

Roua Ionuț SRL

Supermarketuri și Magazine

Goruia

Chirac Florentina-Larisa Persoană Fizică Autorizată

Articole Sportive și Recreaționale

Nehoiu

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te