Sari la continut

Lanco S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre LANCO S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/659/2005. Sediul social se află pe P-ta. TEXTILISTILOR, nr....

Locație: Talmaciu, Sibiu

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre LANCO S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/659/2005. Sediul social se află pe P-ta. TEXTILISTILOR, nr. 17, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269206758 sau la fax 0269206756. Alege LANCO S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Lanco S.R.L. este o companie manufacturiera textila cu o cifra de afaceri de peste 111 milioane RON, care demonstreaza o prezenta solida pe piata dupa doua decenii de activitate, insa opereaza cu marje de profit reduse si un nivel ridicat de indatorare ce necesita monitorizare atenta.
Lanco S.R.L., cu sediul in Talmaciu, judetul Sibiu, activeaza in sectorul fabricarii articolelor confectionate din textile (CAEN 1392) si a implinit in 2025 doua decenii de prezenta pe piata. Compania a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 111.137.852 RON, pozitionand-o printre operatorii de dimensiune medie-mare din industria textila romaneasca.

Din perspectiva profitabilitatii, rezultatele anului 2024 reflecta presiunea specifica sectorului manufacturier textil. Marja de profit net de 2,61% genereaza un profit de 2.905.563 RON la venituri totale de 125.356.026 RON. Diferenta de aproximativ 14,2 milioane RON intre veniturile totale si cifra de afaceri sugereaza existenta unor surse adiacente de venituri - posibil subventii, alte venituri operationale sau financiare - care sustin partial rezultatul final. Cheltuielile totale de 122.340.452 RON lasa un ecart redus fata de venituri, ceea ce indica o structura de costuri rigida si expunere la fluctuatii ale preturilor materiilor prime sau energiei.

Structura bilantiera releva un profil tipic unui producator cu ciclu lung de productie. Activele circulante de 84.684.808 RON reprezinta 77,4% din activele totale de 109.419.290 RON, sugerand stocuri importante si/sau creante comerciale ridicate - o realitate frecventa in relatiile cu retaileri sau exportatori. Activele imobilizate de 24.440.128 RON reflecta o baza de capital fix moderata raportat la dimensiunea cifrei de afaceri.

Un element ingrijorator il reprezinta lichiditateа imediata. Numerarul si conturile bancare totalizau la finele anului 2024 doar 477.908 RON - o suma infima raportat la datoriile totale de 72.722.158 RON. Aceasta situatie indica o dependenta ridicata de linii de credit, furnizori sau finantare externa pentru acoperirea obligatiilor curente, ceea ce poate crea vulnerabilitati in cazul unor intarzieri la incasari.

Rata de indatorare de 66,46% este ridicata si limiteaza marja de manevra financiara. Capitalurile proprii de 36.697.132 RON sunt, totusi, semnificativ mai mari decat capitalul subscris de 4.783.030 RON, indicand reinvestirea constanta a profiturilor acumulate de-a lungul anilor - un semnal pozitiv de disciplina financiara pe termen lung. Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 7,92% se situeaza la un nivel modest, dar acceptabil in contextul industriei.

Datele ANAF raporteaza 0 angajati pentru 2024, ceea ce reprezinta o anomalie evidenta pentru o companie cu venituri de peste 111 milioane RON. Aceasta discrepanta poate fi rezultatul unui mod specific de raportare, al utilizarii de personal prin firme terte sau al unei erori in declaratiile depuse. Clarificarea acestei situatii este esentiala pentru o evaluare corecta a capacitatii operationale.

In ansamblu, Lanco S.R.L. prezinta caracteristicile unui operator textil matur, cu venituri consistente si o baza de capitaluri proprii consolidata, dar cu o lichiditate redusa si o structura de finantare dependenta de datorii care necesita atentie continua.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de peste 111 milioane RON pozitioneaza Lanco S.R.L. printre producatorii textili de dimensiune semnificativa din Romania, cu o prezenta consolidata dupa doua decenii de activitate in Talmaciu, Sibiu.
  • Capitalurile proprii de 36,7 milioane RON depasesc substantial capitalul subscris initial de 4,78 milioane RON, demonstrand o politica consecventa de reinvestire a profiturilor si acumulare de rezerve pe termen lung.
  • Veniturile totale de 125,4 milioane RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 14,2 milioane RON, indicand surse adiacente de venituri care diversifica baza financiara si sustin partial profitabilitatea.
  • Scorul financiar de 65/100 reflecta o stabilitate relativa si un profil de risc mediu, compatibil cu accesul la instrumente de finantare bancara sau garantii comerciale.
Factori de risc
  • Lichiditateа imediata este critica - numerarul disponibil de doar 477.908 RON fata de datorii totale de 72,7 milioane RON expune compania la riscuri semnificative de cash-flow in cazul intarzierilor la incasari sau al unor socuri externe neprevazute.
  • Rata de indatorare de 66,46% limiteaza capacitatea de acces la finantare suplimentara si creste vulnerabilitatea companiei la modificari ale conditiilor de creditare sau la cresterea costului datoriei.
  • Marja de profit de 2,61% este extrem de redusa si lasa un spatiu minim de absorbtie a presiunilor din costuri (materii prime, energie, transport), orice crestere semnificativa a cheltuielilor putand transforma profitul in pierdere.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 07.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 17541400
Cod CAEN: 1392
Anul înființării: 2005

Contact:

Adresă: P-Ta. Textilistilor, Nr. 17
Telefon:
Fax: 0269206756

Date financiare:

Scor financiar:
55/100
Mediu
Activitate: Fabricarea de articole confectionate din textile (cu exceptia imbracamintei)
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 111.137.852 139.827.439 61.036.058 42.956.254 39.482.616 28.254.583
Venituri totale 125.356.026 144.368.616 63.671.288 44.257.735 38.796.932 28.710.648
Cheltuieli totale 122.340.452 126.358.025 59.826.318 42.040.868 34.949.594 26.542.563
Profit net 2.905.563 15.663.266 3.540.254 1.816.508 3.403.809 1.839.559
Total active 109.419.290 76.677.961 47.254.750 36.620.170 26.507.151 18.927.596
Total datorii 72.722.158 42.886.393 28.132.048 21.037.722 12.741.210 8.565.464
Capitaluri proprii 36.697.132 33.791.568 19.122.702 15.582.448 13.765.941 10.362.132
Casa si conturi banci 477.908 613.492 1.057.926 4.787.302 424.681 1.435.915
Nr. angajati 0 167 152 138 135 115
Capital subscris 4.783.030 4.783.030 4.783.030 4.783.030 4.783.030 4.783.030
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Escada Cafe S.R.L.

Industria Textilă

Popești Leordeni

Joa Tech Solutions S.R.L.

Industria Textilă

Adunatii-Copaceni

Hutu Culita Asociatie Familiala

Industria Textilă

Blandesti

Zinnas Holtz S.R.L.

Industria Textilă

Dumbravita

Filanina Filtex SRL

Industria Textilă

Arefu

Tessilconf S.R.L.

Industria Textilă

Craiova

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te