Sari la continut

Metalimpex Romania S.R.L.

Locație: Maracineni, Arges

Descriere:

Metalimpex Romania S.R.L.
Domeniu de activitate: recuperarea materialelor reciclabile sortate
Locație: Maracineni, Arges
Adresă: -, nr. 537C

Identificare fiscală: CUI 13635501 | Registrul Comerțului: J03/282/2001

Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!

Analiza Financiara:

Rezumat: Metalimpex Romania S.R.L. este o companie matura din industria reciclarii, cu o cifra de afaceri de peste 311 milioane RON in 2024, care demonstreaza o productivitate exceptionala per angajat si o rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii (ROE 34,18%), dar opereaza cu un grad de indatorare semnificativ de aproape 73%.
Metalimpex Romania S.R.L., infiintata in 2001 si activa in domeniul recuperarii materialelor reciclabile sortate (CAEN 3832), este un jucator important pe piata romaneasca a reciclarii, cu sediul in Maracineni, judetul Arges.

**Performanta operationala**

Cifra de afaceri de 310.999.027 RON pozitioneaza compania in randul liderilor din sectorul reciclarii. Cu doar 108 angajati, productivitatea medie per salariat se ridica la aproximativ 2.879.620 RON - un nivel exceptional care indica un model de afaceri foarte eficient, bazat probabil pe volume mari de materiale procesate cu un grad ridicat de automatizare sau pe tranzactii comerciale de valoare semnificativa.

Veniturile totale de 315.947.354 RON depasesc usor cifra de afaceri, ceea ce sugereaza venituri complementare modeste din activitati financiare sau alte surse. Diferenta de aproximativ 5 milioane RON nu ridica semne de intrebare si indica o concentrare sanatoasa pe activitatea de baza.

**Profitabilitate**

Profitul net de 9.771.891 RON, corespunzand unei marje nete de 3,14%, este tipic pentru industria reciclarii - un sector cu volume mari si marje reduse. Aceasta marja, desi modesta in termeni absoluti, este sustinuta de volumul impresionant al afacerilor. Cheltuielile totale de 303.058.145 RON reprezinta 95,92% din veniturile totale, lasand un spatiu limitat pentru absorbtia socurilor de pret pe pietele de materii prime.

ROE-ul de 34,18% este remarcabil si se datoreaza combinatiei dintre profitabilitate si efectul de levier financiar. Compania genereaza randamente foarte bune pentru actionari, insa acest indicator trebuie interpretat in contextul capitalurilor proprii relativ mici raportat la dimensiunea operatiunilor.

**Structura bilantiera**

Activele totale de 117.274.268 RON sunt dominate de activele circulante (101.258.695 RON, reprezentand 86,3%), ceea ce este consistent cu un model de afaceri bazat pe tranzactionarea si procesarea de materiale. Activele imobilizate de 15.628.781 RON sunt relativ reduse, sugerand o dependenta moderata de infrastructura proprie.

Rata de indatorare de 72,94% (datorii de 85.537.166 RON) reprezinta principalul punct de atentie. Capitalurile proprii de 28.585.890 RON, pornind de la un capital subscris simbolic de 200 RON, au fost construite preponderent din profituri reinvestite - un semn pozitiv de crestere organica. Totusi, raportul datorii/capitaluri proprii de aproximativ 3:1 plaseaza compania intr-o zona de risc moderat spre ridicat.

Lichiditatea imediata este tensionata, cu numerar de doar 1.290.213 RON - sub 0,5% din cifra de afaceri. Aceasta poate indica fie un management agresiv al trezoreriei, fie o dependenta de linii de credit pe termen scurt.

**Scor financiar si perspectiva**

Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie performanta operational, dar cu vulnerabilitati structurale legate de nivelul de indatorare si lichiditatea redusa. Compania beneficiaza de tendintele favorabile ale economiei circulare si ale reglementarilor europene privind reciclarea, insa ramane expusa volatilitatii preturilor materialelor reciclabile.
Puncte forte
  • Productivitate exceptionala per angajat (aproximativ 2.880.000 RON/salariat), indicand un model de afaceri foarte eficient cu 108 angajati care genereaza peste 311 milioane RON cifra de afaceri.
  • ROE de 34,18% - randament foarte atractiv pentru actionari, demonstrand capacitatea companiei de a genera profit semnificativ raportat la capitalurile proprii investite.
  • Companie matura cu 23 de ani de activitate, cu capitaluri proprii construite organic din profituri reinvestite, de la un capital social simbolic de 200 RON la peste 28,5 milioane RON.
  • Pozitionare strategica favorabila in sectorul reciclarii, un domeniu sustinut de reglementarile europene privind economia circulara si de cererea crescanda pentru materiale reciclate.
Factori de risc
  • Grad ridicat de indatorare (72,94%) cu un raport datorii/capitaluri proprii de aproximativ 3:1, ceea ce limiteaza capacitatea de absorbtie a socurilor financiare si creste vulnerabilitatea in perioade de scadere a cererii.
  • Lichiditate imediata foarte scazuta - numerarul de 1.290.213 RON reprezinta sub 0,5% din cifra de afaceri, expunand compania la riscuri de cash-flow in cazul intarzierilor de incasare sau al unor perturbari ale pietei.
  • Marja neta de profit de doar 3,14%, tipica sectorului dar fragila - orice crestere semnificativa a costurilor operationale sau scadere a preturilor materialelor reciclabile poate eroda rapid profitabilitatea.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 16.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 13635501
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2001

Contact:

Adresă: -, nr. 537C
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Recuperarea materialelor reciclabile sortate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 310.999.027 373.992.328 382.374.016 324.907.641 202.779.914 276.208.481
Venituri totale 315.947.354 376.744.059 385.513.698 326.061.879 204.060.598 276.846.735
Cheltuieli totale 303.058.145 358.730.868 365.150.556 310.849.604 198.694.936 254.992.866
Profit net 9.771.891 14.762.995 17.916.305 12.531.419 3.844.594 18.856.232
Total active 117.274.268 76.940.273 102.625.853 90.120.069 67.506.610 75.518.956
Total datorii 85.537.166 40.327.121 64.655.768 52.176.649 39.816.534 36.921.765
Capitaluri proprii 28.585.890 33.576.994 36.730.304 31.345.418 22.658.593 37.670.231
Casa si conturi banci 1.290.213 8.824.720 974.377 7.689.599 6.421.376 11.861.508
Nr. angajati 108 108 117 120 123 120
Capital subscris 200 200 200 200 200 200
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Ciairent Prod SRL

Salubrizare și Deșeuri

Filipestii de Targ

Gurbediu Recycling S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Tinca

Elyremat S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Frumosu

Atti Reciclări S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Toplita

Byomay Reciclare S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Alexandru cel Bun

Gdi Electric Cab S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Babeni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te