Montecristo Retail Ro S.R.L.
Locație: Domnesti, Ilfov
Descriere:
Cu expertiză în comert cu amanuntul al textilelor, in magazine specializate, Montecristo Retail Ro S.R.L. se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Domnesti și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 15103845, activează din județul Ilfov.
Adresa sediului: Str. Comertului, nr. 13A. Număr Registrul Comerțului: J23/282/2019.
Analiza Financiara:
Rezumat: Montecristo Retail Ro S.R.L. traverseaza o criza financiara severa in 2024, inregistrand o pierdere neta de 30.793.855 RON si capitaluri proprii negative de -61.224.091 RON, ceea ce indica o stare de insolventa tehnica ce pune sub semnul intrebarii continuitatea activitatii.
Montecristo Retail Ro S.R.L., companie fondata in 2002 si specializata in comertul cu amanuntul al textilelor (CAEN 4751), opereaza din Domnesti, Ilfov, si gestioneaza o echipa de 262 de angajati. Cu o cifra de afaceri de 152.278.423 RON in 2024, compania demonstreaza o prezenta comerciala semnificativa pe piata romaneasca de retail textil. Cu toate acestea, tabloul financiar de ansamblu este unul profund ingrijorator.
Principala problema identificata consta in dezechilibrul major dintre venituri si cheltuieli. Cheltuielile totale de 192.280.367 RON depasesc veniturile totale de 161.486.512 RON cu aproape 31 de milioane de lei, generand o pierdere neta de 30.793.855 RON si o marja de profit negativa de -20,22%. Aceasta inseamna ca pentru fiecare 100 de lei incasati, compania cheltuieste aproximativ 120 de lei, un model nesustenabil pe termen lung.
Situatia bilantiera este la fel de alarmanta. Capitalurile proprii au atins valoarea negativa de -61.224.091 RON, ceea ce semnifica faptul ca datoriile depasesc semnificativ activele totale ale companiei. Cu datorii totale de 162.641.047 RON fata de active totale de numai 103.706.292 RON, compania se afla in stare de insolventa tehnica - un semnal critic pentru creditori, furnizori si parteneri de afaceri. Rata de indatorare de 156,83% confirma aceasta dependenta excesiva de finantare externa.
Din perspectiva lichiditatii, numerarul si conturile bancare insumeaza 9.031.319 RON, suma relativ modesta raportat la volumul datoriilor si la nivelul operatiunilor. Activele circulante de 71.466.465 RON ofera o oarecare flexibilitate operationala pe termen scurt, insa nu sunt suficiente pentru a acoperi masa datoriilor acumulate.
Scorul financiar de 35 din 100 reflecta fidel aceasta situatie critica. Compania are nevoie urgenta de o restructurare financiara profunda - fie prin aport de capital nou, fie prin renegocierea datoriilor, fie printr-un plan de redresare care sa adreseze structura de costuri. Fara masuri corective imediate, riscul de intrare in procedura de insolventa ramane ridicat. Cei 22 de ani de activitate pe piata reprezinta un activ nematerial valoros, insa istoria nu poate compensa pierderile structurale actuale.
Principala problema identificata consta in dezechilibrul major dintre venituri si cheltuieli. Cheltuielile totale de 192.280.367 RON depasesc veniturile totale de 161.486.512 RON cu aproape 31 de milioane de lei, generand o pierdere neta de 30.793.855 RON si o marja de profit negativa de -20,22%. Aceasta inseamna ca pentru fiecare 100 de lei incasati, compania cheltuieste aproximativ 120 de lei, un model nesustenabil pe termen lung.
Situatia bilantiera este la fel de alarmanta. Capitalurile proprii au atins valoarea negativa de -61.224.091 RON, ceea ce semnifica faptul ca datoriile depasesc semnificativ activele totale ale companiei. Cu datorii totale de 162.641.047 RON fata de active totale de numai 103.706.292 RON, compania se afla in stare de insolventa tehnica - un semnal critic pentru creditori, furnizori si parteneri de afaceri. Rata de indatorare de 156,83% confirma aceasta dependenta excesiva de finantare externa.
Din perspectiva lichiditatii, numerarul si conturile bancare insumeaza 9.031.319 RON, suma relativ modesta raportat la volumul datoriilor si la nivelul operatiunilor. Activele circulante de 71.466.465 RON ofera o oarecare flexibilitate operationala pe termen scurt, insa nu sunt suficiente pentru a acoperi masa datoriilor acumulate.
Scorul financiar de 35 din 100 reflecta fidel aceasta situatie critica. Compania are nevoie urgenta de o restructurare financiara profunda - fie prin aport de capital nou, fie prin renegocierea datoriilor, fie printr-un plan de redresare care sa adreseze structura de costuri. Fara masuri corective imediate, riscul de intrare in procedura de insolventa ramane ridicat. Cei 22 de ani de activitate pe piata reprezinta un activ nematerial valoros, insa istoria nu poate compensa pierderile structurale actuale.
Puncte forte
- Cifra de afaceri consistenta de 152.278.423 RON demonstreaza capacitatea companiei de a genera vanzari si mentine o prezenta activa pe piata retailului textil romanesc.
- Experienta de peste 22 de ani pe piata (din 2002) si o echipa de 262 de angajati indica un know-how operational si o infrastructura comerciala consolidata.
- Activele circulante de 71.466.465 RON ofera o baza operationala care poate sustine activitatea curenta pe termen scurt, daca sunt gestionate eficient.
Factori de risc
- Capitalurile proprii puternic negative (-61.224.091 RON) si datoriile totale ce depasesc activele totale plaseaza compania in insolventa tehnica, cu risc iminent de declansare a procedurii legale de insolventa.
- Marja de profit negativa de -20,22% si o pierdere neta de 30.793.855 RON indica un model de business nesustenabil, in care costurile structurale depasesc cu mult capacitatea de generare a veniturilor.
- Rata de indatorare de 156,83% si dependenta masiva de finantare externa limiteaza drastic accesul la noi credite si expun compania la riscuri majore in cazul unor fluctuatii ale pietei sau cresterea costurilor de finantare.
Informatii Companie:
CUI: 15103845
Cod CAEN: 4751
Anul înființării: 2002
Contact:
Adresă: Str. Comertului, nr. 13A
Telefon:
Fax: 0314381768
Date financiare:
Scor financiar:
Slab
Activitate:
Comert cu amanuntul al textilelor, in magazine specializate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 152.278.423 | 166.629.187 | 215.934.985 | 173.398.710 | 114.499.081 | 154.410.658 |
| Venituri totale | 161.486.512 | 266.669.217 | 311.874.339 | 232.191.006 | 152.869.787 | 160.571.408 |
| Cheltuieli totale | 192.280.367 | 264.892.488 | 401.229.702 | 241.163.011 | 156.494.220 | 152.995.574 |
| Profit net | -30.793.855 | 1.776.729 | -89.355.363 | -9.103.897 | -3.900.299 | 6.412.064 |
| Total active | 103.706.292 | 104.787.585 | 124.862.302 | 199.849.044 | 170.461.472 | 149.044.510 |
| Total datorii | 162.641.047 | 133.582.691 | 155.129.166 | 140.710.638 | 123.337.168 | 103.966.761 |
| Capitaluri proprii | -61.224.091 | -30.430.236 | -32.206.965 | 57.148.398 | 45.104.415 | 43.360.274 |
| Casa si conturi banci | 9.031.319 | 9.654.402 | 7.658.670 | 10.563.390 | 15.208.511 | 42.577.346 |
| Nr. angajati | 262 | 345 | 335 | 365 | 343 | 411 |
| Capital subscris | 0 | 75.915.620 | 75.915.620 | 75.915.620 | 54.767.740 | 49.123.300 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.