Preh Romania SRL
Locație: Ghimbav, Brasov
Descriere:
Preh Romania SRL - o firmă de încredere cu sediul în Ghimbav, județul Brasov.
Informații oficiale de identificare: Codul Unic de Identificare (CUI): 23932100. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J08/2954/2008.
Pentru a ne contacta sau vizita, folosiți următoarele informații: Sediul social se află la adresa: Ghimbav, Ghimbav. Telefon: 0268403100. Fax: 0268412396.
Preh Romania SRL - partenerul dumneavoastră de încredere pentru soluții profesionale. Nu ezitați să ne contactați pentru orice nelămurire sau solicitare de ofertă.
Analiza Financiara:
Rezumat: Preh Romania SRL are volum de activitate foarte mare, dar performanta financiara din 2024 este afectata de pierdere neta si eficienta insuficienta a costurilor. Structura de finantare puternic indatorata si lichiditatea redusa mentin un profil de risc ridicat, in linie cu scorul financiar de 35/100.
Preh Romania SRL (CAEN 2931) afiseaza in 2024 o dimensiune operationala foarte mare, cu cifra de afaceri de 1.201.170.177 lei si venituri totale de 1.350.570.452 lei. Totusi, profitabilitatea este negativa: compania inregistreaza o pierdere neta de 25.906.216 lei, pe fondul unor cheltuieli totale de 1.364.035.958 lei, care depasesc veniturile totale. Marja de profit de -2,16% confirma ca activitatea curenta nu transforma suficient volumul de business in rezultat net pozitiv.
Structura bilantiera indica active totale de 547.118.648 lei, dintre care active imobilizate de 183.469.413 lei si active circulante de 339.447.604 lei. Ponderea ridicata a activelor circulante sugereaza o componenta importanta de operatiuni curente, specifica unui producator industrial cu fluxuri comerciale consistente. In acelasi timp, numerarul si conturile sunt de doar 5.970.517 lei, un nivel redus raportat la dimensiunea veniturilor si a costurilor anuale, ceea ce limiteaza flexibilitatea financiara pe termen scurt.
Pe partea de finantare, datoriile totale ajung la 474.377.565 lei, iar capitalurile proprii sunt 59.667.715 lei. Rata indatorarii de 86,70% este ridicata si arata o dependenta semnificativa de surse atrase. In plus, capitalurile proprii reprezinta aproximativ 10,91% din activele totale, ceea ce indica un tampon propriu relativ redus in fata socurilor operationale. ROE de -43,42% semnaleaza ca pierderea afecteaza puternic randamentul capitalului propriu.
Din perspectiva eficientei, compania sustine o baza importanta de personal (1.894 angajati), ceea ce confirma capacitatea industriala ampla, dar pune presiune constanta pe costuri. Diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale este nefavorabila, ceea ce arata necesitatea unei discipline mai stricte pe costuri sau a unei imbunatatiri a mixului comercial pentru revenirea la profitabilitate.
Scorul financiar de 35/100 este coerent cu imaginea de ansamblu: companie mare ca volum, dar cu risc financiar peste medie din cauza pierderii nete, a indatorarii ridicate si a lichiditatii imediate reduse. Per ansamblu, profilul financiar al anului 2024 este unul de activitate robusta, insa cu echilibru economic fragil si presiune pe sustenabilitatea rezultatelor daca nu apare o corectie operationala.
Structura bilantiera indica active totale de 547.118.648 lei, dintre care active imobilizate de 183.469.413 lei si active circulante de 339.447.604 lei. Ponderea ridicata a activelor circulante sugereaza o componenta importanta de operatiuni curente, specifica unui producator industrial cu fluxuri comerciale consistente. In acelasi timp, numerarul si conturile sunt de doar 5.970.517 lei, un nivel redus raportat la dimensiunea veniturilor si a costurilor anuale, ceea ce limiteaza flexibilitatea financiara pe termen scurt.
Pe partea de finantare, datoriile totale ajung la 474.377.565 lei, iar capitalurile proprii sunt 59.667.715 lei. Rata indatorarii de 86,70% este ridicata si arata o dependenta semnificativa de surse atrase. In plus, capitalurile proprii reprezinta aproximativ 10,91% din activele totale, ceea ce indica un tampon propriu relativ redus in fata socurilor operationale. ROE de -43,42% semnaleaza ca pierderea afecteaza puternic randamentul capitalului propriu.
Din perspectiva eficientei, compania sustine o baza importanta de personal (1.894 angajati), ceea ce confirma capacitatea industriala ampla, dar pune presiune constanta pe costuri. Diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale este nefavorabila, ceea ce arata necesitatea unei discipline mai stricte pe costuri sau a unei imbunatatiri a mixului comercial pentru revenirea la profitabilitate.
Scorul financiar de 35/100 este coerent cu imaginea de ansamblu: companie mare ca volum, dar cu risc financiar peste medie din cauza pierderii nete, a indatorarii ridicate si a lichiditatii imediate reduse. Per ansamblu, profilul financiar al anului 2024 este unul de activitate robusta, insa cu echilibru economic fragil si presiune pe sustenabilitatea rezultatelor daca nu apare o corectie operationala.
Puncte forte
- Compania are o scara operationala foarte mare, cu cifra de afaceri de 1.201.170.177 lei si venituri totale de 1.350.570.452 lei, ceea ce indica pozitie relevanta in lantul industrial auto.
- Baza de active circulante de 339.447.604 lei sustine continuitatea operatiunilor curente si capacitatea de rulaj comercial.
- Capacitatea operationala este semnificativa, reflectata de 1.894 angajati, aspect important pentru executia productiei la volum ridicat.
Factori de risc
- Profitabilitatea negativa (pierdere neta de 25.906.216 lei, marja -2,16%) arata presiune pe modelul economic curent.
- Indatorarea ridicata (86,70%) si nivelul datoriilor de 474.377.565 lei cresc riscul financiar in contextul unui rezultat net negativ.
- Lichiditatea imediata este limitata: numerarul de 5.970.517 lei este redus raportat la dimensiunea cheltuielilor si poate diminua flexibilitatea pe termen scurt.
Informatii Companie:
CUI: 23932100
Cod CAEN: 2931
Anul înființării: 2008
Contact:
Adresă: Ghimbav
Telefon:
Fax: 0268412396
Date financiare:
Scor financiar:
Slab
Activitate:
Fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.201.170.177 | 1.388.333.404 | 1.379.252.200 | 1.171.120.704 | 1.136.890.275 | 1.265.921.638 |
| Venituri totale | 1.350.570.452 | 1.437.959.143 | 1.389.719.155 | 1.194.858.510 | 1.171.802.576 | 1.315.335.085 |
| Cheltuieli totale | 1.364.035.958 | 1.459.257.571 | 1.449.957.664 | 1.259.798.906 | 1.238.485.416 | 1.346.444.392 |
| Profit net | -25.906.216 | -21.298.428 | -60.238.509 | -64.940.396 | -66.682.840 | -31.109.307 |
| Total active | 547.118.648 | 594.197.308 | 654.118.784 | 658.563.589 | 479.713.715 | 498.727.818 |
| Total datorii | 474.377.565 | 466.023.033 | 505.473.913 | 476.331.211 | 383.749.956 | 461.463.966 |
| Capitaluri proprii | 59.667.715 | 114.128.082 | 135.426.511 | 169.723.965 | 84.664.361 | 24.347.201 |
| Casa si conturi banci | 5.970.517 | 6.761.447 | 30.011.146 | 14.745.362 | 24.908.955 | 14.116.466 |
| Nr. angajati | 1894 | 2173 | 2147 | 2158 | 2004 | 1833 |
| Capital subscris | 168.623.750 | 193.500.000 | 193.500.000 | 300.000.000 | 150.000.000 | 62.500.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.