Rombeer Cringasu SRL
Locație: I. L. Caragiale, Dambovita
Descriere:
Rombeer Cringasu SRL este o companie din I. L. Caragiale, județul Dambovita, specializată în comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate. Înregistrată cu CUI 6850671 și număr de ordine în Registrul Comerțului J15/359/2010, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.
Sediul social se află la adresa Str. Principala, Nr. 695, I. L. Caragiale. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.
Analiza Financiara:
Rezumat: Rombeer Cringasu SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, cu rulaj foarte mare, profit net pozitiv si un nivel moderat al indatorarii. Principalele puncte de atentie raman marja neta redusa si nivelul relativ limitat al lichiditatilor raportat la volumul operatiunilor.
Rombeer Cringasu SRL, companie infiintata in 1995 si activa in comertul cu amanuntul al carburantilor, prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de volum mare de activitate si de o structura de capital echilibrata. Cu o cifra de afaceri de 419.517.196 RON si venituri totale de 420.077.565 RON, societatea opereaza la o scara relevanta pentru domeniul sau, ceea ce sugereaza o pozitionare stabila pe piata locala sau regionala. Diferenta redusa dintre cifra de afaceri si veniturile totale arata ca performanta este generata in principal din activitatea de baza, ceea ce este un semn favorabil.
La nivel de profitabilitate, compania a inregistrat un profit net de 7.590.082 RON, la cheltuieli totale de 411.436.310 RON. Marja neta de profit de 1,81% este relativ redusa ca procent, dar trebuie interpretata in contextul specific al comertului cu carburanti, unde rulajele sunt mari, iar marjele sunt in mod obisnuit mai stricte. In acest context, nivelul profitului net este unul bun in valoare absoluta si indica o capacitate reala de a transforma volumele mari in rezultat final pozitiv.
Structura bilantiera este un alt punct important. Activele totale se ridica la 61.982.920 RON, dintre care 25.472.659 RON sunt active imobilizate, iar 36.442.565 RON active circulante. Ponderea mai mare a activelor circulante indica o baza operationala adaptata unei activitati comerciale cu rulaj rapid. Totusi, numerarul si conturile, de 2.448.758 RON, reprezinta o componenta relativ limitata in raport cu dimensiunea afacerii, ceea ce poate sugera o nevoie de atentie permanenta asupra lichiditatii curente.
Din perspectiva finantarii, compania are datorii totale de 21.368.487 RON si capitaluri proprii de 40.614.433 RON. Rata indatorarii de 34,47% arata un nivel moderat al presiunii financiare si o dependenta rezonabila de surse externe. In acelasi timp, capitalurile proprii consistente, mult peste capitalul subscris de 772.640 RON, arata o acumulare importanta de valoare in companie.
Rentabilitatea capitalurilor proprii este un indicator foarte bun. Un ROE de 18,69% arata ca societatea foloseste eficient capitalul actionarilor pentru a genera profit. Raportat la numarul de 31 de angajati, volumul de activitate este foarte ridicat, ceea ce sugereaza o eficienta operationala buna. Per ansamblu, scorul financiar de 75 din 100 este sustinut de datele din 2024: compania combina rulaj puternic, profitabilitate pozitiva, indatorare controlata si o baza de capital robusta.
La nivel de profitabilitate, compania a inregistrat un profit net de 7.590.082 RON, la cheltuieli totale de 411.436.310 RON. Marja neta de profit de 1,81% este relativ redusa ca procent, dar trebuie interpretata in contextul specific al comertului cu carburanti, unde rulajele sunt mari, iar marjele sunt in mod obisnuit mai stricte. In acest context, nivelul profitului net este unul bun in valoare absoluta si indica o capacitate reala de a transforma volumele mari in rezultat final pozitiv.
Structura bilantiera este un alt punct important. Activele totale se ridica la 61.982.920 RON, dintre care 25.472.659 RON sunt active imobilizate, iar 36.442.565 RON active circulante. Ponderea mai mare a activelor circulante indica o baza operationala adaptata unei activitati comerciale cu rulaj rapid. Totusi, numerarul si conturile, de 2.448.758 RON, reprezinta o componenta relativ limitata in raport cu dimensiunea afacerii, ceea ce poate sugera o nevoie de atentie permanenta asupra lichiditatii curente.
Din perspectiva finantarii, compania are datorii totale de 21.368.487 RON si capitaluri proprii de 40.614.433 RON. Rata indatorarii de 34,47% arata un nivel moderat al presiunii financiare si o dependenta rezonabila de surse externe. In acelasi timp, capitalurile proprii consistente, mult peste capitalul subscris de 772.640 RON, arata o acumulare importanta de valoare in companie.
Rentabilitatea capitalurilor proprii este un indicator foarte bun. Un ROE de 18,69% arata ca societatea foloseste eficient capitalul actionarilor pentru a genera profit. Raportat la numarul de 31 de angajati, volumul de activitate este foarte ridicat, ceea ce sugereaza o eficienta operationala buna. Per ansamblu, scorul financiar de 75 din 100 este sustinut de datele din 2024: compania combina rulaj puternic, profitabilitate pozitiva, indatorare controlata si o baza de capital robusta.
Puncte forte
- Cifra de afaceri foarte ridicata, de 419.517.196 RON, sustinuta aproape integral de activitatea principala a companiei.
- Structura financiara este echilibrata, cu capitaluri proprii de 40.614.433 RON si o rata a indatorarii moderata, de 34,47%.
- ROE de 18,69% indica o utilizare eficienta a capitalurilor proprii si o capacitate buna de generare a profitului.
- Activele circulante de 36.442.565 RON depasesc clar datoriile totale de 21.368.487 RON, ceea ce sustine stabilitatea operationala.
Factori de risc
- Marja neta de profit de 1,81% este redusa, ceea ce lasa un spatiu limitat pentru absorbirea unor cresteri de costuri sau socuri comerciale.
- Numerarul disponibil, de 2.448.758 RON, este relativ mic raportat la dimensiunea rulajului anual, ceea ce poate pune presiune pe lichiditatea curenta.
- Activitatea este concentrata intr-un sector cu marje mici si sensibilitate ridicata la variatia costurilor si a volumelor.
Informatii Companie:
CUI: 6850671
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: Str. Principala, Nr. 695
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 419.517.196 | 444.403.932 | 290.808.822 | 227.541.088 | 174.001.489 | 215.267.156 |
| Venituri totale | 420.077.565 | 448.468.619 | 292.818.134 | 229.262.011 | 175.889.021 | 218.369.226 |
| Cheltuieli totale | 411.436.310 | 433.021.729 | 282.142.500 | 217.219.364 | 161.894.133 | 205.549.788 |
| Profit net | 7.590.082 | 13.507.200 | 9.289.071 | 10.478.186 | 12.042.407 | 10.953.459 |
| Total active | 61.982.920 | 41.417.587 | 37.975.774 | 39.964.668 | 39.528.327 | 35.708.656 |
| Total datorii | 21.368.487 | 3.393.236 | 13.454.094 | 17.036.765 | 16.901.059 | 17.424.959 |
| Capitaluri proprii | 40.614.433 | 38.024.351 | 24.517.152 | 22.917.003 | 22.609.888 | 18.259.837 |
| Casa si conturi banci | 2.448.758 | 4.248.117 | 2.129.856 | 1.438.721 | 1.232.921 | 1.481.808 |
| Nr. angajati | 31 | 34 | 34 | 32 | 33 | 38 |
| Capital subscris | 772.640 | 772.640 | 772.640 | 772.640 | 772.640 | 772.640 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.