Romcarton S.a.
Locație: Popesti Leordeni, Ilfov
Descriere:
Romcarton S.a. - companie activă în sectorul fabricarea hartiei si cartonului ondulat si a ambalajelor din hartie si carton, cu sediul în Popesti Leordeni, Ilfov.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Sos. Oltenitei, Nr. 249
• CUI: 365856
• Registrul Comerțului: J23/6349/2017
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Romcarton S.A. este un producator consacrat de ambalaje din carton ondulat, cu o cifra de afaceri de 285.975.839 RON in 2024 si un profit net modest de 4.557.712 RON, reflectand o activitate industriala stabila dar cu marje de profitabilitate reduse si un grad ridicat de indatorare.
Romcarton S.A., infiintata in 1992 si cu sediul in Popesti Leordeni (Ilfov), este unul dintre jucatorii importanti din industria ambalajelor din hartie si carton ondulat din Romania (cod CAEN 1721). Compania opereaza cu 331 de angajati si a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 285.975.839 RON, ceea ce o plaseaza in categoria intreprinderilor mari din sectorul manufacturier.
Din perspectiva profitabilitatii, situatia este una tensionata. Profitul net de 4.557.712 RON, raportat la veniturile totale de 294.852.401 RON, genereaza o marja de profit de doar 1,59%. Aceasta marja extrem de subtire este caracteristica industriei ambalajelor, unde costurile cu materia prima (hartia, cartonul) si energia reprezinta o pondere covarsitoare in structura cheltuielilor. Cheltuielile totale de 287.525.767 RON absorb practic intreaga cifra de afaceri, lasand un spatiu minim pentru profit. Orice fluctuatie nefavorabila a preturilor materiilor prime sau a costurilor energetice ar putea transforma rapid profitul in pierdere.
Structura bilantiera evidentiaza o companie puternic capitalizata in active fixe - activele imobilizate de 180.568.612 RON reprezinta 57,6% din activele totale de 313.657.132 RON, ceea ce este normal pentru o companie industriala cu echipamente de productie costisitoare. Activele circulante de 132.702.537 RON ofera un tampon operational rezonabil, insa lichiditatea imediata este ingrijoratoare - numerarul de doar 3.213.022 RON (1% din active) sugereaza o gestionare agresiva a trezoreriei.
Gradul de indatorare este principala vulnerabilitate a companiei. Datoriile totale de 237.291.026 RON reprezinta 75,65% din activele totale, iar capitalurile proprii de 76.327.106 RON acopera doar 24,35% din bilant. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 3,1:1, ceea ce indica o dependenta semnificativa de finantarea externa. In contextul actual al dobanzilor, costul serviciului datoriei erodeaza semnificativ profitabilitatea.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 5,97% este modesta, dar pozitiva, iar scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie functionala, cu fundamente solide de business, dar cu riscuri structurale legate de leverage-ul financiar. Productivitatea per angajat se situeaza la aproximativ 863.977 RON cifra de afaceri pe salariat, un nivel acceptabil pentru industria manufacturiera romaneasca.
In concluzie, Romcarton S.A. este o companie matura, cu o pozitie de piata stabila in sectorul ambalajelor, dar care opereaza la limita profitabilitatii si cu un nivel de indatorare care necesita monitorizare atenta. Capacitatea de a genera cash-flow operational suficient pentru a deservi datoria si a investi in modernizare va fi determinanta pentru evolutia viitoare a companiei.
Din perspectiva profitabilitatii, situatia este una tensionata. Profitul net de 4.557.712 RON, raportat la veniturile totale de 294.852.401 RON, genereaza o marja de profit de doar 1,59%. Aceasta marja extrem de subtire este caracteristica industriei ambalajelor, unde costurile cu materia prima (hartia, cartonul) si energia reprezinta o pondere covarsitoare in structura cheltuielilor. Cheltuielile totale de 287.525.767 RON absorb practic intreaga cifra de afaceri, lasand un spatiu minim pentru profit. Orice fluctuatie nefavorabila a preturilor materiilor prime sau a costurilor energetice ar putea transforma rapid profitul in pierdere.
Structura bilantiera evidentiaza o companie puternic capitalizata in active fixe - activele imobilizate de 180.568.612 RON reprezinta 57,6% din activele totale de 313.657.132 RON, ceea ce este normal pentru o companie industriala cu echipamente de productie costisitoare. Activele circulante de 132.702.537 RON ofera un tampon operational rezonabil, insa lichiditatea imediata este ingrijoratoare - numerarul de doar 3.213.022 RON (1% din active) sugereaza o gestionare agresiva a trezoreriei.
Gradul de indatorare este principala vulnerabilitate a companiei. Datoriile totale de 237.291.026 RON reprezinta 75,65% din activele totale, iar capitalurile proprii de 76.327.106 RON acopera doar 24,35% din bilant. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 3,1:1, ceea ce indica o dependenta semnificativa de finantarea externa. In contextul actual al dobanzilor, costul serviciului datoriei erodeaza semnificativ profitabilitatea.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 5,97% este modesta, dar pozitiva, iar scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie functionala, cu fundamente solide de business, dar cu riscuri structurale legate de leverage-ul financiar. Productivitatea per angajat se situeaza la aproximativ 863.977 RON cifra de afaceri pe salariat, un nivel acceptabil pentru industria manufacturiera romaneasca.
In concluzie, Romcarton S.A. este o companie matura, cu o pozitie de piata stabila in sectorul ambalajelor, dar care opereaza la limita profitabilitatii si cu un nivel de indatorare care necesita monitorizare atenta. Capacitatea de a genera cash-flow operational suficient pentru a deservi datoria si a investi in modernizare va fi determinanta pentru evolutia viitoare a companiei.
Puncte forte
- Cifra de afaceri robusta de aproape 286 milioane RON si o baza solida de active industriale de peste 180 milioane RON, indicand o capacitate de productie semnificativa si o pozitie consolidata pe piata ambalajelor.
- Longevitate si stabilitate operationala - peste 30 de ani de activitate continua (din 1992), cu 331 de angajati, demonstrand rezilienta in traversarea mai multor cicluri economice.
- Profitabilitate pozitiva si venituri diversificate - diferenta dintre veniturile totale (294.852.401 RON) si cifra de afaceri (285.975.839 RON) sugereaza surse aditionale de venit de aproximativ 9 milioane RON.
- Sector cu cerere stabila - ambalajele din carton ondulat sunt esentiale pentru industria alimentara, retail si e-commerce, asigurand o baza constanta de clienti.
Factori de risc
- Grad de indatorare foarte ridicat (75,65%) cu datorii de 237 milioane RON care depasesc de peste 3 ori capitalurile proprii, expunand compania la riscuri semnificative in caz de crestere a dobanzilor sau deteriorare a conditiilor de creditare.
- Marja de profit extrem de subtire (1,59%) si lichiditate imediata scazuta (numerar de doar 3,2 milioane RON), ceea ce lasa un spatiu minim de manevra in fata socurilor de costuri cu materii prime sau energie.
- Dependenta de pretul materiilor prime (celuloza, hartie reciclata) si al energiei, factori volatili care pot comprima si mai mult profitabilitatea deja fragila.
Informatii Companie:
CUI: 365856
Cod CAEN: 1721
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Sos. Oltenitei, Nr. 249
Telefon:
Fax: 3456700
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea hartiei si cartonului ondulat si a ambalajelor din hartie si carton
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 285.975.839 | 293.968.179 | 331.193.730 | 256.134.841 | 198.544.757 | 202.670.816 |
| Venituri totale | 294.852.401 | 295.304.724 | 340.468.521 | 260.067.713 | 200.199.434 | 203.930.966 |
| Cheltuieli totale | 287.525.767 | 283.850.890 | 334.841.605 | 256.953.898 | 188.334.529 | 195.016.276 |
| Profit net | 4.557.712 | 10.343.667 | 5.433.931 | 3.113.815 | 10.839.592 | 8.843.749 |
| Total active | 313.657.132 | 304.769.407 | 335.202.314 | 296.816.479 | 267.022.587 | 268.847.090 |
| Total datorii | 237.291.026 | 232.950.013 | 273.776.588 | 240.824.684 | 209.124.971 | 221.789.067 |
| Capitaluri proprii | 76.327.106 | 71.769.394 | 61.425.726 | 55.991.795 | 57.897.616 | 47.058.023 |
| Casa si conturi banci | 3.213.022 | 3.864.815 | 3.037.354 | 3.512.282 | 1.400.257 | 4.246.425 |
| Nr. angajati | 331 | 326 | 324 | 316 | 307 | 309 |
| Capital subscris | 7.954.100 | 7.954.100 | 7.954.100 | 7.954.100 | 7.954.100 | 7.954.100 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Asociația de Vânători și Pescari Sportivi Avps Regatul Sălbatic
Fabricarea Hârtiei
Valea Calugareasca
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.