Romrecycling SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre ROMRECYCLING SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/2981/2014. Sediul social se află pe Sos. DE CENTURA, nr...
Locație: Jilava, Ilfov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ROMRECYCLING SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/2981/2014. Sediul social se află pe Sos. DE CENTURA, nr. 41, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0214570263 sau la fax 0214570269. Alege ROMRECYCLING SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Romrecycling SRL este o companie de dimensiune mare, cu baza de active si capitaluri proprii solide, dar cu performanta afectata de pierderea neta din 2024. Imaginea financiara este una echilibrata intre forta operationala si presiunea asupra profitabilitatii.
Romrecycling SRL este o companie cu activitate intr-un sector industrial relevant, iar dimensiunea businessului din 2024 este semnificativa, cu o cifra de afaceri de 407.970.525 lei si venituri totale de 408.820.162 lei. Nivelul veniturilor arata o capacitate buna de operare si de generare a fluxurilor comerciale, insa profitabilitatea este punctul slab al exercitiului financiar analizat. Compania a inregistrat cheltuieli totale de 411.770.579 lei, peste nivelul veniturilor, ceea ce a condus la o pierdere neta de 3.871.308 lei si la o marja de profit negativa de -0,95%.
Din perspectiva structurii bilantiere, compania are active totale de 90.015.970 lei, dintre care 48.532.947 lei sunt active imobilizate si 40.884.797 lei active circulante. Aceasta structura sugereaza un model operational care combina investitii importante in baza materiala cu un necesar consistent de capital de lucru. Pozitia de lichiditate include numerar si conturi de 10.454.386 lei, un nivel care ofera un anumit tampon operational, dar care trebuie evaluat in contextul datoriilor totale de 50.499.820 lei.
Capitalurile proprii se situeaza la 39.516.150 lei, peste nivelul capitalului subscris de 14.000.000 lei, ceea ce indica existenta unei baze patrimoniale relevante. Totusi, raportul dintre datorii si active confirma o rata a indatorarii de 56,10%, ceea ce arata ca firma se bazeaza intr-o masura importanta pe finantare externa. Acest nivel nu semnaleaza automat o problema severa, dar reduce flexibilitatea financiara intr-un an cu rezultat negativ.
Rentabilitatea capitalurilor proprii este negativa, cu un ROE de -9,80%, ceea ce inseamna ca in 2024 compania nu a reusit sa valorifice eficient capitalul propriu investit. In acelasi timp, raportat la volumul foarte mare al cifrei de afaceri, pierderea neta ramane relativ limitata procentual, ceea ce poate sugera ca deteriorarea profitabilitatii este mai degraba una de marja decat una de activitate comerciala. Cu 71 de angajati, compania opereaza la o dimensiune operationala solida pentru domeniul sau.
Per ansamblu, Romrecycling SRL prezinta profilul unei companii cu volum mare de activitate, baza de active consistenta si capitaluri proprii pozitive, dar cu presiuni evidente pe profitabilitate si pe echilibrul dintre cheltuieli si venituri. Scorul financiar de 50 din 100 este coerent cu aceasta imagine mixta: firma are masa critica si infrastructura financiara, dar rezultatul net negativ si rentabilitatea scazuta limiteaza evaluarea favorabila a performantelor din 2024.
Din perspectiva structurii bilantiere, compania are active totale de 90.015.970 lei, dintre care 48.532.947 lei sunt active imobilizate si 40.884.797 lei active circulante. Aceasta structura sugereaza un model operational care combina investitii importante in baza materiala cu un necesar consistent de capital de lucru. Pozitia de lichiditate include numerar si conturi de 10.454.386 lei, un nivel care ofera un anumit tampon operational, dar care trebuie evaluat in contextul datoriilor totale de 50.499.820 lei.
Capitalurile proprii se situeaza la 39.516.150 lei, peste nivelul capitalului subscris de 14.000.000 lei, ceea ce indica existenta unei baze patrimoniale relevante. Totusi, raportul dintre datorii si active confirma o rata a indatorarii de 56,10%, ceea ce arata ca firma se bazeaza intr-o masura importanta pe finantare externa. Acest nivel nu semnaleaza automat o problema severa, dar reduce flexibilitatea financiara intr-un an cu rezultat negativ.
Rentabilitatea capitalurilor proprii este negativa, cu un ROE de -9,80%, ceea ce inseamna ca in 2024 compania nu a reusit sa valorifice eficient capitalul propriu investit. In acelasi timp, raportat la volumul foarte mare al cifrei de afaceri, pierderea neta ramane relativ limitata procentual, ceea ce poate sugera ca deteriorarea profitabilitatii este mai degraba una de marja decat una de activitate comerciala. Cu 71 de angajati, compania opereaza la o dimensiune operationala solida pentru domeniul sau.
Per ansamblu, Romrecycling SRL prezinta profilul unei companii cu volum mare de activitate, baza de active consistenta si capitaluri proprii pozitive, dar cu presiuni evidente pe profitabilitate si pe echilibrul dintre cheltuieli si venituri. Scorul financiar de 50 din 100 este coerent cu aceasta imagine mixta: firma are masa critica si infrastructura financiara, dar rezultatul net negativ si rentabilitatea scazuta limiteaza evaluarea favorabila a performantelor din 2024.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 407.970.525 lei indica o capacitate comerciala foarte buna si o pozitie operationala relevanta in piata.
- Capitalurile proprii de 39.516.150 lei arata o baza patrimoniala solida, peste nivelul capitalului subscris de 14.000.000 lei.
- Structura activelor este consistenta, cu active totale de 90.015.970 lei si o componenta importanta de active imobilizate, ceea ce sustine continuitatea operatiunilor.
- Numerarul de 10.454.386 lei ofera un anumit grad de lichiditate pentru sustinerea activitatii curente.
Factori de risc
- Compania a incheiat anul 2024 cu pierdere neta de 3.871.308 lei, iar marja de profit de -0,95% arata o presiune clara asupra profitabilitatii.
- Rata indatorarii de 56,10% indica dependenta relevanta de datorii, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara.
- ROE de -9,80% reflecta o utilizare ineficienta a capitalurilor proprii in exercitiul financiar analizat.
Informatii Companie:
CUI: 9578947
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 1997
Contact:
Adresă: Sos. De Centura, Nr. 41
Telefon:
Fax: 0214570269
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Recuperarea materialelor reciclabile sortate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 407.970.525 | 440.574.512 | 540.550.801 | 448.216.685 | 252.711.051 | 294.806.974 |
| Venituri totale | 408.820.162 | 442.449.534 | 542.222.426 | 450.125.726 | 254.279.500 | 296.024.808 |
| Cheltuieli totale | 411.770.579 | 444.606.543 | 528.974.677 | 434.612.651 | 255.912.437 | 295.644.320 |
| Profit net | -3.871.308 | -2.026.259 | 12.158.165 | 15.513.075 | -1.632.937 | 380.488 |
| Total active | 90.015.970 | 98.490.879 | 56.503.854 | 61.838.071 | 41.245.262 | 31.591.925 |
| Total datorii | 50.499.820 | 55.103.421 | 10.882.479 | 28.729.633 | 23.919.616 | 12.847.586 |
| Capitaluri proprii | 39.516.150 | 43.387.458 | 45.413.717 | 32.899.852 | 17.120.277 | 18.543.213 |
| Casa si conturi banci | 10.454.386 | 2.800.573 | 6.832.711 | 4.287.951 | 606.528 | 1.303.448 |
| Nr. angajati | 71 | 70 | 69 | 69 | 68 | 63 |
| Capital subscris | 14.000.000 | 14.000.000 | 14.000.000 | 14.000.000 | 14.000.000 | 14.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.