S.I.L.D.V.B Com SA
Locație: Berevoesti, Arges
Descriere:
Descoperiți S.I.L.D.V.B Com SA, o companie cu sediul în Berevoesti, județul Arges.
Informații oficiale de identificare: Codul Unic de Identificare (CUI): 170137. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J03/2007/1991.
Pentru a ne contacta sau vizita, folosiți următoarele informații: Sediul social se află la adresa: Str. Minerului, Nr. 162, Berevoesti. Telefon: 0248572008.
S.I.L.D.V.B Com SA - partenerul dumneavoastră de încredere pentru soluții profesionale. Nu ezitați să ne contactați pentru orice nelămurire sau solicitare de ofertă.
Analiza Financiara:
Rezumat: S.I.L.D.V.B Com SA este o companie manufacturiera solida din judetul Arges, cu o cifra de afaceri de 147.653.730 RON in 2024 si un profit net de 13.066.923 RON, demonstrand o pozitie financiara stabila si o gestiune eficienta a resurselor.
S.I.L.D.V.B Com SA, infiintata in 1992 si cu sediul in Berevoesti, judetul Arges, activeaza in sectorul fabricarii de piese si accesorii auto (CAEN 2932) - un domeniu cu cerere constanta sustinuta de industria automotive europeana. Cu un scor financiar de 75/100, compania se situeaza intr-o zona de performanta buna, confirmata de indicatorii financiari pentru exercitiul 2024.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri inregistrata in 2024 este de 147.653.730 RON, in timp ce veniturile totale au atins 148.123.743 RON, diferenta minora sugerand ca activitatea de baza genereaza aproape integral veniturile companiei. Cheltuielile totale de 133.068.370 RON conduc la un profit net de 13.066.923 RON, ceea ce reprezinta o marja de profit de 8,85% - un nivel sanatoasa pentru industria de componente auto, unde marjele sunt in mod traditional mai reduse din cauza presiunii exercitate de clientii OEM.
**Structura bilantului**
Activele totale ale companiei sunt de 105.138.020 RON, din care activele imobilizate reprezinta 36.963.018 RON (aproximativ 35%), iar activele circulante 68.147.095 RON (aproximativ 65%). Aceasta structura indica o capacitate buna de lichiditate pe termen scurt. Numerarul si conturile bancare totalizeza 19.898.528 RON, reprezentand aproape 19% din activele totale - un nivel confortabil de lichiditate imediata.
**Sanatatea financiara si solvabilitatea**
Capitalurile proprii de 71.475.750 RON contrasteaza favorabil cu datoriile totale de 33.583.747 RON, rezultand o rata de indatorare de 31,94%. Aceasta valoare este semnificativ sub pragul de risc de 60-70%, indicand o dependenta redusa de finantare externa si o rezilienta solida in fata socurilor de piata. Capitalul subscris de 150.000 RON reflecta forma juridica SA cu structura initiala modesta, insa capitalurile proprii acumulate de-a lungul timpului demonstreaza o politica consistenta de reinvestire a profiturilor.
**Eficienta si randament**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 18,28% este un indicator puternic, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament competitiv. Cei 225 de angajati sustin o productivitate medie de aproximativ 656.000 RON cifra de afaceri per angajat - nivel solid pentru un producator industrial din Romania.
**Concluzie**
S.I.L.D.V.B Com SA se prezinta ca o companie matura, profitabila si cu bilant echilibrat. Compania beneficiaza de pozitia sa in lantul de aprovizionare automotive, de o structura financiara conservatoare si de o lichiditate confortabila. Principalele provocari raman dependenta de evolutia industriei auto europene si capacitatea de a mentine marjele intr-un sector competitiv.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri inregistrata in 2024 este de 147.653.730 RON, in timp ce veniturile totale au atins 148.123.743 RON, diferenta minora sugerand ca activitatea de baza genereaza aproape integral veniturile companiei. Cheltuielile totale de 133.068.370 RON conduc la un profit net de 13.066.923 RON, ceea ce reprezinta o marja de profit de 8,85% - un nivel sanatoasa pentru industria de componente auto, unde marjele sunt in mod traditional mai reduse din cauza presiunii exercitate de clientii OEM.
**Structura bilantului**
Activele totale ale companiei sunt de 105.138.020 RON, din care activele imobilizate reprezinta 36.963.018 RON (aproximativ 35%), iar activele circulante 68.147.095 RON (aproximativ 65%). Aceasta structura indica o capacitate buna de lichiditate pe termen scurt. Numerarul si conturile bancare totalizeza 19.898.528 RON, reprezentand aproape 19% din activele totale - un nivel confortabil de lichiditate imediata.
**Sanatatea financiara si solvabilitatea**
Capitalurile proprii de 71.475.750 RON contrasteaza favorabil cu datoriile totale de 33.583.747 RON, rezultand o rata de indatorare de 31,94%. Aceasta valoare este semnificativ sub pragul de risc de 60-70%, indicand o dependenta redusa de finantare externa si o rezilienta solida in fata socurilor de piata. Capitalul subscris de 150.000 RON reflecta forma juridica SA cu structura initiala modesta, insa capitalurile proprii acumulate de-a lungul timpului demonstreaza o politica consistenta de reinvestire a profiturilor.
**Eficienta si randament**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 18,28% este un indicator puternic, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament competitiv. Cei 225 de angajati sustin o productivitate medie de aproximativ 656.000 RON cifra de afaceri per angajat - nivel solid pentru un producator industrial din Romania.
**Concluzie**
S.I.L.D.V.B Com SA se prezinta ca o companie matura, profitabila si cu bilant echilibrat. Compania beneficiaza de pozitia sa in lantul de aprovizionare automotive, de o structura financiara conservatoare si de o lichiditate confortabila. Principalele provocari raman dependenta de evolutia industriei auto europene si capacitatea de a mentine marjele intr-un sector competitiv.
Puncte forte
- Rata de indatorare scazuta (31,94%) si capitaluri proprii solide (71.475.750 RON) ofera o structura financiara echilibrata si rezistenta la riscuri externe.
- Lichiditate imediata ridicata cu 19.898.528 RON numerar disponibil, reprezentand aproximativ 59% din datoriile totale - capacitate excelenta de onorare a obligatiilor pe termen scurt.
- ROE de 18,28% demonstreaza o utilizare eficienta a capitalului actionarilor, depasind randamentele tipice din sectorul industrial romanesc.
- Activitate de baza clara si concentrata - veniturile provin aproape exclusiv din operatiunile curente, fara dependenta de venituri extraordinare sau financiare.
Factori de risc
- Expunere sectorala ridicata la industria automotive europeana - orice contractie a cererii de autovehicule (tranzitia la EV, crize economice) poate afecta direct cifra de afaceri.
- Marja de profit de 8,85%, desi solida, poate fi comprimata de cresterea costurilor cu materiile prime sau de presiunea de reducere a preturilor exercitata de clientii mari din industrie.
- Concentrarea geografica in Berevoesti, Arges, poate limita accesul la forta de munca calificata pe termen lung, intr-un context de migratie interna si internationala a lucratorilor din industrie.
Informatii Companie:
CUI: 170137
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Minerului, Nr. 162
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 147.653.730 | 166.192.642 | 155.350.144 | 118.694.811 | 101.768.696 | 134.414.189 |
| Venituri totale | 148.123.743 | 166.322.769 | 155.831.756 | 119.519.019 | 103.771.849 | 135.199.522 |
| Cheltuieli totale | 133.068.370 | 148.953.014 | 137.335.240 | 100.844.906 | 87.697.012 | 111.727.811 |
| Profit net | 13.066.923 | 15.911.029 | 16.421.467 | 16.382.557 | 14.896.672 | 20.451.231 |
| Total active | 105.138.020 | 114.765.734 | 126.634.525 | 117.256.069 | 98.591.656 | 92.602.121 |
| Total datorii | 33.583.747 | 25.869.886 | 39.944.111 | 22.661.222 | 15.265.909 | 14.068.056 |
| Capitaluri proprii | 71.475.750 | 88.807.902 | 86.592.525 | 94.384.730 | 83.212.699 | 78.378.449 |
| Casa si conturi banci | 19.898.528 | 16.611.274 | 30.293.285 | 35.121.641 | 25.093.772 | 18.376.399 |
| Nr. angajati | 225 | 223 | 246 | 258 | 269 | 295 |
| Capital subscris | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.