Sari la continut

Saint-Gobain Construction Products Romania SRL

Locație: Sector 1, Bucuresti

Descriere:

Saint-Gobain Construction Products Romania SRL - companie activă în sectorul fabricarea produselor din ipsos pentru constructii, cu sediul în Sector 1, Bucuresti.

Informații de contact și identificare:
• Adresă: Calea Floreasca, Nr. 165
• CUI: 6194577
• Registrul Comerțului: J40/16947/1994

Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!

Analiza Financiara:

Rezumat: Saint-Gobain Construction Products Romania SRL inregistreaza in 2024 o cifra de afaceri de 864,1 milioane RON, in crestere cu 7,8% fata de anul precedent, consolidandu-si pozitia de lider pe piata materialelor de constructii din ipsos, desi profitabilitatea neta a suferit o usoara compresie.
Saint-Gobain Construction Products Romania SRL, parte a grupului francez Saint-Gobain, activeaza in fabricarea produselor din ipsos pentru constructii (CAEN 2362) si reprezinta unul dintre cei mai importanti jucatori din industria materialelor de constructii din Romania, cu o prezenta pe piata de peste 30 de ani.

In anul fiscal 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 864.096.537 RON, in crestere cu 7,8% comparativ cu 801.473.298 RON in 2023. Veniturile totale au urmat acelasi trend ascendent, ajungand la 920.086.071 RON, ceea ce indica si existenta unor venituri complementare semnificative din activitati conexe.

Cu toate acestea, dinamica cheltuielilor a depasit-o pe cea a veniturilor. Cheltuielile totale au crescut cu 12,1%, de la 719.990.353 RON la 807.470.371 RON, ceea ce a exercitat presiune asupra profitabilitatii. Profitul net s-a situat la 103.169.661 RON, in scadere cu 3,8% fata de 107.199.072 RON in 2023. Aceasta evolutie se reflecta si in compresia marjei de profit de la 13,38% la 11,94%.

Din punct de vedere al structurii bilantiere, compania mentine un profil solid. Activele totale de 977.396.044 RON sunt dominate de active imobilizate de 781.066.017 RON (aproximativ 80% din total), specific unei companii producatoare cu investitii substantiale in capacitati de productie. Capitalurile proprii au crescut la 522.289.057 RON, iar rata de indatorare s-a imbunatatit semnificativ de la 46,25% la 40,05%, prin reducerea datoriilor totale cu aproape 61,5 milioane RON. Aceasta dezindatorare voluntara sugereaza o strategie financiara prudenta.

Un aspect ce merita atentie este scaderea drastica a numerarului disponibil, de la 14.446.390 RON la doar 1.712.448 RON, ceea ce poate indica fie rambursarea accelerata a datoriilor, fie investitii semnificative in ciclul operativ.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 19,75% ramane la un nivel excelent, desi in scadere fata de 21,44% in 2023. Aceasta rata confirma capacitatea companiei de a genera randamente atractive pentru actionari, situandu-se cu mult peste media sectorului.

Compania a extins forta de munca la 732 de angajati (fata de 675 in 2023), o crestere de 8,4%, in linie cu expansiunea cifrei de afaceri. Productivitatea per angajat, masurata prin cifra de afaceri, se mentine la aproximativ 1.180.000 RON pe salariat, nivel comparabil cu anul anterior.

Scorul financiar de 85 din 100 reflecta fidel pozitia companiei - o intreprindere matura, profitabila si bine capitalizata, dar care traverseaza o perioada de compresie a marjelor ce necesita monitorizare atenta.
Puncte forte
  • Pozitie financiara solida cu capitaluri proprii de 522,3 milioane RON si o rata de indatorare in scadere la 40%, demonstrand o dezindatorare activa si o structura bilantiera sanatoasa.
  • Profitabilitate ridicata cu un ROE de 19,75% si profit net de peste 103 milioane RON, nivel excelent pentru sectorul industrial romanesc.
  • Crestere sustinuta a cifrei de afaceri cu 7,8% si extinderea echipei cu 57 de angajati noi, indicand o cerere stabila pe piata constructiilor.
  • Apartine grupului international Saint-Gobain, ceea ce asigura acces la tehnologie de varf, know-how si stabilitate strategica pe termen lung.
Factori de risc
  • Compresia marjei de profit de la 13,38% la 11,94%, cauzata de cresterea cheltuielilor (+12,1%) mai rapida decat cea a veniturilor (+7,8%), trend ce poate eroda profitabilitatea daca persista.
  • Scaderea drastica a numerarului disponibil de la 14,4 milioane RON la 1,7 milioane RON, ceea ce poate genera presiuni de lichiditate pe termen scurt in cazul unor socuri neprevazute.
  • Dependenta ridicata de sectorul constructiilor din Romania, sector ciclic si sensibil la fluctuatiile dobanzilor, preturilor materiilor prime si politicilor guvernamentale de investitii in infrastructura.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 25.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 6194577
Cod CAEN: 2362
Anul înființării: 1994

Contact:

Adresă: Calea Floreasca, Nr. 165
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea produselor din ipsos pentru constructii
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 864.096.537 801.473.298 864.542.924 649.285.954 524.402.721 475.048.064
Venituri totale 920.086.071 846.974.413 930.412.415 660.581.642 542.042.139 482.769.521
Cheltuieli totale 807.470.371 719.990.353 759.528.660 581.559.406 465.847.658 414.490.767
Profit net 103.169.661 107.199.072 146.711.538 66.763.401 69.858.839 58.017.142
Total active 977.396.044 979.494.079 827.646.164 644.950.714 561.469.709 496.902.490
Total datorii 391.463.244 452.978.796 241.872.064 167.116.859 113.329.118 119.532.329
Capitaluri proprii 522.289.057 500.091.395 572.892.323 467.773.874 438.548.473 368.689.634
Casa si conturi banci 1.712.448 14.446.390 8.811.164 216.797 60.190 452.799
Nr. angajati 732 675 652 614 591 562
Capital subscris 15.737.778 15.737.778 15.737.778 15.737.778 15.737.778 15.737.778
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te