Sari la continut

Locație: Iasi, Iasi

Descriere:

Salubris SA deservește cu mândrie regiunea Iasi din sediul nostru din Iasi. Specializați în colectarea deseurilor nepericuloase, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.

Date de identificare: CUI 14816433, Nr. Reg. Com. J22/836/2002. Adresă: Sos. Nationala, Nr. 43.

Analiza Financiara:

Rezumat: Salubris SA este un operator consolidat de salubritate din Iasi, cu o situatie financiara excelenta caracterizata prin profit net de 20.419.921 RON, indatorare minima de 10,46% si capitaluri proprii de 161.970.029 RON acumulate in 22 de ani de activitate. Scorul financiar de 85/100 reflecta o companie stabila, profitabila si cu risc financiar redus, autonoma din punct de vedere al finantarii.
Salubris SA este o societate pe actiuni cu sediul in Iasi, activa din 2002 in domeniul colectarii deseurilor nepericuloase (cod CAEN 3811). Cu un scor financiar de 85/100, compania se pozitioneaza ca un operator solid si matur in sectorul serviciilor de salubritate din Romania.

**Performanta financiara**
In exercitiul financiar 2024, Salubris SA a inregistrat o cifra de afaceri de 164.100.050 RON si venituri totale de 173.558.881 RON, diferenta de aproximativ 9.458.831 RON provenind din alte venituri operationale sau financiare. Cheltuielile totale s-au ridicat la 152.412.244 RON, generand un profit net de 20.419.921 RON si o marja de profit de 12,44% - o performanta notabila pentru un operator de servicii publice din industria deseurilor, unde marjele sunt in general comprimate de costurile operationale ridicate.

**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumeaza 219.870.949 RON, compuse din active imobilizate de 101.624.710 RON (46,2% din total), reprezentand investitiile in echipamente, vehicule si infrastructura necesare activitatii, si active circulante de 117.748.279 RON (53,5% din total). Numerarul si conturile bancare se ridica la 31.201.315 RON, reflectand o pozitie de lichiditate confortabila care acopera integral datoriile totale.

**Sanatatea financiara si gradul de indatorare**
Unul dintre cele mai remarcabile aspecte ale Salubris SA este nivelul extrem de scazut al datoriilor. Cu datorii totale de doar 22.997.410 RON fata de capitaluri proprii de 161.970.029 RON, rata de indatorare de 10,46% indica o companie practic autonoma financiar, cu dependenta minima de finantari externe. Capitalul subscris initial de 3.052.490 RON a crescut prin acumulare de profit la capitaluri proprii de peste 161 de milioane RON - o multiplicare de aproximativ 53 de ori, semn al unei gestionari prudente si profitabile pe parcursul celor 22 de ani de activitate.

**Eficienta utilizarii capitalului**
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 12,61% indica o utilizare eficienta a capitalului actionarilor. Cu 692 de angajati, productivitatea per angajat in termeni de cifra de afaceri este de aproximativ 237.138 RON, cifra rezonabila pentru industria de salubritate, intensiva in forta de munca.

**Concluzie**
Salubris SA prezinta o situatie financiara robusta, caracterizata prin profitabilitate constanta, indatorare minima si rezerve de lichiditate solide. Compania este bine pozitionata pentru a face fata provocarilor sectoriale si pentru a sustine investitii viitoare exclusiv din surse proprii, fara a recurge la finantare externa.
Puncte forte
  • Rata de indatorare extrem de redusa (10,46%), cu capitaluri proprii de 161.970.029 RON care depasesc de aproape 7 ori datoriile totale - compania functioneaza practic fara dependenta de creditori.
  • Marja de profit solida de 12,44% si profit net de 20.419.921 RON in 2024, performanta superioara mediei sectoriale din industria de salubritate.
  • Pozitie de lichiditate excelenta cu 31.201.315 RON numerar disponibil, depasind valoarea totala a datoriilor si oferind flexibilitate operationala ridicata.
  • Experienta de peste 22 de ani pe piata, cu capitaluri proprii crescute organic de la 3.052.490 RON la 161.970.029 RON exclusiv prin reinvestirea profiturilor.
Factori de risc
  • Concentrarea geografica in zona Iasi expune compania la riscuri asociate modificarilor contractelor de servicii publice locale si posibilei intrari a unor competitori nationali sau europeni pe piata.
  • Intensitatea ridicata a fortei de munca (692 angajati) genereaza expunere semnificativa la cresterea costurilor salariale si la modificarile legislative privind salariul minim brut.
  • Baza de active imobilizate de 101.624.710 RON implica necesitatea unor investitii periodice importante pentru reinnoire si conformitate cu reglementarile de mediu in continua evolutie la nivel european.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 09.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 14816433
Cod CAEN: 3811
Anul înființării: 2002

Contact:

Adresă: Sos. Nationala, Nr. 43
Telefon:
Fax: 0232266463

Date financiare:

Scor financiar:
95/100
Bun
Activitate: Colectarea deseurilor nepericuloase
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 164.100.050 145.347.170 95.471.210 80.134.903 76.551.872 79.568.318
Venituri totale 173.558.881 152.785.858 109.604.604 97.813.030 96.080.112 88.397.243
Cheltuieli totale 152.412.244 131.010.346 107.119.554 94.125.130 88.003.132 83.053.247
Profit net 20.419.921 19.278.547 1.789.181 3.627.574 7.716.143 5.333.575
Total active 219.870.949 180.592.795 149.699.654 145.403.439 105.368.087 98.665.093
Total datorii 22.997.410 21.329.112 14.788.153 12.779.573 14.146.534 15.581.777
Capitaluri proprii 161.970.029 124.904.283 105.949.881 104.160.700 62.034.114 54.317.971
Casa si conturi banci 31.201.315 25.066.495 19.136.212 12.718.879 10.335.242 9.179.566
Nr. angajati 692 682 681 693 714 749
Capital subscris 3.052.490 3.052.490 3.052.490 3.052.490 3.052.490 3.052.490
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Ciairent Prod SRL

Salubrizare și Deșeuri

Filipestii de Targ

Gurbediu Recycling S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Tinca

Elyremat S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Frumosu

Atti Reciclări S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Toplita

Byomay Reciclare S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Alexandru cel Bun

Gdi Electric Cab S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Babeni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te