Sandoz SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre SANDOZ SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/376/1995. Sediul social se află pe Str. LIVEZENI, nr. 7A, ofe...
Locație: Targu Mures, Mures
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SANDOZ SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/376/1995. Sediul social se află pe Str. LIVEZENI, nr. 7A, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0720999722 sau la fax 0265254767. Alege SANDOZ SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Sandoz SRL este un producator farmaceutic de talie mare din Targu Mures, cu o cifra de afaceri de 166.521.446 RON in 2024, inregistrand un profit net de 9.511.490 RON si un scor financiar solid de 70/100, reflectand stabilitate operationala intr-un sector strategic.
Sandoz SRL, cu sediul in Targu Mures si activand in domeniul fabricarii produselor farmaceutice de baza (CAEN 2110), se pozitioneaza ca unul dintre jucatorii importanti ai industriei farmaceutice romanesti, cu o prezenta de peste 30 de ani pe piata locala (infiintata in 1995).
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 166.521.446 RON si venituri totale de 174.375.736 RON, ceea ce indica si alte surse de venit in afara activitatii de baza (circa 7.854.290 RON). Cheltuielile totale s-au ridicat la 162.918.293 RON, rezultand un profit net de 9.511.490 RON - o performanta pozitiva, dar cu o marja de profit neta de 5,71%, relativ modesta pentru sectorul farmaceutic. Aceasta marja sugereaza presiuni pe costurile de productie sau structuri de preturi reglementate, specifice industriei.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei ating 704.027.741 RON, din care activele circulante reprezinta 549.755.780 RON (circa 78% din total), un indicator al unui ciclu operational intens si al unor stocuri sau creante semnificative. Activele imobilizate de 154.254.945 RON reflecta investitii in capacitati de productie, echipamente si infrastructura necesara unui producator farmaceutic.
Numerarul disponibil de 60.303.128 RON asigura o rezerva de lichiditate rezonabila pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Finantare si indatorare**
Datoriile totale de 463.158.751 RON genereaza o rata de indatorare de 65,79%, situata la un nivel ridicat dar acceptabil in contextul unui sector capital-intensiv. Capitalurile proprii de 238.275.386 RON - fata de un capital subscris de 119.518.520 RON - indica o acumulare de rezerve si profituri reportate de-a lungul anilor, semn al maturitatii financiare.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 3,99% este modest si semnaleaza ca randamentul capitalului propriu ramane sub potential. Cei 357 de angajati, raportati la cifra de afaceri, indica o productivitate medie de aproximativ 466.000 RON per angajat - o valoare rezonabila pentru productia farmaceutica, sector cu costuri ridicate de conformitate si calitate.
**Concluzie generala**
Sandoz SRL prezinta un profil financiar echilibrat, cu activitate stabila, lichiditate adecvata si o structura de capital construita in timp. Provocarile principale raman optimizarea marjelor si reducerea gradului de indatorare pentru a imbunatati rentabilitatea capitalului propriu.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 166.521.446 RON si venituri totale de 174.375.736 RON, ceea ce indica si alte surse de venit in afara activitatii de baza (circa 7.854.290 RON). Cheltuielile totale s-au ridicat la 162.918.293 RON, rezultand un profit net de 9.511.490 RON - o performanta pozitiva, dar cu o marja de profit neta de 5,71%, relativ modesta pentru sectorul farmaceutic. Aceasta marja sugereaza presiuni pe costurile de productie sau structuri de preturi reglementate, specifice industriei.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei ating 704.027.741 RON, din care activele circulante reprezinta 549.755.780 RON (circa 78% din total), un indicator al unui ciclu operational intens si al unor stocuri sau creante semnificative. Activele imobilizate de 154.254.945 RON reflecta investitii in capacitati de productie, echipamente si infrastructura necesara unui producator farmaceutic.
Numerarul disponibil de 60.303.128 RON asigura o rezerva de lichiditate rezonabila pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Finantare si indatorare**
Datoriile totale de 463.158.751 RON genereaza o rata de indatorare de 65,79%, situata la un nivel ridicat dar acceptabil in contextul unui sector capital-intensiv. Capitalurile proprii de 238.275.386 RON - fata de un capital subscris de 119.518.520 RON - indica o acumulare de rezerve si profituri reportate de-a lungul anilor, semn al maturitatii financiare.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 3,99% este modest si semnaleaza ca randamentul capitalului propriu ramane sub potential. Cei 357 de angajati, raportati la cifra de afaceri, indica o productivitate medie de aproximativ 466.000 RON per angajat - o valoare rezonabila pentru productia farmaceutica, sector cu costuri ridicate de conformitate si calitate.
**Concluzie generala**
Sandoz SRL prezinta un profil financiar echilibrat, cu activitate stabila, lichiditate adecvata si o structura de capital construita in timp. Provocarile principale raman optimizarea marjelor si reducerea gradului de indatorare pentru a imbunatati rentabilitatea capitalului propriu.
Puncte forte
- Prezenta solida pe piata - peste 30 de ani de activitate in sectorul farmaceutic, cu o cifra de afaceri de 166.521.446 RON si un brand de incredere in industrie.
- Lichiditate adecvata - numerar si conturi bancare de 60.303.128 RON, asigurand capacitatea de a face fata obligatiilor curente fara presiuni de finantare.
- Capital propriu consistent - capitaluri proprii de 238.275.386 RON, aproape dublu fata de capitalul subscris initial (119.518.520 RON), reflectand acumulare organica de valoare.
- Profitabilitate pozitiva - profit net de 9.511.490 RON in 2024, confirmand viabilitatea modelului de afaceri chiar si in conditii de costuri ridicate specifice industriei farmaceutice.
Factori de risc
- Rata de indatorare ridicata - la 65,79%, ponderea datoriilor in totalul activelor limiteaza flexibilitatea financiara si expune compania la riscuri in caz de crestere a costurilor de finantare sau de scadere a veniturilor.
- Marja de profit slaba - o marja neta de 5,71% lasa putin spatiu de manevra in fata socurilor de costuri (materii prime, energie, conformitate reglementara), specifice productiei farmaceutice.
- ROE scazut - randamentul capitalului propriu de 3,99% este sub nivelul asteptat de investitori pentru un sector cu risc moderat, semnalizand un potential nevalorificat de eficienta a capitalului.
Informatii Companie:
CUI: 7608294
Cod CAEN: 2110
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: Str. Livezeni, Nr. 7a
Telefon:
Fax: 0265254767
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea produselor farmaceutice de baza
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 166.521.446 | 414.505.687 | 561.984.328 | 452.784.120 | 427.102.086 | 412.217.469 |
| Venituri totale | 174.375.736 | 421.748.882 | 564.890.863 | 460.334.353 | 426.051.895 | 415.420.849 |
| Cheltuieli totale | 162.918.293 | 397.052.500 | 541.621.972 | 440.790.860 | 405.614.156 | 399.475.953 |
| Profit net | 9.511.490 | 19.311.222 | 19.915.618 | 17.484.073 | 10.541.374 | 10.815.508 |
| Total active | 704.027.741 | 277.425.258 | 525.005.187 | 513.020.946 | 434.451.683 | 387.325.897 |
| Total datorii | 463.158.751 | 46.454.746 | 216.962.998 | 221.912.227 | 162.927.508 | 171.557.290 |
| Capitaluri proprii | 238.275.386 | 228.655.120 | 303.360.029 | 283.444.411 | 265.960.337 | 210.437.227 |
| Casa si conturi banci | 60.303.128 | 36.388.978 | 3.279.044 | 536.355 | 1.969.228 | 464.434 |
| Nr. angajati | 357 | 347 | 510 | 498 | 487 | 349 |
| Capital subscris | 119.518.520 | 119.518.520 | 119.518.520 | 119.518.520 | 119.518.520 | 105.204.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.