Se Bordnetze SRL
Locație: Buchin, Caras-Severin
Descriere:
Descoperiți Se Bordnetze SRL, o companie cu sediul în Buchin, județul Caras-Severin.
Datele de identificare fiscală ale companiei sunt: Codul Unic de Identificare (CUI): 26649690. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J11/208/2010.
Pentru a ne contacta sau vizita, folosiți următoarele informații: Sediul social se află la adresa: Lunca Grofului, Buchin.
La Se Bordnetze SRL, punem accent pe satisfacția clienților noștri. Contactați-ne astăzi pentru a afla mai multe despre modul în care vă putem fi de ajutor.
Analiza Financiara:
Rezumat: Se Bordnetze SRL prezinta in 2024 o performanta operationala solida, profit net pozitiv si un ROE foarte ridicat, sustinute de o scara mare de activitate. Principalele vulnerabilitati sunt indatorarea ridicata, marja neta moderata si rezerva de numerar foarte redusa.
Se Bordnetze SRL, companie activa in CAEN 2931, afiseaza in 2024 un profil financiar de dimensiune mare, cu o cifra de afaceri de 893.513.814 lei si un numar de 3.960 angajati. La acest nivel, compania opereaza intr-un segment industrial cu volum ridicat, iar veniturile totale de 884.260.661 lei confirma o baza operationala consistenta. Diferenta fata de cifra de afaceri sugereaza ca ponderea veniturilor din activitatea principala ramane dominanta.
Profitul net este de 30.315.604 lei, in contextul unor cheltuieli totale de 842.684.345 lei. Marja neta de 3,39% indica o profitabilitate pozitiva, dar relativ sensibila la variatii de costuri. In termeni practici, compania transforma in profit net aproximativ 3 lei din fiecare 100 lei incasati din vanzari, ceea ce este compatibil cu un model de business industrial unde volumele mari compenseaza marjele moderate.
Pozitia bilantiera arata active totale de 258.350.092 lei, din care active imobilizate de 120.953.936 lei si active circulante de 134.557.085 lei. Structura este echilibrata intre baza de productie si necesarul curent de operare, ceea ce sustine continuitatea activitatii. Totusi, numerarul si conturile sunt de doar 515.420 lei, un nivel foarte redus raportat la scara veniturilor si a obligatiilor, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara imediata.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt 191.826.830 lei, iar capitalurile proprii 66.523.262 lei. Rata indatorarii de 74,25% confirma o dependenta ridicata de surse atrase. In acelasi timp, ROE de 45,57% este foarte ridicat si arata o utilizare eficienta a capitalului propriu in generarea de profit. Acest rezultat este favorizat inclusiv de efectul de levier financiar: randamentul actionarilor este amplificat, dar sensibilitatea la riscuri de finantare ramane mai mare.
Din perspectiva eficientei operationale, raportul dintre cifra de afaceri si numarul de angajati este de aproximativ 225.635 lei per angajat, ceea ce sustine capacitatea companiei de a genera venit la scara mare. Per ansamblu, datele indica o companie profitabila, cu randament bun al capitalului propriu si baza operationala robusta, dar cu o structura de risc influentata de indatorare ridicata, marja neta relativ subtire si lichiditate imediata foarte limitata.
Profitul net este de 30.315.604 lei, in contextul unor cheltuieli totale de 842.684.345 lei. Marja neta de 3,39% indica o profitabilitate pozitiva, dar relativ sensibila la variatii de costuri. In termeni practici, compania transforma in profit net aproximativ 3 lei din fiecare 100 lei incasati din vanzari, ceea ce este compatibil cu un model de business industrial unde volumele mari compenseaza marjele moderate.
Pozitia bilantiera arata active totale de 258.350.092 lei, din care active imobilizate de 120.953.936 lei si active circulante de 134.557.085 lei. Structura este echilibrata intre baza de productie si necesarul curent de operare, ceea ce sustine continuitatea activitatii. Totusi, numerarul si conturile sunt de doar 515.420 lei, un nivel foarte redus raportat la scara veniturilor si a obligatiilor, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara imediata.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt 191.826.830 lei, iar capitalurile proprii 66.523.262 lei. Rata indatorarii de 74,25% confirma o dependenta ridicata de surse atrase. In acelasi timp, ROE de 45,57% este foarte ridicat si arata o utilizare eficienta a capitalului propriu in generarea de profit. Acest rezultat este favorizat inclusiv de efectul de levier financiar: randamentul actionarilor este amplificat, dar sensibilitatea la riscuri de finantare ramane mai mare.
Din perspectiva eficientei operationale, raportul dintre cifra de afaceri si numarul de angajati este de aproximativ 225.635 lei per angajat, ceea ce sustine capacitatea companiei de a genera venit la scara mare. Per ansamblu, datele indica o companie profitabila, cu randament bun al capitalului propriu si baza operationala robusta, dar cu o structura de risc influentata de indatorare ridicata, marja neta relativ subtire si lichiditate imediata foarte limitata.
Puncte forte
- Compania are volum operational foarte mare, reflectat de cifra de afaceri de 893.513.814 lei si baza extinsa de 3.960 angajati.
- Profitabilitatea este pozitiva, iar profitul net de 30.315.604 lei confirma capacitatea de a genera rezultat dupa acoperirea costurilor totale.
- ROE de 45,57% indica o valorificare eficienta a capitalurilor proprii si un randament ridicat pentru actionari.
- Structura activelor (120.953.936 lei imobilizate si 134.557.085 lei circulante) sustine atat operarea industriala, cat si ciclul curent de activitate.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 74,25% si nivelul datoriilor de 191.826.830 lei arata o dependenta ridicata de finantare externa.
- Marja neta de 3,39% este relativ redusa, ceea ce poate amplifica impactul negativ al cresterii costurilor.
- Numerarul de 515.420 lei este foarte mic raportat la dimensiunea operatiunilor, ceea ce poate crea presiune pe lichiditatea imediata.
Informatii Companie:
CUI: 26649690
Cod CAEN: 2931
Anul înființării: 2010
Contact:
Adresă: Lunca Grofului
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 893.513.814 | 955.081.754 | 759.129.646 | 819.028.585 | 862.776.063 | 1.106.366.589 |
| Venituri totale | 884.260.661 | 1.043.912.137 | 911.410.426 | 896.618.600 | 966.709.156 | 1.172.405.279 |
| Cheltuieli totale | 842.684.345 | 999.145.966 | 884.116.137 | 840.410.901 | 972.107.959 | 1.080.391.539 |
| Profit net | 30.315.604 | 38.911.889 | 21.866.411 | 49.331.408 | -8.681.236 | 86.185.765 |
| Total active | 258.350.092 | 362.520.620 | 425.991.018 | 354.912.184 | 383.349.782 | 344.300.721 |
| Total datorii | 191.826.830 | 325.824.095 | 378.509.927 | 307.444.557 | 374.538.730 | 325.877.857 |
| Capitaluri proprii | 66.523.262 | 36.696.525 | 47.481.091 | 47.467.627 | 8.811.052 | 18.422.864 |
| Casa si conturi banci | 515.420 | 519.142 | 1.449.119 | 320.037 | 284.871 | 384.796 |
| Nr. angajati | 3960 | 5604 | 6313 | 7125 | 7166 | 6914 |
| Capital subscris | 12.479.300 | 12.479.300 | 12.479.300 | 12.479.300 | 12.479.300 | 12.479.300 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.