Sari la continut

Semmelrock Stein + Design SRL

Locație: Bolintin-Vale, Giurgiu

Descriere:

Căutați servicii de fabricarea produselor din beton pentru constructii în Bolintin-Vale? Semmelrock Stein + Design SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Giurgiu, compania noastră (CUI 17842720) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Str. Palanca, Nr. 2e sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: Semmelrock Stein + Design SRL a inregistrat in 2024 o pierdere neta de 5.750.813 RON, dupa un 2023 la limita profitabilitatii, pe fondul scaderii cifrei de afaceri cu 6,7% si al costurilor neajustate, cu lichiditate imediata critica si o rata de indatorare in crestere care impun masuri urgente de redresare operationala.
Semmelrock Stein + Design SRL este o companie cu 20 de ani de activitate in fabricarea produselor din beton pentru constructii, cu sediul in Bolintin-Vale, judetul Giurgiu. Cu o cifra de afaceri de peste 107 milioane RON in 2024, compania se pozitioneaza ca un jucator important in industria materialelor de constructii din Romania.

**Evolutia financiara 2023-2024**

Anul 2024 marcheaza o deteriorare semnificativa a performantei financiare. Cifra de afaceri a scazut cu aproximativ 6,7%, de la 115.124.799 RON la 107.364.895 RON, in timp ce cheltuielile totale au ramas practic constante - o crestere minima de 0,5%, de la 116.634.769 RON la 117.259.762 RON. Aceasta combinatie a generat trecerea de la un profit net simbolic de 127.524 RON in 2023 la o pierdere neta de 5.750.813 RON in 2024 - o inversare dramatica a rezultatelor intr-un singur exercitiu financiar.

**Structura activelor**

Compania detine active totale de 141.396.950 RON, dintre care 74,8% sunt imobilizate (105.711.812 RON), reflectand investitii substantiale in echipamente si infrastructura de productie. Activele circulante se ridica la 35.616.957 RON, insa lichiditatea imediata este extrem de scazuta - numerarul disponibil reprezinta doar 290.013 RON, adica mai putin de 0,2% din activele totale. Aceasta expunere la riscul de lichiditate constituie o vulnerabilitate semnificativa in contextul unui an cu pierderi.

**Structura financiara si indatorare**

Capitalurile proprii de 81.066.841 RON depasesc datoriile totale de 57.608.680 RON, ceea ce indica o structura financiara relativ solida pe termen lung. Insa rata de indatorare a crescut ingrijorator, de la 35,81% in 2023 la 40,74% in 2024, pe fondul unei cresteri a datoriilor cu aproximativ 15,4% (7.688.414 RON in plus) si al erodarii capitalurilor proprii ca efect al pierderilor inregistrate.

**Rentabilitate si resurse umane**

Marja de profit negativa de -5,36% si randamentul capitalului propriu (ROE) de -7,09% confirma ca 2024 a fost un an dificil din perspectiva rentabilitatii. Numarul de angajati a scazut de la 176 la 165 persoane, indicand posibile masuri de restructurare operationala in curs. Scorul financiar de 50/100 reflecta aceasta pozitie intermediara - compania nu se afla in criza acuta, dar semnalizeaza nevoia urgenta de reechilibrare.

**Concluzie**

Compania isi mentine o baza de active robusta si un nivel rezonabil al capitalurilor proprii, insa reversul rapid catre pierderi, lichiditatea extrem de scazuta si cresterea datoriilor necesita atentie strategica imediata. Redresarea depinde de capacitatea managementului de a relansa vanzarile si de a controla structura de costuri intr-un context economic incert pentru sectorul constructiilor romanesti.
Puncte forte
  • Infrastructura de productie solida - active imobilizate de 105.711.812 RON reflecta investitii masive in capacitati de productie, oferind un avantaj competitiv structural pe termen lung.
  • Pozitie de piata consolidata - 20 de ani de activitate si cifra de afaceri de peste 107 milioane RON pozitioneaza Semmelrock ca un brand recunoscut in sectorul materialelor de constructii din Romania.
  • Structura financiara relativ echilibrata - capitalurile proprii de 81.066.841 RON depasesc substantial datoriile totale de 57.608.680 RON, oferind un tampon de siguranta fata de creditori.
Factori de risc
  • Lichiditate critica - numerarul de doar 290.013 RON este extrem de redus raportat la dimensiunea companiei, expunand-o la riscuri semnificative in cazul unor plati urgente sau necesitati de refinantare pe termen scurt.
  • Deteriorarea accelerata a profitabilitatii - trecerea de la profit la o pierdere neta de 5.750.813 RON intr-un singur an, combinata cu cresterea datoriilor cu 15,4%, semnaleaza o presiune structurala crescanda asupra viabilitatii financiare.
  • Dependenta de ciclicitatea constructiilor - activitatea exclusiva in segmentul betonului pentru constructii expune compania la fluctuatiile pronuntate ale cererii din sectorul imobiliar si la presiunile de pret ale materiilor prime.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 12.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 17842720
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 2005

Contact:

Adresă: Str. Palanca, Nr. 2e
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
50/100
Mediu
Activitate: Fabricarea produselor din beton pentru constructii
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 107.364.895 115.124.799 107.546.823 104.004.772 111.070.617 105.102.007
Venituri totale 111.508.949 117.237.210 114.377.464 104.461.227 111.871.758 110.185.592
Cheltuieli totale 117.259.762 116.634.769 106.657.737 95.696.491 97.396.593 101.666.320
Profit net -5.750.813 127.524 5.850.018 7.300.077 12.125.161 6.759.137
Total active 141.396.950 139.394.562 100.921.853 104.197.995 112.389.392 105.234.221
Total datorii 57.608.680 49.920.266 45.631.298 52.369.108 63.263.948 61.963.044
Capitaluri proprii 81.066.841 86.817.654 52.905.196 51.555.179 48.755.102 42.963.107
Casa si conturi banci 290.013 168.986 281.922 189.941 73.253 273.903
Nr. angajati 165 176 183 174 165 160
Capital subscris 1.328.400 1.328.400 1.328.400 1.328.400 1.328.400 58.151.300
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te