Sari la continut

Siad Romania SRL

Locație: Sector 6, Bucuresti

Descriere:

Căutați servicii de fabricarea gazelor industriale în Sector 6? Siad Romania SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Bucuresti, compania noastră (CUI 8184529) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Drumul OSIEI, nr. 75-79 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: Siad Romania SRL este o companie solida din industria gazelor industriale, cu o pozitie financiara excelenta, profitabilitate ridicata si un nivel de indatorare extrem de scazut, confirmata de un scor financiar de 85/100.
Siad Romania SRL, cu sediul in Sectorul 6 al Bucurestiului si activand in domeniul fabricarii gazelor industriale (CAEN 2011) inca din 1996, prezinta in exercitiul financiar 2024 o imagine de ansamblu remarcabila, sustinuta de indicatori financiari solizi pe toate dimensiunile analizate.

**Performanta operationala**

Cifra de afaceri a companiei a atins 176.169.907 RON, in timp ce veniturile totale au depasit aceasta valoare cu aproximativ 9,8 milioane RON, ajungand la 186.037.399 RON - diferenta provenind cel mai probabil din venituri financiare sau alte venituri neoperationale. Cheltuielile totale de 144.533.415 RON au generat un profit net de 35.124.618 RON, ceea ce se traduce intr-o marja de profit neta de 19,94%. Aceasta marja este semnificativ peste media industriei de productie, demonstrand un control riguros al costurilor si o putere de piata consistenta.

**Structura bilantului**

Activele totale ale companiei insumeaza 287.617.612 RON, distribuite aproape egal intre active imobilizate (142.292.787 RON - 49,5%) si active circulante (144.687.214 RON - 50,3%). Nivelul de numerar si conturi bancare de 77.310.636 RON reprezinta aproximativ 26,9% din totalul activelor, reflectand o lichiditate exceptionala si capacitatea companiei de a face fata oricaror obligatii pe termen scurt fara dificultati.

**Structura capitalului si indatorarea**

Unul dintre cele mai notabile aspecte ale profilului financiar Siad Romania este rata de indatorare extrem de redusa, de doar 7,85%. Datoriile totale de 22.592.205 RON sunt infime in raport cu capitalurile proprii de 264.447.484 RON, ceea ce pozitioneaza compania ca una dintre cele mai sigure din perspectiva riscului de credit. Capitalul subscris de 170.518.170 RON subliniaza angajamentul actionarilor in finantarea activitatii pe termen lung.

**Eficienta si rentabilitate**

Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 13,28% indica o utilizare eficienta a resurselor proprii pentru generarea de profit. Avand in vedere structura preponderent finantata din capitaluri proprii, acest nivel de ROE este unul semnificativ si sustenabil. Cu 80 de angajati, compania reuseste sa genereze venituri de peste 2,3 milioane RON per angajat, un indicator al productivitatii ridicate specific industriilor cu capital intensiv.

**Concluzii generale**

Siad Romania SRL demonstreaza in 2024 o sanatate financiara robusta, combinand profitabilitate ridicata, lichiditate excelenta si un bilant practic lipsit de datorii semnificative. Compania este bine pozitionata pentru investitii viitoare sau distribuiri de dividende, avand resurse proprii ample si o baza operationala stabila de aproape trei decenii pe piata romaneasca.
Puncte forte
  • Profitabilitate ridicata - marja de profit neta de 19,94% depaseste semnificativ media industriei de productie, reflectand eficienta operationala si o pozitie competitiva puternica pe piata gazelor industriale.
  • Bilant exceptionally de sanatos - rata de indatorare de doar 7,85% si capitaluri proprii de 264.447.484 RON confera companiei o rezistenta financiara remarcabila si capacitate mare de absorbtie a socurilor economice.
  • Lichiditate excelenta - rezervele de numerar de 77.310.636 RON asigura flexibilitate financiara maxima pentru investitii, dividende sau acoperirea obligatiilor curente fara nicio presiune.
  • Stabilitate si maturitate operationala - cu aproape 30 de ani de activitate neintrerupta si un scor financiar de 85/100, compania demonstreaza rezistenta ciclica si un model de business dovedit.
Factori de risc
  • Concentrarea intr-un singur sector industrial (CAEN 2011) expune compania la volatilitatea preturilor energiei si materiilor prime necesare fabricarii gazelor industriale, factori cu impact direct asupra marjelor de profit.
  • Efectivul redus de 80 de angajati intr-o industrie capital-intensiva poate reprezenta o vulnerabilitate in cazul cresterii cererii sau al pierderii de personal cheie cu competente tehnice specializate.
  • Nivelul ridicat de lichiditate neutilizata (77 milioane RON in numerar) poate semnala o alocare suboptimala a capitalului, cu potential de randament superior prin investitii strategice sau programe de dividende.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 07.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 8184529
Cod CAEN: 2011
Anul înființării: 1996

Contact:

Adresă: Drumul OSIEI, nr. 75-79
Telefon:
Fax: 0213149806

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea gazelor industriale
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 171.461.946 176.169.907 180.672.912 158.064.608 110.573.270 84.357.787 81.566.478
Venituri totale 177.773.719 186.037.399 182.532.297 160.773.927 113.346.072 84.260.186 81.933.636
Cheltuieli totale 144.545.087 144.533.415 142.331.963 141.219.350 109.249.690 79.278.403 80.718.146
Profit net 28.302.545 35.124.618 33.189.354 16.340.330 3.603.999 4.981.783 1.215.490
Total active 307.934.157 287.617.612 249.429.287 226.856.131 204.820.945 177.905.438 175.961.489
Total datorii 22.546.859 22.592.205 22.188.558 32.815.349 27.416.853 14.690.003 17.822.697
Capitaluri proprii 284.913.621 264.447.484 226.635.122 193.445.767 177.105.438 162.942.476 157.960.693
Casa si conturi banci 116.912.279 77.310.636 41.182.369 21.227.506 18.266.717 11.282.077 6.740.260
Nr. angajati 82 80 76 75 72 75 70
Capital subscris 170.518.170 170.518.170 170.518.170 170.518.170 170.518.170 170.518.170 170.518.170
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Lavanda Marlene SRL

Produse Chimice

Dor Marunt

Leader Group SRL

Produse Chimice

Ipatele

Andrei Prod S.R.L.

Produse Chimice

Lapusnicel

Turcliv Service S.R.L.

Produse Chimice

Calnic

Tami Com '96 S.R.L.

Produse Chimice

Bragadiru

Savonarium SRL

Produse Chimice

Ghimes-Faget

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te