Sari la continut

Somaco Grup Prefabricate SRL

Locație: Sector 2, Bucuresti

Descriere:

Cu expertiză în fabricarea produselor din beton pentru constructii, Somaco Grup Prefabricate SRL se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Sector 2 și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 22424341, activează din județul Bucuresti.

Adresa sediului: Sos. Pipera, Nr. 46d-46e-48. Număr Registrul Comerțului: J40/17415/2007.

Analiza Financiara:

Rezumat: Somaco Grup Prefabricate SRL traversează în 2024 o perioadă de ajustare ciclică, cu o scădere semnificativă a profitabilității față de 2023, compensată parțial de o reducere substanțială a îndatorării și de o bază solidă de capitaluri proprii.
Somaco Grup Prefabricate SRL este o companie cu activitate în fabricarea produselor din beton pentru construcții (CAEN 2361), înființată în 2007 în Sectorul 2, București. Cu un scor financiar de 80/100, societatea se menține într-o poziție solidă pe piața materialelor de construcții, deși exercițiul financiar 2024 a adus provocări semnificative față de anul anterior.

**Evoluția cifrei de afaceri și a profitabilității**

În 2024, cifra de afaceri a scăzut cu aproximativ 11,4%, de la 311.678.260 RON la 276.068.340 RON, reflectând o contracție a cererii pe piața construcțiilor. Impactul cel mai vizibil este asupra profitului net, care s-a diminuat dramatic - de la 27.813.115 RON în 2023 la 9.898.724 RON în 2024, o scădere de peste 64%. Marja de profit s-a comprimat semnificativ, de la 8,92% la 3,59%, semnalând că presiunile pe costuri au crescut mai rapid decât veniturile sau că societatea a trebuit să-și ajusteze prețurile pentru a rămâne competitivă. ROE a coborât de la 16,49% la 5,54%, reflectând randamentul diminuat al capitalului investit de acționari.

**Structura bilanțieră și solvabilitatea**

Un aspect pozitiv remarcabil este reducerea substanțială a datoriilor totale - de la 110.014.610 RON în 2023 la 69.007.859 RON în 2024, o scădere de peste 37%. Aceasta a condus la o îmbunătățire semnificativă a ratei de îndatorare, de la 37,43% la 26,44%, reflectând o politică financiară prudentă și capacitatea companiei de a-și onora obligațiile. Capitalurile proprii s-au consolidat ușor, ajungând la 178.561.107 RON, indicând o bază solidă de finanțare internă.

Activele imobilizate au crescut de la 161.695.158 RON la 170.913.809 RON, demonstrând că societatea continuă să investească în capacitățile de producție, chiar și în condiții de piață dificile.

**Lichiditate - un semnal de atenție**

Cel mai îngrijorător aspect al bilanțului 2024 îl reprezintă scăderea dramatică a numerarului și a conturilor bancare, de la 11.701.350 RON la doar 685.403 RON. Această evoluție, coroborată cu reducerea activelor circulante de la 132.108.322 RON la 90.023.470 RON, sugerează o presiune considerabilă asupra lichidității pe termen scurt, ce necesită monitorizare atentă în exercițiile financiare viitoare.

**Capitalul uman**

Numărul de angajați a scăzut de la 758 la 669 persoane, o reducere de aproximativ 12%, corelată cu ajustarea volumului de activitate. Productivitatea per angajat, calculată la nivelul cifrei de afaceri, rămâne la un nivel respectabil pentru sectorul materialelor de construcții - aproximativ 412.658 RON per angajat în 2024.

**Concluzie**

Somaco Grup Prefabricate traversează o perioadă de ajustare tipică ciclului din construcții, cu o profitabilitate redusă față de 2023, dar cu o structură financiară mai sănătoasă din perspectiva îndatorării. Compania dispune de o bază robustă de capitaluri proprii și active imobilizate, iar reducerea semnificativă a datoriilor reprezintă un semnal clar de disciplină financiară pe termen lung.
Puncte forte
  • Baza solida de capitaluri proprii (178.561.107 RON) si rata de indatorare redusa la 26,44% in 2024, de la 37,43% in 2023, demonstrand o gestiune financiara prudenta.
  • Investitii continue in active imobilizate (170.913.809 RON), indicand angajament pe termen lung fata de capacitatile de productie chiar si in conditii de piata dificile.
  • Prezenta stabila pe piata din 2007, cu 669 angajati si o cifra de afaceri de 276.068.340 RON, confirmand pozitia de jucator important in sectorul produselor din beton.
  • Reducerea datoriilor totale cu peste 37% intr-un singur an (de la 110.014.610 RON la 69.007.859 RON), eliberand capacitate financiara pentru viitor.
Factori de risc
  • Comprimarea severa a marjei de profit (de la 8,92% la 3,59%) si scaderea profitului net cu 64% sugereaza presiuni structurale pe costuri sau pe preturi care pot persista daca piata constructiilor nu se redreseaza.
  • Lichiditate critica - numerarul a scazut de la 11.701.350 RON la 685.403 RON, un nivel extrem de redus raportat la dimensiunea companiei, ceea ce poate genera dificultati in acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
  • Dependenta de ciclul constructiilor - o continuare a contractiei cererii in sectorul rezidential sau infrastructura poate eroda si mai mult cifra de afaceri si profitabilitatea in 2025.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 07.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 22424341
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 2007

Contact:

Adresă: Sos. Pipera, Nr. 46d-46e-48
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Fabricarea produselor din beton pentru constructii
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 276.068.340 311.678.260 411.947.902 324.671.361 277.611.616 294.238.940
Venituri totale 269.966.981 331.303.104 418.153.302 331.963.528 282.098.549 300.445.672
Cheltuieli totale 257.068.776 298.667.065 371.147.740 297.151.979 248.755.441 277.023.493
Profit net 9.898.724 27.813.115 38.130.931 28.965.127 28.145.012 20.535.808
Total active 261.014.056 293.950.832 308.472.455 266.850.561 263.814.916 265.725.701
Total datorii 69.007.859 110.014.610 136.755.213 109.763.935 109.549.336 119.703.904
Capitaluri proprii 178.561.107 168.662.382 159.196.347 148.289.965 145.802.698 137.069.417
Casa si conturi banci 685.403 11.701.350 7.119.302 26.141.337 39.073.648 10.650.098
Nr. angajati 669 758 824 852 833 830
Capital subscris 49.742.550 49.742.550 49.742.550 49.742.550 49.742.550 49.742.550
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te