Sari la continut

Locație: Targu Mures, Mures

Descriere:

Sprint Diesel SRL (CUI: 31596907, Reg. Com.: J26/487/2013) este partenerul dvs. de încredere pentru comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate în zona Targu Mures, Mures.

Situați la Str. Inului, Nr. 9, suntem pregătiți să răspundem nevoilor dvs. profesionale cu promptitudine și profesionalism.

Analiza Financiara:

Rezumat: Sprint Diesel SRL din Targu Mures a inregistrat in 2024 o crestere remarcabila a cifrei de afaceri cu 26,1% si o majorare a profitului net cu 48,7%, consolidandu-si pozitia ca operator eficient in retailul de carburanti din Romania.
Sprint Diesel SRL, infiintata in 2013 si cu sediul in Targu Mures, activeaza in distributia cu amanuntul a carburantilor (CAEN 4730) si a demonstrat in exercitiul financiar 2024 o evolutie financiara solida, confirmata si de scorul financiar de 90 din 100.

**Performanta operationala**

Cifra de afaceri a crescut de la 123.399.264 RON in 2023 la 155.591.047 RON in 2024, o crestere de 26,1% intr-un singur an. Aceasta expansiune a fost insotita de o crestere proportional mai accentuata a profitului net, care a avansat cu 48,7%, de la 3.718.277 RON la 5.528.651 RON. Aceasta dinamica semnaleaza o imbunatatire reala a eficientei operationale, nu doar o crestere de volum.

Marja de profit net a urcat de la 3,01% la 3,55%, ceea ce in contextul retailului de carburanti - un domeniu caracterizat structural prin marje reduse si volume mari - reprezinta un progres semnificativ. Compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 4.205.163 RON per angajat (37 angajati), un indicator de productivitate ridicat pentru sectorul sau.

**Structura bilantiera si solvabilitate**

Activele totale au crescut de la 20.222.430 RON la 23.975.225 RON, sustinute in principal de activele circulante, care au urcat de la 13.677.283 RON la 17.560.484 RON. Activele imobilizate au ramas relativ stabile (6.414.741 RON fata de 6.545.147 RON), reflectand o infrastructura fizica consolidata.

Rata indatorarii s-a imbunatatit considerabil, scazand de la 26,20% la 21,59%, in timp ce datoriile totale s-au redus usor, de la 5.299.172 RON la 5.175.493 RON. Capitalurile proprii au crescut substantial, de la 14.923.258 RON la 18.799.732 RON, acumulare realizata aproape integral din profit reinvestit, avand in vedere ca capitalul social subscris este simbolic - doar 200 RON.

**Rentabilitate**

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a atins 29,41% in 2024, comparativ cu 24,92% in 2023. Un ROE de peste 29% este exceptional pentru un retailer de carburanti si indica o alocare eficienta a capitalului. Raportul dintre venituri totale si cheltuieli totale (155.661.003 RON venituri fata de 149.298.071 RON cheltuieli) confirma un control bun al costurilor.

**Pozitia de lichiditati**

Numerarul si conturile bancare au scazut de la 1.846.381 RON la 1.186.858 RON, ceea ce, raportat la volumul de activitate, indica un nivel modest de lichiditati imediate. Totusi, activele circulante totale raman confortabile in raport cu datoriile, sugerand un ciclu de recuperare a creantelor eficient.

**Concluzie**

Sprint Diesel SRL prezinta un profil financiar sanatos, cu crestere accelerata, indatorare in scadere si rentabilitate in crestere. Compania isi construieste capitalul propriu exclusiv din profiturie retinute, ceea ce reflecta o gestiune prudenta si o dependenta zero de finantare externa.
Puncte forte
  • Crestere puternica si echilibrata - cifra de afaceri +26,1% si profit net +48,7% in 2024, cu marje in imbunatatire, ceea ce indica eficienta operationala, nu doar expansiune de volum.
  • Bilant solid cu indatorare scazuta - rata indatorarii de 21,59% (in scadere de la 26,20%) si capitaluri proprii de 18.799.732 RON acumulate integral din profit, fara dependenta de finantare externa.
  • Rentabilitate ridicata a capitalului - ROE de 29,41% depaseste semnificativ media sectorului de retail carburanti, demonstrand o alocare eficienta a resurselor.
  • Productivitate ridicata per angajat - cifra de afaceri de aproximativ 4.205.163 RON per salariat cu numai 37 de angajati, reflectand un model operational eficient si scalabil.
Factori de risc
  • Marja de profit redusa structural (3,55%) expune compania la volatilitatea preturilor carburantilor si la fluctuatiile de pe pietele internationale de petrol, unde o miscare nefavorabila poate eroda rapid rentabilitatea.
  • Rezerva de numerar modesta (1.186.858 RON) raportat la volumul tranzactional de 155 milioane RON reprezinta o vulnerabilitate in cazul unor intarzieri de incasari sau al unor socuri neprevazute de lichiditati.
  • Concentrarea activitatii intr-un singur segment (retail carburanti CAEN 4730) si dependenta de un numar limitat de furnizori creeaza risc de concentrare, cu expunere directa la eventuale perturbari in lantul de aprovizionare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 14.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 31596907
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 2013

Contact:

Adresă: Str. Inului, Nr. 9

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 155.591.047 123.399.264 113.030.312 79.112.795 53.973.394 54.163.532
Venituri totale 155.661.003 123.637.678 113.046.800 79.425.718 54.033.643 54.278.431
Cheltuieli totale 149.298.071 119.345.288 110.763.253 75.910.510 50.517.250 51.672.929
Profit net 5.528.651 3.718.277 1.997.338 3.056.864 3.012.330 2.187.865
Total active 23.975.225 20.222.430 15.464.802 13.643.326 9.352.581 8.685.215
Total datorii 5.175.493 5.299.172 3.911.997 2.698.388 622.402 1.919.998
Capitaluri proprii 18.799.732 14.923.258 11.552.805 10.944.938 8.730.179 6.765.217
Casa si conturi banci 1.186.858 1.846.381 297.749 655.113 402.534 469.080
Nr. angajati 37 36 34 31 27 21
Capital subscris 200 200 200 200 200 200
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Andra Maria Butcaru S.R.L.

Cărți, Ziare și Papetărie

Mihail Kogalniceanu

Nla Mart S.R.L.

Comerț Cu Amănuntul

Sat Potlogi, Comuna Potlogi

Claber Impex SRL

Îmbrăcăminte și Încălțăminte

Gilau

Easy Start S.R.L.

Supermarketuri și Magazine

București Sectorul 3

Roua Ionuț SRL

Supermarketuri și Magazine

Goruia

Chirac Florentina-Larisa Persoană Fizică Autorizată

Articole Sportive și Recreaționale

Nehoiu

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te