Stefan Lucian-Impex SRL
Locație: Onesti, Bacau
Descriere:
Stefan Lucian-Impex SRL deservește cu mândrie regiunea Bacau din sediul nostru din Onesti. Specializați în comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 5580588, Nr. Reg. Com. J04/596/1994. Adresă: Calea Marasesti, Nr. 72.
Analiza Financiara:
Rezumat: Stefan Lucian-Impex SRL este un distribuitor regional de carburanti bine consolidat, cu o evolutie financiara pozitiva in 2025 - profit aproape dublat, datorii reduse semnificativ si capitaluri proprii in crestere - insa cu expunere la riscurile structurale ale sectorului combustibililor fosili pe termen lung.
Stefan Lucian-Impex SRL este o companie cu capital romanesc, infiintata in 1994, specializata in comercializarea cu amanuntul a carburantilor pentru autovehicule (CAEN 4730), cu sediul in Onesti, judetul Bacau. Cu un scor financiar de 90/100, compania se remarca prin soliditate si performanta consistenta intr-un sector cu marje structural reduse.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In exercitiul financiar 2025, cifra de afaceri a crescut cu 12,3% fata de 2024, de la 108.989.447 RON la 122.402.375 RON - o evolutie robusta intr-un sector marcat de volatilitatea preturilor la combustibili. Cresterea veniturilor a fost insotita de o imbunatatire semnificativa a eficientei operationale: profitul net a crescut cu 63,1%, de la 1.937.686 RON la 3.159.614 RON, iar marja de profit net s-a majorat de la 1,78% la 2,58%. Aceasta accelerare a profitabilitatii sugereaza un control mai bun al costurilor si/sau conditii de aprovizionare mai favorabile in 2025.
**Structura bilantiera si solvabilitate**
Activele totale au ajuns la 22.868.397 RON in 2025, fata de 21.818.055 RON in 2024. Structura este echilibrata: active imobilizate de 9.473.901 RON (infrastructura de distributie si echipamente) si active circulante de 13.394.496 RON. Aspectul cel mai remarcabil al exercitiului 2025 este reducerea substantiala a datoriilor - de la 8.955.644 RON la 6.846.371 RON, o scadere de 23,5% - ceea ce a condus la imbunatatirea ratei de indatorare de la 41,05% la 29,94%. Capitalurile proprii au crescut cu 24,6%, ajungand la 16.022.026 RON, consolidand semnificativ baza financiara a companiei.
**Rentabilitate si eficienta operationala**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a atins 19,72% in 2025, fata de 15,06% in 2024 - un nivel competitiv pentru sectorul distributiei de carburanti. Compania administreaza eficient o cifra de afaceri de peste 122 milioane RON cu 72 de angajati, ceea ce reprezinta o productivitate de circa 1.700.000 RON pe angajat. Aceasta cifra reflecta natura activitatii - volum mare, valoare adaugata modesta per tranzactie.
**Pozitia de lichiditate**
Disponibilitatile banesti se situeaza la 698.109 RON, in usoara crestere fata de 617.681 RON in 2024. Lichiditatea imediata este modesta in raport cu volumul activitatii, insa aceasta este tipica pentru distributia de carburanti, unde ciclul operational este rapid, cu incasari predominant cash sau card la pompa.
**Concluzii**
Stefan Lucian-Impex SRL prezinta un profil financiar solid si in imbunatatire continua: venituri in crestere de doua cifre, profit aproape dublat, datorii reduse semnificativ si capitaluri proprii consolidate. Compania demonstreaza maturitate si disciplina financiara dupa peste 30 de ani de activitate pe piata carburantilor din zona Onesti - Bacau.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In exercitiul financiar 2025, cifra de afaceri a crescut cu 12,3% fata de 2024, de la 108.989.447 RON la 122.402.375 RON - o evolutie robusta intr-un sector marcat de volatilitatea preturilor la combustibili. Cresterea veniturilor a fost insotita de o imbunatatire semnificativa a eficientei operationale: profitul net a crescut cu 63,1%, de la 1.937.686 RON la 3.159.614 RON, iar marja de profit net s-a majorat de la 1,78% la 2,58%. Aceasta accelerare a profitabilitatii sugereaza un control mai bun al costurilor si/sau conditii de aprovizionare mai favorabile in 2025.
**Structura bilantiera si solvabilitate**
Activele totale au ajuns la 22.868.397 RON in 2025, fata de 21.818.055 RON in 2024. Structura este echilibrata: active imobilizate de 9.473.901 RON (infrastructura de distributie si echipamente) si active circulante de 13.394.496 RON. Aspectul cel mai remarcabil al exercitiului 2025 este reducerea substantiala a datoriilor - de la 8.955.644 RON la 6.846.371 RON, o scadere de 23,5% - ceea ce a condus la imbunatatirea ratei de indatorare de la 41,05% la 29,94%. Capitalurile proprii au crescut cu 24,6%, ajungand la 16.022.026 RON, consolidand semnificativ baza financiara a companiei.
**Rentabilitate si eficienta operationala**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a atins 19,72% in 2025, fata de 15,06% in 2024 - un nivel competitiv pentru sectorul distributiei de carburanti. Compania administreaza eficient o cifra de afaceri de peste 122 milioane RON cu 72 de angajati, ceea ce reprezinta o productivitate de circa 1.700.000 RON pe angajat. Aceasta cifra reflecta natura activitatii - volum mare, valoare adaugata modesta per tranzactie.
**Pozitia de lichiditate**
Disponibilitatile banesti se situeaza la 698.109 RON, in usoara crestere fata de 617.681 RON in 2024. Lichiditatea imediata este modesta in raport cu volumul activitatii, insa aceasta este tipica pentru distributia de carburanti, unde ciclul operational este rapid, cu incasari predominant cash sau card la pompa.
**Concluzii**
Stefan Lucian-Impex SRL prezinta un profil financiar solid si in imbunatatire continua: venituri in crestere de doua cifre, profit aproape dublat, datorii reduse semnificativ si capitaluri proprii consolidate. Compania demonstreaza maturitate si disciplina financiara dupa peste 30 de ani de activitate pe piata carburantilor din zona Onesti - Bacau.
Puncte forte
- Crestere simultana a cifrei de afaceri (+12,3%) si a profitului net (+63,1%) in 2025, demonstrand imbunatatirea eficientei operationale, nu doar a volumului.
- Reducerea datoriilor totale cu 23,5% si a ratei de indatorare de la 41,05% la 29,94%, consolidand solvabilitatea si reducand riscul financiar.
- ROE de 19,72% in crestere fata de 15,06% in 2024 - rentabilitate superioara mediei sectoriale pentru distributia de carburanti.
- Stabilitate si longevitate de peste 30 de ani pe piata (din 1994), cu capitaluri proprii de 16.022.026 RON si zero dependenta de capital extern.
Factori de risc
- Marja de profit de 2,58% este vulnerabila la fluctuatiile pretului petrolului si la presiunile concurentiale - o scadere de 1-2% a marjei de distributie poate elimina profitul.
- Concentrarea activitatii exclusiv pe carburanti auto (CAEN 4730) expune compania la riscuri structurale pe termen mediu-lung legate de electrificarea transportului si posibila crestere a taxarii combustibililor fosili.
- Lichiditatea imediata este relativ redusa (698.109 RON numerar vs. 6.846.371 RON datorii totale), lasand o marja de manevra limitata in cazul unor perturbari bruste ale lantului de aprovizionare.
Informatii Companie:
CUI: 5580588
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Calea Marasesti, Nr. 72
Telefon:
Fax: 0234316690
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 122.402.375 | 108.989.447 | 96.269.941 | 101.900.322 | 71.992.812 | 47.629.110 | 54.173.137 |
| Venituri totale | 122.440.015 | 109.021.266 | 96.281.772 | 101.909.348 | 72.164.600 | 47.631.435 | 54.229.036 |
| Cheltuieli totale | 118.076.509 | 106.769.980 | 95.757.811 | 101.132.278 | 70.760.458 | 46.242.164 | 52.980.517 |
| Profit net | 3.159.614 | 1.937.686 | 451.470 | 681.713 | 1.227.276 | 1.227.456 | 1.061.228 |
| Total active | 22.868.397 | 21.818.055 | 20.395.275 | 19.368.933 | 16.881.244 | 12.705.964 | 9.983.276 |
| Total datorii | 6.846.371 | 8.955.644 | 9.470.551 | 8.895.679 | 7.089.703 | 4.141.699 | 2.646.467 |
| Capitaluri proprii | 16.022.026 | 12.862.411 | 10.924.724 | 10.473.254 | 9.791.541 | 8.564.265 | 7.336.809 |
| Casa si conturi banci | 698.109 | 617.681 | 942.895 | 1.090.846 | 976.359 | 457.624 | 177.666 |
| Nr. angajati | 72 | 70 | 77 | 71 | 66 | 50 | 50 |
| Capital subscris | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.