Therme Nord Bucuresti SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre THERME NORD BUCURESTI SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/55/2012. Sediul social se află pe Str. VICTOR...
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre THERME NORD BUCURESTI SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/55/2012. Sediul social se află pe Str. VICTOR HUGO, nr. 2, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege THERME NORD BUCURESTI SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Therme Nord Bucuresti SRL este o companie solida din sectorul de agrement, cu venituri de aproape 300 milioane RON in 2024 si un profit net de peste 55 milioane RON, demonstrand o capacitate remarcabila de monetizare a serviciilor recreative, desi gradul ridicat de indatorare de 66% necesita atentie.
Therme Nord Bucuresti SRL, infiintata in 2011 si inregistrata in Sibiu, opereaza in domeniul activitatilor recreative si distractive (CAEN 9329), fiind operatorul complexului Therme Bucuresti - cel mai mare centru de wellness din Europa. Analiza datelor financiare pentru anul 2024 releva o companie matura, cu performante financiare solide, dar si cu provocari structurale ce merita atentie.
Din punct de vedere al veniturilor, cifra de afaceri de 294.093.584 RON reprezinta baza operationala a companiei, la care se adauga venituri suplimentare de aproximativ 4 milioane RON din alte surse, totalizand 298.048.967 RON. Raportul dintre cheltuielile totale de 236.095.373 RON si veniturile totale indica o eficienta operationala buna, compania reusind sa retina un profit net de 55.306.966 RON, echivalent cu o marja neta de 18,81%. Aceasta marja este peste media sectorului de entertainment si agrement din Romania, reflectand puterea de pret si atractivitatea serviciilor oferite.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 27,82% este un indicator excelent, semnificativ peste media pietei romanesti. Aceasta valoare ridicata indica faptul ca actionarii obtin un randament foarte bun al investitiei lor. Cu un capital subscris de doar 1.000.000 RON si capitaluri proprii acumulate de 198.774.070 RON, compania a reusit sa genereze valoare semnificativa de-a lungul anilor din profiturile reinvestite.
Structura bilantiera arata o companie cu active totale de 704.992.039 RON, din care 646.825.375 RON (91,7%) sunt active imobilizate - ceea ce este firesc pentru o companie care opereaza un complex recreativ de mari dimensiuni, cu investitii masive in infrastructura. Activele circulante de 47.860.440 RON, din care numerarul reprezinta 12.089.761 RON, indica o lichiditate moderata.
Principala provocare ramane gradul de indatorare. Cu datorii totale de 467.764.199 RON si o rata a indatorarii de 66,35%, compania este dependenta semnificativ de finantarea externa. Raportul datorii/capitaluri proprii (leverage) este de aproximativ 2,35x, ceea ce plaseaza compania intr-o zona de risc moderat. Totusi, capacitatea de a genera profit consistent poate sustine serviciul datoriei pe termen lung.
Cu 623 de angajati, productivitatea per angajat este de aproximativ 472.000 RON cifra de afaceri si circa 89.000 RON profit net per angajat - valori foarte competitive pentru sectorul serviciilor recreative din Romania.
Scorul financiar de 75 din 100 reflecta corect profilul companiei: performanta operationala excelenta, temperata de un grad ridicat de indatorare si o lichiditate care ar putea fi imbunatatita.
Din punct de vedere al veniturilor, cifra de afaceri de 294.093.584 RON reprezinta baza operationala a companiei, la care se adauga venituri suplimentare de aproximativ 4 milioane RON din alte surse, totalizand 298.048.967 RON. Raportul dintre cheltuielile totale de 236.095.373 RON si veniturile totale indica o eficienta operationala buna, compania reusind sa retina un profit net de 55.306.966 RON, echivalent cu o marja neta de 18,81%. Aceasta marja este peste media sectorului de entertainment si agrement din Romania, reflectand puterea de pret si atractivitatea serviciilor oferite.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 27,82% este un indicator excelent, semnificativ peste media pietei romanesti. Aceasta valoare ridicata indica faptul ca actionarii obtin un randament foarte bun al investitiei lor. Cu un capital subscris de doar 1.000.000 RON si capitaluri proprii acumulate de 198.774.070 RON, compania a reusit sa genereze valoare semnificativa de-a lungul anilor din profiturile reinvestite.
Structura bilantiera arata o companie cu active totale de 704.992.039 RON, din care 646.825.375 RON (91,7%) sunt active imobilizate - ceea ce este firesc pentru o companie care opereaza un complex recreativ de mari dimensiuni, cu investitii masive in infrastructura. Activele circulante de 47.860.440 RON, din care numerarul reprezinta 12.089.761 RON, indica o lichiditate moderata.
Principala provocare ramane gradul de indatorare. Cu datorii totale de 467.764.199 RON si o rata a indatorarii de 66,35%, compania este dependenta semnificativ de finantarea externa. Raportul datorii/capitaluri proprii (leverage) este de aproximativ 2,35x, ceea ce plaseaza compania intr-o zona de risc moderat. Totusi, capacitatea de a genera profit consistent poate sustine serviciul datoriei pe termen lung.
Cu 623 de angajati, productivitatea per angajat este de aproximativ 472.000 RON cifra de afaceri si circa 89.000 RON profit net per angajat - valori foarte competitive pentru sectorul serviciilor recreative din Romania.
Scorul financiar de 75 din 100 reflecta corect profilul companiei: performanta operationala excelenta, temperata de un grad ridicat de indatorare si o lichiditate care ar putea fi imbunatatita.
Puncte forte
- Marja de profit neta de 18,81% si ROE de 27,82% - indicatori de profitabilitate excelenti, semnificativ peste media sectorului recreativ din Romania, demonstrand o capacitate superioara de monetizare a serviciilor.
- Cifra de afaceri de aproape 300 milioane RON pozitioneaza Therme Nord printre liderii nationali ai sectorului de wellness si agrement, cu o baza solida de venituri recurente.
- Productivitate ridicata per angajat - aproximativ 472.000 RON cifra de afaceri si 89.000 RON profit net per salariat, reflectand un model operational eficient pentru cei 623 de angajati.
- Active imobilizate de 646.825.375 RON reprezinta o baza materiala impresionanta, oferind companiei un avantaj competitiv greu de replicat prin barierele ridicate de intrare pe piata.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 66,35% si datorii totale de 467.764.199 RON genereaza o expunere semnificativa la riscul de dobanda si la presiunea serviciului datoriei, mai ales in contextul unor eventuale cresteri ale ratelor de referinta.
- Lichiditatea curenta este modesta - numerarul de 12.089.761 RON reprezinta doar 2,6% din datoriile totale, iar activele circulante de 47.860.440 RON acopera cu dificultate obligatiile pe termen scurt.
- Dependenta de un singur activ operational major (complexul Therme) expune compania la riscuri de concentrare - orice eveniment care afecteaza functionarea complexului ar avea impact direct asupra intregii activitati.
Informatii Companie:
CUI: 28472550
Cod CAEN: 9329
Anul înființării: 2011
Contact:
Adresă: Str. Victor Hugo, Nr. 2
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Alte activitati recreative si distractive n.c.a.
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 294.093.584 | 241.670.801 | 175.346.562 | 71.997.456 | 29.663.552 | 136.196.287 |
| Venituri totale | 298.048.967 | 253.372.182 | 202.823.542 | 79.278.742 | 55.064.488 | 154.058.368 |
| Cheltuieli totale | 236.095.373 | 228.046.975 | 189.666.096 | 100.426.888 | 79.436.993 | 142.461.275 |
| Profit net | 55.306.966 | 23.060.333 | 10.665.349 | -21.193.039 | -24.383.174 | 10.162.084 |
| Total active | 704.992.039 | 674.297.872 | 668.948.997 | 645.915.542 | 544.370.092 | 506.803.510 |
| Total datorii | 467.764.199 | 496.676.241 | 488.989.447 | 477.319.174 | 442.862.110 | 427.148.618 |
| Capitaluri proprii | 198.774.070 | 145.953.456 | 121.401.575 | 110.736.227 | 43.017.828 | 20.892.425 |
| Casa si conturi banci | 12.089.761 | 11.569.032 | 14.625.797 | 9.407.857 | 2.322.604 | 7.797.209 |
| Nr. angajati | 623 | 580 | 490 | 434 | 476 | 472 |
| Capital subscris | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.