Tom Tailor Retail Ro S.R.L.
Locație: Domnesti, Ilfov
Descriere:
Tom Tailor Retail Ro S.R.L. - companie activă în sectorul comert cu amanuntul al textilelor, in magazine specializate, cu sediul în Domnesti, Ilfov.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Comertului, nr. 13A
• CUI: 28973616
• Registrul Comerțului: J23/286/2019
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Tom Tailor Retail Ro S.R.L. este o companie solida din sectorul de retail vestimentar, cu o cifra de afaceri de 147.239.980 RON si un ROE impresionant de 28,84%, sustinuta de o structura financiara echilibrata si un brand international recunoscut. Principala provocare ramane mentinerea profitabilitatii intr-un sector competitiv, cu marje de profit inherent reduse.
Tom Tailor Retail Ro S.R.L. este o companie romaneasca cu capital strain, activand in domeniul comertului cu amanuntul al textilelor (cod CAEN 4751), avand sediul in Domnesti, judetul Ilfov. Infiintata in 2011, compania reprezinta operatiunile de retail ale brandului german Tom Tailor pe piata din Romania.
**Performanta financiara generala**
In anul 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 147.239.980 RON, ceea ce reflecta o prezenta solida pe piata de retail de moda din Romania. Veniturile totale au atins valoarea de 147.504.184 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au cifrat la 138.894.338 RON, rezultand un profit net de 7.240.561 RON. Marja de profit neta de 4,92% este modesta, insa acceptabila pentru sectorul de retail vestimentar, caracterizat in mod traditional prin marje reduse si volume mari de tranzactii.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei se ridica la 41.534.721 RON, din care activele imobilizate reprezinta 12.450.725 RON (aproximativ 30%), iar activele circulante totalizeza 27.496.236 RON (aproximativ 66%). Numerarul si conturile bancare insumeaza 6.823.393 RON, indicand o lichiditate imediata rezonabila pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Structura capitalului si gradul de indatorare**
Capitalurile proprii ale companiei sunt de 25.105.351 RON, semnificativ mai mari decat capitalul subscris initial de 2.215.550 RON - aceasta diferenta reflecta acumularea de profituri reinvestite de-a lungul anilor de activitate. Datoriile totale de 15.797.795 RON genereaza o rata de indatorare de 38,04%, situata la un nivel moderat, ceea ce indica o structura financiara echilibrata, cu o dependenta controlata de finantarea externa.
**Rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 28,84% este un indicator remarcabil, demonstrand ca managementul companiei genereaza o valoare semnificativa pentru actionari din fiecare leu investit. Acest nivel al ROE plaseaza Tom Tailor Retail Ro S.R.L. intr-o pozitie competitive favorabila in sectorul sau de activitate.
**Resurse umane**
Compania angajeaza 284 de persoane, ceea ce corespunde unui nivel de activitate specific unui lant de magazine de retail cu prezenta nationala. Cifra de afaceri pe angajat depaseste 518.000 RON, un indicator de productivitate a muncii solid pentru sectorul de comert cu amanuntul.
**Scorul financiar**
Scorul financiar de 75 din 100 puncte confirma o sanatate financiara buna, cu fundamente solide si risc moderat. Compania beneficiaza de avantajul brandului international, al unui portofoliu stabil de clienti si al unei structuri financiare echilibrate.
**Performanta financiara generala**
In anul 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 147.239.980 RON, ceea ce reflecta o prezenta solida pe piata de retail de moda din Romania. Veniturile totale au atins valoarea de 147.504.184 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au cifrat la 138.894.338 RON, rezultand un profit net de 7.240.561 RON. Marja de profit neta de 4,92% este modesta, insa acceptabila pentru sectorul de retail vestimentar, caracterizat in mod traditional prin marje reduse si volume mari de tranzactii.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei se ridica la 41.534.721 RON, din care activele imobilizate reprezinta 12.450.725 RON (aproximativ 30%), iar activele circulante totalizeza 27.496.236 RON (aproximativ 66%). Numerarul si conturile bancare insumeaza 6.823.393 RON, indicand o lichiditate imediata rezonabila pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Structura capitalului si gradul de indatorare**
Capitalurile proprii ale companiei sunt de 25.105.351 RON, semnificativ mai mari decat capitalul subscris initial de 2.215.550 RON - aceasta diferenta reflecta acumularea de profituri reinvestite de-a lungul anilor de activitate. Datoriile totale de 15.797.795 RON genereaza o rata de indatorare de 38,04%, situata la un nivel moderat, ceea ce indica o structura financiara echilibrata, cu o dependenta controlata de finantarea externa.
**Rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 28,84% este un indicator remarcabil, demonstrand ca managementul companiei genereaza o valoare semnificativa pentru actionari din fiecare leu investit. Acest nivel al ROE plaseaza Tom Tailor Retail Ro S.R.L. intr-o pozitie competitive favorabila in sectorul sau de activitate.
**Resurse umane**
Compania angajeaza 284 de persoane, ceea ce corespunde unui nivel de activitate specific unui lant de magazine de retail cu prezenta nationala. Cifra de afaceri pe angajat depaseste 518.000 RON, un indicator de productivitate a muncii solid pentru sectorul de comert cu amanuntul.
**Scorul financiar**
Scorul financiar de 75 din 100 puncte confirma o sanatate financiara buna, cu fundamente solide si risc moderat. Compania beneficiaza de avantajul brandului international, al unui portofoliu stabil de clienti si al unei structuri financiare echilibrate.
Puncte forte
- ROE de 28,84% indica o rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii, demonstrand eficienta utilizarii resurselor financiare ale companiei.
- Rata de indatorare moderata de 38,04% reflecta o structura financiara echilibrata, cu dependenta controlata de creditori si risc financiar redus.
- Cifra de afaceri de peste 147 milioane RON si cei 284 de angajati confirma o prezenta nationala consolidata, sustinuta de notorietatea brandului international Tom Tailor.
- Capitaluri proprii de 25,1 milioane RON - de peste 11 ori capitalul subscris initial - reflecta o acumulare solida de profituri reinvestite si stabilitate pe termen lung.
Factori de risc
- Marja de profit neta de doar 4,92% lasa putina marja de manevra in fata presiunilor concurentiale sau a cresterilor de costuri (utilitati, chirie, forta de munca), riscand sa erodeze rapid profitabilitatea.
- Dependenta de un singur brand international (Tom Tailor) expune compania la riscuri strategice externe - schimbari de politica ale grupului-mama, tendinte de moda adverse sau deteriorarea imaginii brandului pe pietele globale.
- Activele circulante de 27,5 milioane RON includ stocuri de marfuri care, in contextul unui sector de moda sezonier, pot genera presiuni de lichiditate in perioadele de tranzitie intre colectii sau in caz de scadere a cererii.
Informatii Companie:
CUI: 28973616
Cod CAEN: 4751
Anul înființării: 2011
Contact:
Adresă: Str. Comertului, nr. 13A
Telefon:
Fax: 0314381768
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al textilelor, in magazine specializate
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 164.993.430 | 147.239.980 | 126.949.925 | 95.798.839 | 75.896.167 | 44.213.042 | 48.085.479 |
| Venituri totale | 165.891.587 | 147.504.184 | 128.377.860 | 97.236.525 | 76.319.376 | 44.691.549 | 48.362.528 |
| Cheltuieli totale | 157.283.292 | 138.894.338 | 121.631.235 | 88.428.211 | 72.656.719 | 45.719.035 | 41.357.989 |
| Profit net | 7.219.997 | 7.240.561 | 5.693.428 | 7.609.431 | 3.245.160 | -1.027.486 | 5.984.176 |
| Total active | 44.841.739 | 41.534.721 | 34.086.810 | 31.787.222 | 22.400.776 | 21.055.718 | 17.899.483 |
| Total datorii | 11.764.241 | 15.797.795 | 13.523.934 | 16.840.925 | 7.637.062 | 9.579.431 | 5.436.140 |
| Capitaluri proprii | 32.325.348 | 25.105.351 | 20.353.039 | 14.659.611 | 14.400.180 | 11.155.020 | 12.182.506 |
| Casa si conturi banci | 6.325.407 | 6.823.393 | 4.607.517 | 4.427.552 | 2.829.907 | 1.972.093 | 2.831.243 |
| Nr. angajati | 306 | 284 | 223 | 0 | 171 | 145 | 0 |
| Capital subscris | 2.215.550 | 2.215.550 | 2.215.550 | 2.215.550 | 2.215.550 | 2.215.550 | 2.215.550 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.