Trico Wipers Ploiesti S.R.L.
Locație: Aricestii Rahtivani, Prahova
Descriere:
Cu expertiză în fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule, Trico Wipers Ploiesti S.R.L. se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Aricestii Rahtivani și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 34464692, activează din județul Prahova.
Adresa sediului: 874. Număr Registrul Comerțului: J29/1739/2019.
Analiza Financiara:
Rezumat: Trico Wipers Ploiesti S.R.L. este un producator major de componente auto din Prahova cu o cifra de afaceri de 351.213.274 RON in 2024, dar se afla intr-o situatie financiara critica, inregistrand pierderi nete de 20.895.264 RON si capitaluri proprii negative de -27.818.419 RON.
Trico Wipers Ploiesti S.R.L., infiintata in 2015, activeaza in domeniul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), fiind parte a lantului de furnizori din industria auto romaneasca. Compania este localizata in Aricestii Rahtivani, judetul Prahova, o zona cu traditie industriala importanta.
Din punct de vedere al dimensiunii, compania se incadreaza in categoria intreprinderilor mari, cu 620 de angajati si o cifra de afaceri de 351.213.274 RON in anul fiscal 2024. Veniturile totale au atins 374.573.338 RON, ceea ce indica existenta unor venituri suplimentare de aproximativ 23.360.064 RON din alte surse decat activitatea principala.
Principala problema a companiei o reprezinta profitabilitatea negativa. Cheltuielile totale de 395.468.602 RON depasesc veniturile totale cu 20.895.264 RON, generand o pierdere neta semnificativa. Marja de profit de -5,95% arata ca pentru fiecare 100 RON incasati din vanzari, compania pierde aproape 6 RON. Aceasta situatie poate fi atribuita presiunii costurilor de productie, preturilor materiilor prime sau unor contracte nefavorabile cu clientii din industria auto.
Structura bilantiera ridica semnale de alarma majore. Activele totale de 378.158.739 RON sunt depasit de datoriile totale de 405.977.158 RON, rezultand capitaluri proprii negative de -27.818.419 RON. Rata indatorarii de 107,36% confirma ca datoriile companiei depasesc valoarea tuturor activelor, ceea ce din punct de vedere tehnic plaseaza compania in zona de insolventa contabila. Capitalul social subscris de doar 160.000 RON este extrem de mic raportat la dimensiunea operatiunilor.
Lichiditatea este un alt punct vulnerabil. Numerarul disponibil de doar 2.613.401 RON reprezinta sub 1% din cifra de afaceri, ceea ce indica o dependenta puternica de linii de credit si finantare externa pentru operatiunile curente. Activele circulante de 266.274.105 RON sunt substantial mai mari decat activele imobilizate de 110.772.055 RON, sugerand stocuri si creante comerciale ridicate - situatie tipica pentru un furnizor din industria auto.
Indicatorul ROE de 75,11% este inselator in acest context, deoarece rezulta din raportarea unei pierderi la capitaluri proprii negative, ceea ce matematic produce o valoare pozitiva, dar nu reflecta o performanta reala.
Scorul financiar de 35 din 100 confirma fragilitatea situatiei economice. Cu toate acestea, dimensiunea operatiunilor si numarul angajatilor sugereaza ca Trico Wipers beneficiaza probabil de sustinerea grupului din care face parte, ceea ce poate explica continuarea activitatii in ciuda indicatorilor negativi. Compania necesita urgent o recapitalizare si o revizuire a structurii costurilor pentru a reveni pe un trend sustenabil.
Din punct de vedere al dimensiunii, compania se incadreaza in categoria intreprinderilor mari, cu 620 de angajati si o cifra de afaceri de 351.213.274 RON in anul fiscal 2024. Veniturile totale au atins 374.573.338 RON, ceea ce indica existenta unor venituri suplimentare de aproximativ 23.360.064 RON din alte surse decat activitatea principala.
Principala problema a companiei o reprezinta profitabilitatea negativa. Cheltuielile totale de 395.468.602 RON depasesc veniturile totale cu 20.895.264 RON, generand o pierdere neta semnificativa. Marja de profit de -5,95% arata ca pentru fiecare 100 RON incasati din vanzari, compania pierde aproape 6 RON. Aceasta situatie poate fi atribuita presiunii costurilor de productie, preturilor materiilor prime sau unor contracte nefavorabile cu clientii din industria auto.
Structura bilantiera ridica semnale de alarma majore. Activele totale de 378.158.739 RON sunt depasit de datoriile totale de 405.977.158 RON, rezultand capitaluri proprii negative de -27.818.419 RON. Rata indatorarii de 107,36% confirma ca datoriile companiei depasesc valoarea tuturor activelor, ceea ce din punct de vedere tehnic plaseaza compania in zona de insolventa contabila. Capitalul social subscris de doar 160.000 RON este extrem de mic raportat la dimensiunea operatiunilor.
Lichiditatea este un alt punct vulnerabil. Numerarul disponibil de doar 2.613.401 RON reprezinta sub 1% din cifra de afaceri, ceea ce indica o dependenta puternica de linii de credit si finantare externa pentru operatiunile curente. Activele circulante de 266.274.105 RON sunt substantial mai mari decat activele imobilizate de 110.772.055 RON, sugerand stocuri si creante comerciale ridicate - situatie tipica pentru un furnizor din industria auto.
Indicatorul ROE de 75,11% este inselator in acest context, deoarece rezulta din raportarea unei pierderi la capitaluri proprii negative, ceea ce matematic produce o valoare pozitiva, dar nu reflecta o performanta reala.
Scorul financiar de 35 din 100 confirma fragilitatea situatiei economice. Cu toate acestea, dimensiunea operatiunilor si numarul angajatilor sugereaza ca Trico Wipers beneficiaza probabil de sustinerea grupului din care face parte, ceea ce poate explica continuarea activitatii in ciuda indicatorilor negativi. Compania necesita urgent o recapitalizare si o revizuire a structurii costurilor pentru a reveni pe un trend sustenabil.
Puncte forte
- Cifra de afaceri semnificativa de 351.213.274 RON, indicand o pozitie importanta in lantul de furnizori auto din Romania si contracte stabile cu producatorii de autovehicule.
- Baza operationala solida cu 620 de angajati si active totale de 378.158.739 RON, din care active circulante de 266.274.105 RON, reflectand un volum mare de activitate comerciala.
- Localizare strategica in judetul Prahova, intr-o zona industriala cu acces la forta de munca calificata si infrastructura relevanta pentru industria auto.
Factori de risc
- Capitaluri proprii negative de -27.818.419 RON si rata de indatorare de 107,36% plaseaza compania in zona de insolventa contabila, cu datorii care depasesc valoarea tuturor activelor.
- Pierdere neta de 20.895.264 RON si marja de profit de -5,95% indica o problema structurala de profitabilitate care, daca nu este corectata, va adanci deficitul de capital.
- Lichiditate extrem de redusa - numerarul de 2.613.401 RON reprezinta sub 1% din cifra de afaceri, creand o vulnerabilitate majora in cazul intarzierilor de plata din partea clientilor.
Informatii Companie:
CUI: 34464692
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2015
Contact:
Adresă: 874
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 351.213.274 | 192.054.972 | 150.083.712 | 139.662.388 | 146.613.623 | 156.547.285 |
| Venituri totale | 374.573.338 | 205.488.610 | 165.595.389 | 148.894.606 | 154.153.149 | 158.728.175 |
| Cheltuieli totale | 395.468.602 | 204.053.751 | 167.926.602 | 153.182.873 | 156.907.053 | 173.294.176 |
| Profit net | -20.895.264 | 1.434.859 | -2.331.213 | -4.288.267 | -2.753.904 | -14.566.001 |
| Total active | 378.158.739 | 162.217.626 | 131.051.058 | 116.363.818 | 100.854.077 | 97.997.220 |
| Total datorii | 405.977.158 | 169.140.781 | 139.409.072 | 120.464.302 | 100.487.171 | 95.302.516 |
| Capitaluri proprii | -27.818.419 | -6.923.155 | -8.358.014 | -4.100.484 | -59.200 | 2.694.704 |
| Casa si conturi banci | 2.613.401 | 7.438.933 | 130.141 | 1.126.527 | 2.102.056 | 2.517.435 |
| Nr. angajati | 620 | 403 | 256 | 223 | 238 | 259 |
| Capital subscris | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 160.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.