Sari la continut

Vimercati East Europe SRL

Locație: Hemeius, Bacau

Descriere:

Bine ați venit la Vimercati East Europe SRL! Suntem o companie din Hemeius, județul Bacau, cu activitate în domeniul fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule.

Cu sediul la Str. Garii, nr. 100, vă așteptăm să colaborăm. Date oficiale: CUI 22916476, înregistrare J04/2165/2007.

Analiza Financiara:

Rezumat: Vimercati East Europe SRL este un producator solid de piese auto din Bacau, cu o cifra de afaceri de 315,5 milioane RON in 2024 si un profit net de 10,9 milioane RON, demonstrand o activitate industriala de anvergura, desi profitabilitatea ramane modesta iar gradul de indatorare este ridicat.
Vimercati East Europe SRL, infiintata in 2007 in Hemeius, judetul Bacau, activeaza in sectorul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), un domeniu strategic pentru economia romaneasca, aflat in stransa legatura cu industria auto europeana.

In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 315.541.484 RON, ceea ce o plaseaza in categoria marilor producatori industriali din regiune. Veniturile totale de 348.736.261 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 33 milioane RON, ceea ce indica existenta unor venituri complementare semnificative - probabil din activitati financiare, vanzarea de active sau alte operatiuni secundare.

Profitul net de 10.880.150 RON, desi pozitiv, reflecta o marja de profit de doar 3,45%, tipica pentru sectorul manufacturier auto, unde volumele mari sunt insotite de marje reduse. Cheltuielile totale de 335.932.019 RON reprezinta 96,3% din veniturile totale, lasand un spatiu limitat pentru profit. Aceasta structura a costurilor sugereaza o dependenta puternica de eficienta operationala si de mentinerea volumelor de productie.

Din perspectiva bilantiera, activele totale de 213.064.510 RON sunt distribuite preponderent in active circulante (138.698.920 RON, reprezentand 65% din total), ceea ce este normal pentru un producator cu stocuri si creante comerciale semnificative. Activele imobilizate de 66.948.169 RON reflecta investitiile in echipamente si capacitati de productie. Un element care atrage atentia este nivelul foarte scazut al numerarului - doar 2.099.495 RON, reprezentand sub 1% din activele totale - ceea ce poate indica o gestionare agresiva a lichiditatilor sau o dependenta de linii de credit pe termen scurt.

Gradul de indatorare de 65,97% este ridicat, datoriile totale de 140.550.944 RON depasind capitalurile proprii de 72.513.566 RON cu un raport de aproape 2 la 1. Aceasta structura financiara amplifica riscul in perioadele de scadere a cererii sau de crestere a costurilor de finantare.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 15% este un indicator solid, demonstrand ca, in ciuda marjei reduse, compania reuseste sa genereze un randament atractiv pentru actionari prin efectul de levier financiar. Cu 697 de angajati, cifra de afaceri per angajat este de aproximativ 452.700 RON, un nivel rezonabil pentru sectorul manufacturier.

Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie functionala si profitabila, dar cu vulnerabilitati legate de structura financiara si de lichiditate. Compania beneficiaza de pozitionarea sa in lantul de aprovizionare auto european, insa trebuie sa gestioneze atent echilibrul dintre crestere si stabilitate financiara.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri robusta de peste 315 milioane RON si 697 de angajati, confirmand statutul de producator industrial major in judetul Bacau si in sectorul auto romanesc.
  • Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 15% indica o utilizare eficienta a capitalului investit, generand un randament atractiv pentru actionari.
  • Activele circulante de 138,7 milioane RON depasesc semnificativ necesarul operational imediat, oferind o baza solida pentru sustinerea ciclului de productie.
  • Pozitionarea strategica in industria de piese auto - un sector cu cerere stabila la nivel european - asigura predictibilitate in fluxul de comenzi.
Factori de risc
  • Gradul de indatorare de aproape 66% si raportul datorii/capitaluri de 2:1 creeaza vulnerabilitate in fata cresterii dobanzilor sau a unei eventuale contractii a pietei auto.
  • Lichiditatile extrem de reduse (2,1 milioane RON numerar, sub 1% din active) expun compania la riscuri de cash-flow in cazul intarzierilor la incasarea creantelor.
  • Marja neta de doar 3,45% lasa un spatiu minim de manevra - orice crestere a costurilor cu materii prime sau energie poate eroda rapid profitabilitatea.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 17.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 22916476
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2007

Contact:

Adresă: Str. Garii, nr. 100
Telefon:
Fax: 0234217787

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 315.541.484 360.821.657 328.447.297 335.129.234 280.868.770 338.836.897
Venituri totale 348.736.261 369.206.163 340.906.704 337.665.659 282.126.028 342.468.914
Cheltuieli totale 335.932.019 350.583.866 319.674.144 296.557.782 239.702.086 285.969.145
Profit net 10.880.150 15.773.109 19.023.006 36.971.980 36.817.453 49.055.263
Total active 213.064.510 189.884.037 181.464.688 150.029.376 148.959.485 153.678.201
Total datorii 140.550.944 111.544.208 105.747.537 73.641.963 71.006.551 54.401.556
Capitaluri proprii 72.513.566 78.339.829 75.717.151 76.387.413 77.952.934 99.276.645
Casa si conturi banci 2.099.495 2.413.643 462.782 5.824.138 17.965.025 24.309.295
Nr. angajati 697 737 733 755 666 738
Capital subscris 4.129.960 4.129.960 4.129.960 4.129.960 4.129.960 4.129.960
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te