Sari la continut

Avimi Serv Srl

Descoperă toate informațiile esențiale despre AVIMI SERV SRL și Nr. Registrul Comerțului J09/163/2006. Sediul social se află pe Str. ASTRULUI, nr. 38A...

Locație: Brăila, Brăila

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre AVIMI SERV SRL și Nr. Registrul Comerțului J09/163/2006. Sediul social se află pe Str. ASTRULUI, nr. 38A, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0745598078 sau la fax 0339814015. Alege AVIMI SERV SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Avimi Serv SRL este o companie de transport rutier de marfuri din Braila cu o cifra de afaceri de 227,6 milioane RON in 2024, demonstrand o productivitate exceptionala per angajat, dar cu un grad ridicat de indatorare de 77,2% care necesita monitorizare atenta.
Avimi Serv SRL, infiintata in 2006 in Braila, activeaza in domeniul transporturilor rutiere de marfuri (CAEN 4941) si a inregistrat in anul fiscal 2024 rezultate financiare notabile, cu o cifra de afaceri de 227.581.104 RON si un profit net de 13.296.955 RON.

Din perspectiva profitabilitatii, compania inregistreaza o marja de profit net de 5,84%, un nivel rezonabil pentru sectorul transporturilor rutiere, unde marjele sunt traditional comprimate de costurile cu combustibilul, intretinerea flotei si salariile soferilor. Veniturile totale de 228.340.252 RON depasesc usor cifra de afaceri, indicand existenta unor venituri auxiliare modeste. Cheltuielile totale de 212.589.528 RON sunt tinute sub control, rezultand un excedent operational solid.

Indicatorul ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) de 75,95% este exceptional de ridicat. Aceasta valoare se explica prin combinatia dintre un profit net consistent si o baza de capitaluri proprii relativ redusa de doar 17.508.159 RON, raportat la dimensiunea operatiunilor. Capitalul subscris de 830.200 RON reprezinta o fractiune minima din activele totale, ceea ce inseamna ca afacerea a fost finantata preponderent prin datorii si profit reinvestit.

Structura bilantiera releva un grad de indatorare de 77,20%, cu datorii totale de 59.544.779 RON fata de active totale de 77.129.905 RON. Aceasta rata este semnificativ peste media sectorului si constituie principalul risc financiar al companiei. Activele imobilizate de 42.034.045 RON - probabil flota de vehicule si echipamente - reprezinta 54,5% din totalul activelor, o structura tipica pentru o companie de transport. Activele circulante de 35.095.860 RON ofera un tampon operational, insa numerarul disponibil de doar 2.217.429 RON (sub 1% din cifra de afaceri) sugereaza o lichiditate imediata redusa.

Productivitatea per angajat este remarcabila - cu doar 56 de angajati, compania genereaza aproximativ 4.064.000 RON cifra de afaceri per salariat si un profit net de circa 237.000 RON per angajat. Aceste cifre sugereaza un model de afaceri foarte eficient, posibil cu utilizarea intensiva a subcontractorilor sau a colaboratorilor externi.

Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie performanta operational, dar cu vulnerabilitati structurale legate de gradul de indatorare si lichiditatea scazuta. In contextul sectorului de transport rutier din Romania, care beneficiaza de cererea constanta de servicii logistice, Avimi Serv SRL se pozitioneaza ca un jucator semnificativ la nivel regional, cu potential de consolidare daca reuseste sa-si optimizeze structura de finantare si sa-si creasca rezervele de numerar.
Puncte forte
  • Productivitate exceptionala per angajat - cifra de afaceri de peste 4 milioane RON per salariat, indicand un model operational foarte eficient.
  • ROE de 75,95% - rentabilitate a capitalurilor proprii deosebit de ridicata, demonstrand capacitatea de a genera profit semnificativ din resursele proprii.
  • Cifra de afaceri de 227,6 milioane RON pozitioneaza compania ca un jucator important in transportul rutier de marfuri, cu o baza solida de clienti si operatiuni.
  • Profit net de 13,3 milioane RON si marja de 5,84% - performanta solida intr-un sector cu marje traditional reduse.
Factori de risc
  • Gradul de indatorare de 77,2% este ridicat - datoriile de 59,5 milioane RON depasesc de 3,4 ori capitalurile proprii, expunand compania la riscuri in cazul cresterii dobanzilor sau al scaderii veniturilor.
  • Lichiditate imediata scazuta - numerarul de doar 2,2 milioane RON (sub 1% din cifra de afaceri) limiteaza capacitatea de a face fata unor situatii neprevazute sau intarzierilor la incasari.
  • Dependenta de sectorul transporturilor rutiere - fluctuatiile pretului combustibilului, reglementarile europene privind emisiile si competitia intensa pot eroda marjele de profit.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 24.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 18431715
Cod CAEN: 4941
Anul înființării: 2006

Contact:

Adresă: Str. ASTRULUI, nr. 38A
Telefon:
Fax: 0339814015

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Transporturi rutiere de marfuri
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 227.581.104 117.103.918 161.924.394 79.272.791 44.395.445 40.212.929
Venituri totale 228.340.252 120.614.402 165.461.900 81.049.750 44.832.543 40.715.012
Cheltuieli totale 212.589.528 108.748.761 156.664.528 76.290.414 42.421.572 38.041.192
Profit net 13.296.955 10.008.333 7.300.631 3.966.186 1.933.906 2.159.102
Total active 77.129.905 54.792.888 43.830.464 29.069.363 16.162.899 13.520.381
Total datorii 59.544.779 40.579.363 35.441.990 22.164.643 12.668.218 9.350.955
Capitaluri proprii 17.508.159 13.805.204 8.296.871 6.405.755 3.347.569 4.048.814
Casa si conturi banci 2.217.429 1.510.596 560.539 1.413.157 1.213.863 807.740
Nr. angajati 56 49 44 34 34 33
Capital subscris 830.200 830.200 830.200 830.200 300.200 300.200
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Estacom Mihai-Trans S.R.L.

Transport Terestru

Chiselet

Marinel Tour S.R.L.

Transport Terestru

Ileanda

Corinyco Express Trans S.R.L.

Transport Terestru

Ulmu

Trans Aura & Vali S.R.L.

Transport Terestru

Supur

Iacobteclu Transport S.R.L.

Transport Terestru

Surdila-Gaiseanca

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te