Sari la continut

Biofarm SA

Descoperă toate informațiile esențiale despre BIOFARM SA și Nr. Registrul Comerțului J40/199/1991. Sediul social se află pe Str. LOGOFATUL TAUTU, nr....

Locație: Sector 3, Bucuresti

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre BIOFARM SA și Nr. Registrul Comerțului J40/199/1991. Sediul social se află pe Str. LOGOFATUL TAUTU, nr. 99, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege BIOFARM SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Biofarm SA este o companie farmaceutica solida, cu un scor financiar de 90/100, care demonstreaza o performanta financiara excelenta in 2024 - profit net de 74,4 milioane RON, marja de profit de aproape 26% si o rata de indatorare extrem de scazuta de doar 11%.
Biofarm SA, cu o istorie de peste 30 de ani pe piata romaneasca, se pozitioneaza ca unul dintre cei mai solizi producatori farmaceutici autohtoni. Analiza datelor financiare pe anul 2024 releva o companie matura, profitabila si extrem de bine capitalizata.

Cifra de afaceri de 286.780.014 RON reflecta o activitate comerciala robusta in sectorul fabricarii preparatelor farmaceutice (CAEN 2120). Veniturile totale de 296.688.417 RON indica faptul ca aproximativ 10 milioane RON provin din alte surse decat activitatea principala, ceea ce sugereaza venituri financiare sau din investitii.

Profitabilitatea este punctul forte major al companiei. Profitul net de 74.396.967 RON corespunde unei marje nete de 25,94%, valoare remarcabila pentru industria farmaceutica romaneasca. Aceasta marja sugereaza un control eficient al costurilor si o pozitionare avantajoasa pe piata. Cheltuielile totale de 212.161.017 RON reprezinta aproximativ 71,5% din veniturile totale, ceea ce confirma o gestionare disciplinata a resurselor.

Din perspectiva bilantiera, Biofarm SA prezinta o structura financiara deosebit de sanatoasa. Capitalurile proprii de 478.261.456 RON reprezinta 86% din totalul activelor de 555.664.099 RON. Rata de indatorare de doar 11,14% plaseaza compania intr-o zona de risc financiar minim - datoriile totale de 61.905.163 RON sunt nesemnificative in raport cu baza de capital.

Lichiditatea companiei este excelenta. Activele circulante de 341.336.594 RON depasesc de peste 5,5 ori datoriile totale. Numerarul si conturile curente de 123.843.963 RON - reprezentand aproape 22% din totalul activelor - ofera o perna de siguranta considerabila si capacitate imediata de investitii sau distributie de dividende.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 15,56% este solida, desi ar putea fi mai ridicata daca compania ar utiliza mai agresiv efectul de levier financiar. Cu o structura atat de conservatoare, este clar ca managementul prioritizeaza stabilitatea pe termen lung.

Productivitatea per angajat este notabila: cu doar 373 de angajati, cifra de afaceri per salariat depaseste 768.000 RON, iar profitul net per angajat se ridica la aproape 199.500 RON - valori de top in industrie.

Activele imobilizate de 213.354.564 RON (38,4% din total) indica investitii consistente in capacitatea de productie, aspect critic pentru un producator farmaceutic care necesita echipamente si facilitati conforme cu standardele GMP.

In concluzie, Biofarm SA demonstreaza o performanta financiara de nivel superior, cu o combinatie rara de profitabilitate ridicata, indatorare minima si lichiditate abundenta. Scorul financiar de 90/100 este pe deplin justificat de indicatorii analizati.
Puncte forte
  • Marja de profit neta excelenta de 25,94%, semnificativ peste media industriei farmaceutice, reflectand eficienta operationala si putere de pret.
  • Structura financiara extrem de conservatoare - rata de indatorare de doar 11,14% si capitaluri proprii care acopera 86% din active, oferind rezilienta la socuri economice.
  • Lichiditate abundenta cu 123.843.963 RON numerar disponibil, asigurand flexibilitate pentru investitii strategice, achizitii sau distribuirea de dividende.
  • Productivitate per angajat remarcabila - peste 768.000 RON cifra de afaceri si aproape 199.500 RON profit net per salariat, indicand un model operational foarte eficient.
Factori de risc
  • Dependenta de piata farmaceutica romaneasca, supusa reglementarilor stricte privind preturile medicamentelor si politicilor de compensare ale CNAS, care pot limita cresterea veniturilor.
  • Structura financiara ultra-conservatoare, desi reduce riscul, poate indica o utilizare suboptimala a capitalului - ROE-ul de 15,56% ar putea fi mai ridicat cu un levier financiar moderat.
  • Expunerea la presiuni competitive din partea producatorilor internationali si a medicamentelor generice importate, intr-o piata cu tendinta de consolidare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 17.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 341563
Cod CAEN: 2120
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Str. Logofatul Tautu, Nr. 99
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
100/100
Bun
Activitate: Fabricarea preparatelor farmaceutice
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 319.343.082 286.780.014 280.313.675 277.026.343 239.086.666 216.451.696 195.390.812
Venituri totale 344.439.603 296.688.417 289.780.621 290.778.411 241.859.881 221.215.218 202.379.726
Cheltuieli totale 229.453.715 212.161.017 206.069.303 209.898.101 172.305.774 156.369.862 139.911.274
Profit net 100.633.209 74.396.967 77.012.898 70.917.262 60.355.769 54.264.580 50.881.819
Total active 637.129.530 555.664.099 493.949.114 466.579.503 411.333.572 366.664.553 341.641.256
Total datorii 72.302.180 61.905.163 49.433.438 58.314.169 48.779.891 40.966.089 52.003.451
Capitaluri proprii 548.348.029 478.261.456 434.411.125 380.055.572 332.787.318 291.551.533 257.230.332
Casa si conturi banci 170.246.135 123.843.963 111.660.271 82.713.962 103.896.519 75.546.211 91.183.899
Nr. angajati 369 373 399 387 371 331 356
Capital subscris 98.537.535 98.537.535 98.537.535 98.537.535 98.537.535 98.537.535 98.537.535
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

VIM Spectrum SRL

Produse Farmaceutice

Corunca

Ocolul Silvic Ingka Investments S.R.L.

Produse Farmaceutice

Focșani

Zentiva S.a.

Produse Farmaceutice

Sector 3

Som Abies S.R.L.

Produse Farmaceutice

Loc. Vlăhița, Oraș Vlăhița

Sofia Explo Forest S.R.L.

Produse Farmaceutice

Iași

Panait Liviu Persoană Fizică Autorizată

Produse Farmaceutice

Racovita

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te