Sari la continut

Conpet SA

Descoperă toate informațiile esențiale despre CONPET SA și Nr. Registrul Comerțului J29/6/1991. Sediul social se află pe Str. ANUL 1848, nr. 1-3, ofer...

Locație: Ploiesti, Prahova

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre CONPET SA și Nr. Registrul Comerțului J29/6/1991. Sediul social se află pe Str. ANUL 1848, nr. 1-3, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0244402385 sau la fax 0244516451. Alege CONPET SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Conpet SA afiseaza in 2024 o pozitie financiara robusta, caracterizata prin indatorare redusa, lichiditate confortabila si profit net pozitiv. Principala limita este randamentul moderat al capitalului propriu, intr-un model de afaceri puternic bazat pe active imobilizate.
Conpet SA, companie de transport prin conducte cu istoric lung in piata romaneasca, prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de profitabilitate pozitiva, lichiditate buna si un nivel redus al indatorarii. La o cifra de afaceri de 533.618.409 lei si venituri totale de 612.677.106 lei, compania a inregistrat un profit net de 49.323.047 lei, ceea ce confirma capacitatea de a transforma activitatea operationala in rezultate nete favorabile. Raportul dintre cheltuieli totale (557.138.854 lei) si venituri totale indica o disciplina rezonabila a costurilor, cu un excedent de aproximativ 55.538.252 lei la nivel brut al rezultatului contabil.

Marja de profit de 9,24% este adecvata pentru un business de infrastructura si utilitati industriale, unde stabilitatea este de regula prioritara fata de marjele foarte ridicate. In acelasi timp, ROE de 6,75% arata o remunerare moderata a capitalului propriu: compania este profitabila, dar fara un randament ridicat al capitalurilor. Acest nivel este coerent cu un model de afaceri intensiv in active, in care baza patrimoniala mare tempereaza randamentele procentuale.

Structura activelor confirma caracterul capital-intensiv al companiei. Din total active de 853.552.052 lei, activele imobilizate sunt 668.263.172 lei (aproximativ 78%), iar activele circulante 184.601.773 lei (aproximativ 22%). Ponderea mare a activelor imobilizate este normala pentru domeniul transportului prin conducte, unde infrastructura reprezinta elementul central al operarii.

Lichiditatea curenta este sustinuta de un nivel ridicat de numerar si conturi, de 136.176.830 lei, care reprezinta circa 74% din activele circulante. Acest aspect ofera flexibilitate pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt si pentru absorbtia unor variatii de flux de numerar. In paralel, datoriile totale de 69.455.084 lei sunt reduse in raport cu dimensiunea bilantului, iar rata indatorarii de 8,14% indica un profil prudent de finantare.

Capitalurile proprii de 730.693.250 lei, semnificativ peste nivelul datoriilor, sustin stabilitatea financiara si capacitatea de rezistenta in scenarii mai putin favorabile. Cu 1.387 angajati, compania opereaza la o scara relevanta, iar nivelul cifrei de afaceri raportat la personal sugereaza o productivitate buna pentru specificul sectorului. Per ansamblu, scorul financiar de 80/100 este justificat de echilibrul dintre profitabilitate, solvabilitate si lichiditate, chiar daca randamentul capitalului propriu ramane intr-o zona moderata.
Puncte forte
  • Nivel foarte redus al indatorarii (8,14%) si datorii totale de 69.455.084 lei, ceea ce limiteaza riscul financiar.
  • Pozitie buna de lichiditate, cu numerar de 136.176.830 lei, reprezentand aproximativ 74% din activele circulante.
  • Profitabilitate neta pozitiva si stabila, cu profit net de 49.323.047 lei si marja de profit de 9,24%.
  • Baza solida de capitaluri proprii (730.693.250 lei), care sustine rezilienta financiara pe termen lung.
Factori de risc
  • ROE de 6,75% indica un randament moderat al capitalului propriu, sub potentialul unor companii mai orientate spre crestere.
  • Ponderea ridicata a activelor imobilizate (aproximativ 78% din total active) reduce flexibilitatea structurii bilantiere.
  • Cheltuielile totale raman la un nivel ridicat fata de venituri (aproximativ 91% din venituri totale), ceea ce lasa spatiu limitat pentru extinderea marjelor.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 09.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 1350020
Cod CAEN: 4950
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Str. ANUL 1848, nr. 1-3
Telefon:
Fax: 0244516451

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Transporturi prin conducte
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 545.540.445 533.618.409 485.113.609 472.232.577 412.786.582 406.928.337 407.822.340
Venituri totale 625.336.886 612.677.106 551.094.542 533.801.589 463.054.670 454.514.240 450.960.688
Cheltuieli totale 564.296.012 557.138.854 478.300.486 461.662.595 402.219.437 384.061.640 381.256.859
Profit net 53.760.116 49.323.047 61.616.539 61.663.616 51.928.770 60.846.759 58.876.719
Total active 842.272.822 853.552.052 846.854.119 807.548.937 771.422.444 759.947.137 767.067.153
Total datorii 65.683.960 69.455.084 73.802.380 82.372.086 71.063.710 62.696.893 72.676.343
Capitaluri proprii 716.903.882 730.693.250 730.294.931 684.096.052 667.909.066 657.010.568 653.810.355
Casa si conturi banci 128.972.007 136.176.830 107.742.173 127.672.452 191.751.271 198.257.333 238.576.951
Nr. angajati 1316 1387 1414 1467 1511 1540 1587
Capital subscris 28.569.842 28.569.842 28.569.842 28.569.842 28.569.842 28.569.842 28.569.842
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Estacom Mihai-Trans S.R.L.

Transport Terestru

Chiselet

Marinel Tour S.R.L.

Transport Terestru

Ileanda

Corinyco Express Trans S.R.L.

Transport Terestru

Ulmu

Trans Aura & Vali S.R.L.

Transport Terestru

Supur

Iacobteclu Transport S.R.L.

Transport Terestru

Surdila-Gaiseanca

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te