Fiterman Pharma SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre FITERMAN PHARMA SRL și Nr. Registrul Comerțului J22/2863/1994. Sediul social se află pe Str. MOARA DE FO...
Locație: Iasi, Iasi
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre FITERMAN PHARMA SRL și Nr. Registrul Comerțului J22/2863/1994. Sediul social se află pe Str. MOARA DE FOC, nr. 35, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0232252800 sau la fax 0232252800. Alege FITERMAN PHARMA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Fiterman Pharma SRL este un producator farmaceutic consolidat din Iasi, cu o cifra de afaceri de peste 177 milioane RON in 2024 si o pozitie financiara solida, reflectata de un scor financiar de 75/100.
Fiterman Pharma SRL, infiintata in 1995 la Iasi, activeaza in industria farmaceutica (CAEN 2120 - Fabricarea preparatelor farmaceutice) si reprezinta unul dintre producatorii autohtoni cu traditie in sectorul de profil. Analiza datelor financiare aferente anului 2024 ofera o imagine clara asupra sanatatii economice a companiei.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a atins 177.350.756 RON, un nivel semnificativ pentru un producator farmaceutic romanesc cu 236 de angajati. Remarcam insa o diferenta intre cifra de afaceri si veniturile totale raportate (172.739.861 RON), ceea ce sugereaza ajustari contabile sau venituri din activitati conexe care reduc baza de calcul. Profitul net de 17.335.864 RON reflecta o activitate rentabila, cu o marja de profit de 9,77% - un nivel solid pentru industria farmaceutica, unde presiunile de cost si reglementarile stricte pot eroda profitabilitatea.
**Structura bilantului**
Activele totale insumeaza 242.972.743 RON, cu o pondere dominanta a activelor circulante (206.219.379 RON - circa 85% din total), ceea ce indica un model de afaceri cu rulaj ridicat al stocurilor si creantelor, specific distributiei si productiei farmaceutice. Activele imobilizate de 35.894.987 RON reflecta investitii moderate in infrastructura de productie. Numerarul disponibil de 8.564.168 RON reprezinta aproximativ 4% din active - un nivel acceptabil, dar care merita monitorizat in contextul obligatiilor pe termen scurt.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale de 102.326.567 RON genereaza o rata a indatorarii de 42,11%, situata sub pragul de risc de 50%, ceea ce semnalizeaza un echilibru rezonabil intre finantarea prin credite si capitalurile proprii. Capitalurile proprii de 133.189.331 RON ofera o baza de sustinere robusta, in contrast evident cu capitalul social subscris de doar 61.000 RON - tipic pentru societati cu reinvestire consistenta a profiturilor de-a lungul anilor.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 13,02% este un indicator pozitiv, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament superior mediei pietei. Cu 236 de angajati si o cifra de afaceri de 177 milioane RON, productivitatea per angajat depaseste 750.000 RON anual - un nivel competitiv in sectorul manufacturier din Romania.
**Concluzie**
Fiterman Pharma SRL prezinta fundamentale financiare sanatoase, cu profitabilitate consistenta, indatorare controlata si un capital propriu consolidat. Scorul financiar de 75/100 reflecta fidel aceasta pozitie - o companie matura, stabila, cu potential de crestere daca isi accelereaza investitiile in capacitate de productie si diversificarea portofoliului de produse.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a atins 177.350.756 RON, un nivel semnificativ pentru un producator farmaceutic romanesc cu 236 de angajati. Remarcam insa o diferenta intre cifra de afaceri si veniturile totale raportate (172.739.861 RON), ceea ce sugereaza ajustari contabile sau venituri din activitati conexe care reduc baza de calcul. Profitul net de 17.335.864 RON reflecta o activitate rentabila, cu o marja de profit de 9,77% - un nivel solid pentru industria farmaceutica, unde presiunile de cost si reglementarile stricte pot eroda profitabilitatea.
**Structura bilantului**
Activele totale insumeaza 242.972.743 RON, cu o pondere dominanta a activelor circulante (206.219.379 RON - circa 85% din total), ceea ce indica un model de afaceri cu rulaj ridicat al stocurilor si creantelor, specific distributiei si productiei farmaceutice. Activele imobilizate de 35.894.987 RON reflecta investitii moderate in infrastructura de productie. Numerarul disponibil de 8.564.168 RON reprezinta aproximativ 4% din active - un nivel acceptabil, dar care merita monitorizat in contextul obligatiilor pe termen scurt.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale de 102.326.567 RON genereaza o rata a indatorarii de 42,11%, situata sub pragul de risc de 50%, ceea ce semnalizeaza un echilibru rezonabil intre finantarea prin credite si capitalurile proprii. Capitalurile proprii de 133.189.331 RON ofera o baza de sustinere robusta, in contrast evident cu capitalul social subscris de doar 61.000 RON - tipic pentru societati cu reinvestire consistenta a profiturilor de-a lungul anilor.
**Rentabilitate si eficienta**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 13,02% este un indicator pozitiv, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament superior mediei pietei. Cu 236 de angajati si o cifra de afaceri de 177 milioane RON, productivitatea per angajat depaseste 750.000 RON anual - un nivel competitiv in sectorul manufacturier din Romania.
**Concluzie**
Fiterman Pharma SRL prezinta fundamentale financiare sanatoase, cu profitabilitate consistenta, indatorare controlata si un capital propriu consolidat. Scorul financiar de 75/100 reflecta fidel aceasta pozitie - o companie matura, stabila, cu potential de crestere daca isi accelereaza investitiile in capacitate de productie si diversificarea portofoliului de produse.
Puncte forte
- Profitabilitate solida cu o marja neta de 9,77% si un ROE de 13,02%, demonstrand eficienta utilizarii capitalului propriu intr-o industrie cu costuri ridicate de conformitate.
- Structura financiara echilibrata cu o rata a indatorarii de 42,11% si capitaluri proprii de 133 milioane RON, oferind rezistenta la socuri economice externe.
- Traditie de 29 de ani in industria farmaceutica si o cifra de afaceri de peste 177 milioane RON, pozitionand compania ca un jucator stabil pe piata autohtona.
- Productivitate ridicata per angajat (peste 750.000 RON/angajat), indicand procese operationale eficiente si un model de afaceri scalabil.
Factori de risc
- Ponderea ridicata a activelor circulante (85% din total) expune compania la riscuri de lichiditate daca creantele comerciale nu sunt incasate la termen sau daca stocurile nu se rotesc eficient.
- Numerarul disponibil redus (8,5 milioane RON - 4% din active) limiteaza flexibilitatea financiara in situatii de urgenta sau pentru oportunitati rapide de investitie.
- Dependenta de un singur segment de activitate (productia farmaceutica) creste vulnerabilitatea la schimbari legislative, modificari ale preturilor de referinta sau perturbari in lantul de aprovizionare cu materii prime.
Informatii Companie:
CUI: 6787981
Cod CAEN: 2120
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: Str. Moara de Foc, Nr. 35
Telefon:
Fax: 0232252800
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea preparatelor farmaceutice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 177.350.756 | 193.668.884 | 213.155.277 | 198.561.593 | 189.600.129 | 139.345.152 |
| Venituri totale | 172.739.861 | 193.342.483 | 259.034.029 | 206.603.198 | 198.198.314 | 148.545.768 |
| Cheltuieli totale | 152.766.414 | 167.115.181 | 208.853.317 | 195.941.205 | 173.728.720 | 133.296.591 |
| Profit net | 17.335.864 | 23.284.554 | 44.784.478 | 9.955.402 | 21.494.027 | 13.585.218 |
| Total active | 242.972.743 | 237.872.883 | 218.296.891 | 179.905.673 | 156.662.564 | 130.303.912 |
| Total datorii | 102.326.567 | 110.311.615 | 103.848.116 | 69.540.819 | 47.667.685 | 40.660.074 |
| Capitaluri proprii | 133.189.331 | 126.762.163 | 114.394.130 | 106.488.851 | 105.118.965 | 89.643.838 |
| Casa si conturi banci | 8.564.168 | 669.118 | 1.770.715 | 2.109.026 | 117.282 | 251.440 |
| Nr. angajati | 236 | 237 | 220 | 172 | 151 | 193 |
| Capital subscris | 61.000 | 61.000 | 61.000 | 61.000 | 61.000 | 61.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.