Gedeon Richter Romania SA
Locație: Targu Mures, Mures
Descriere:
Gedeon Richter Romania SA este o companie românească cu sediul în Targu Mures, județul Mures.
Datele de identificare fiscală ale companiei sunt: Codul Unic de Identificare (CUI): 1200929. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J26/15/1991.
Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: Str. Cuza Voda, Nr. 99-105, Targu Mures. Telefon: 0265264067. Fax: 0265268875.
Pentru mai multe informații despre serviciile oferite de Gedeon Richter Romania SA, nu ezitați să ne contactați. Suntem aici pentru a răspunde tuturor întrebărilor dumneavoastră și pentru a vă oferi soluții personalizate.
Analiza Financiara:
Rezumat: Gedeon Richter Romania SA este o companie farmaceutica de top, cu o pozitie financiara exceptionala in 2024, caracterizata printr-o profitabilitate remarcabila, un nivel minim de indatorare si o baza solida de capitaluri proprii, obtinand un scor financiar de 90 din 100.
Gedeon Richter Romania SA, cu sediul in Targu Mures, este filiala romaneasca a grupului farmaceutic maghiar Gedeon Richter, unul dintre cele mai mari producatoare de medicamente din Europa Centrala si de Est. Infiintata in 1992, compania opereaza in domeniul fabricarii preparatelor farmaceutice (CAEN 2120) si reprezinta un pilon important al industriei farmaceutice romanesti.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 331.526.717 RON, iar veniturile totale au atins 353.020.619 RON, diferenta de aproximativ 21,5 milioane RON provenind din alte surse de venituri, inclusiv posibile venituri financiare sau din exploatare secundara. Cel mai remarcabil aspect al rezultatelor financiare il constituie profitul net de 411.903.464 RON, care depaseste cifra de afaceri. Aceasta situatie atipica, reflectata si in marja de profit de 124,24%, indica prezenta unor elemente exceptionale semnificative in structura veniturilor si cheltuielilor - posibil reevaluari de active, ajustari contabile favorabile sau venituri din operatiuni cu societati afiliate din cadrul grupului Gedeon Richter.
Din perspectiva bilantiera, compania prezinta o structura financiara extrem de solida. Activele totale de 559.905.638 RON sunt sustinute preponderent de active imobilizate (331.926.263 RON), ceea ce reflecta investitiile substantiale in capacitati de productie farmaceutica. Activele circulante de 226.920.506 RON asigura un nivel adecvat de lichiditate operationala, desi numerarul disponibil de 12.528.017 RON este relativ modest raportat la dimensiunea companiei.
Structura de finantare este una dintre cele mai conservative din sectorul farmaceutic romanesc. Datoriile totale de doar 40.844.130 RON reprezinta o rata de indatorare de 7,29%, semnificativ sub media sectorului. Capitalurile proprii de 513.115.156 RON acopera de peste 12 ori nivelul datoriilor, conferind companiei o stabilitate financiara exceptionala si o capacitate ridicata de a absorbi socuri economice.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 80,28% este una remarcabila, desi trebuie interpretata in contextul elementelor exceptionale mentionate. Cu 600 de angajati, productivitatea per salariat este de aproximativ 552.500 RON cifra de afaceri, un nivel competitiv pentru industria farmaceutica.
Scorul financiar de 90 din 100 confirma pozitia de lider a companiei, reflectand combinatia rara de profitabilitate ridicata, indatorare minima si stabilitate patrimoniala. Apartenenta la grupul international Gedeon Richter ofera acces la resurse de cercetare-dezvoltare, portofoliu diversificat de produse si canale de distributie extinse, consolidand perspectivele pe termen lung ale filialei romanesti.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 331.526.717 RON, iar veniturile totale au atins 353.020.619 RON, diferenta de aproximativ 21,5 milioane RON provenind din alte surse de venituri, inclusiv posibile venituri financiare sau din exploatare secundara. Cel mai remarcabil aspect al rezultatelor financiare il constituie profitul net de 411.903.464 RON, care depaseste cifra de afaceri. Aceasta situatie atipica, reflectata si in marja de profit de 124,24%, indica prezenta unor elemente exceptionale semnificative in structura veniturilor si cheltuielilor - posibil reevaluari de active, ajustari contabile favorabile sau venituri din operatiuni cu societati afiliate din cadrul grupului Gedeon Richter.
Din perspectiva bilantiera, compania prezinta o structura financiara extrem de solida. Activele totale de 559.905.638 RON sunt sustinute preponderent de active imobilizate (331.926.263 RON), ceea ce reflecta investitiile substantiale in capacitati de productie farmaceutica. Activele circulante de 226.920.506 RON asigura un nivel adecvat de lichiditate operationala, desi numerarul disponibil de 12.528.017 RON este relativ modest raportat la dimensiunea companiei.
Structura de finantare este una dintre cele mai conservative din sectorul farmaceutic romanesc. Datoriile totale de doar 40.844.130 RON reprezinta o rata de indatorare de 7,29%, semnificativ sub media sectorului. Capitalurile proprii de 513.115.156 RON acopera de peste 12 ori nivelul datoriilor, conferind companiei o stabilitate financiara exceptionala si o capacitate ridicata de a absorbi socuri economice.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 80,28% este una remarcabila, desi trebuie interpretata in contextul elementelor exceptionale mentionate. Cu 600 de angajati, productivitatea per salariat este de aproximativ 552.500 RON cifra de afaceri, un nivel competitiv pentru industria farmaceutica.
Scorul financiar de 90 din 100 confirma pozitia de lider a companiei, reflectand combinatia rara de profitabilitate ridicata, indatorare minima si stabilitate patrimoniala. Apartenenta la grupul international Gedeon Richter ofera acces la resurse de cercetare-dezvoltare, portofoliu diversificat de produse si canale de distributie extinse, consolidand perspectivele pe termen lung ale filialei romanesti.
Puncte forte
- Nivel minim de indatorare (7,29%) si capitaluri proprii de peste 513 milioane RON, oferind o stabilitate financiara exceptionala si independenta fata de creditori.
- Profitabilitate remarcabila cu un profit net de 411,9 milioane RON si ROE de 80,28%, pozitionand compania in topul performerilor din industria farmaceutica romaneasca.
- Apartenenta la grupul international Gedeon Richter, care asigura acces la cercetare-dezvoltare avansata, portofoliu diversificat de medicamente si retele de distributie globale.
- Baza solida de active imobilizate de 331,9 milioane RON, reflectand investitii semnificative in capacitati moderne de productie farmaceutica la Targu Mures.
Factori de risc
- Profitul net care depaseste cifra de afaceri sugereaza prezenta unor elemente exceptionale sau nerecurente semnificative - performanta operationala reala poate fi substantial diferita de cea raportata.
- Dependenta strategica de grupul-mama Gedeon Richter Nyrt. expune filiala romaneasca la decizii corporative externe privind alocarea productiei, investitiilor si portofoliului de produse.
- Industria farmaceutica este supusa unor reglementari stricte si presiuni constante asupra preturilor medicamentelor, iar modificarile legislative pot afecta direct marjele de profitabilitate.
Informatii Companie:
CUI: 1200929
Cod CAEN: 2120
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Cuza Voda, Nr. 99-105
Telefon:
Fax: 0265268875
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea preparatelor farmaceutice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 331.526.717 | 294.280.917 | 210.110.487 | 177.995.075 | 192.826.335 | 185.022.922 |
| Venituri totale | 353.020.619 | 329.166.954 | 253.259.528 | 199.426.512 | 218.366.660 | 209.598.076 |
| Cheltuieli totale | -66.249.969 | 274.376.197 | 161.041.093 | 197.526.103 | 204.807.559 | 198.593.534 |
| Profit net | 411.903.464 | 49.994.125 | 89.049.395 | -546.655 | 9.689.905 | 8.179.981 |
| Total active | 559.905.638 | 545.565.569 | 605.827.972 | 496.587.370 | 447.696.059 | 481.236.391 |
| Total datorii | 40.844.130 | 40.522.880 | 143.882.872 | 137.867.132 | 108.912.137 | 147.294.367 |
| Capitaluri proprii | 513.115.156 | 501.413.427 | 457.885.473 | 354.253.221 | 334.973.819 | 330.396.778 |
| Casa si conturi banci | 12.528.017 | 7.002.872 | 40.009.215 | 111.373.087 | 78.321.032 | 59.046.272 |
| Nr. angajati | 600 | 585 | 574 | 589 | 600 | 586 |
| Capital subscris | 650.573.644 | 650.573.644 | 650.573.644 | 650.573.644 | 650.573.644 | 650.573.644 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.