Sari la continut

Infomed Fluids SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre INFOMED FLUIDS SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/13075/2004. Sediul social se află pe B-dul THEODOR PA...

Locație: Sector 3, Bucuresti

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre INFOMED FLUIDS SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/13075/2004. Sediul social se află pe B-dul THEODOR PALLADY, nr. 50, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0213450222. Alege INFOMED FLUIDS SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Infomed Fluids SRL este un producator farmaceutic romanesc solid, cu o cifra de afaceri de 327,3 milioane RON in 2024, un profit net de aproape 82 milioane RON si un scor financiar excelent de 85/100, demonstrand o performanta financiara remarcabila in sectorul farmaceutic.
Infomed Fluids SRL, infiintata in 2004 in Bucuresti, activeaza in domeniul fabricarii preparatelor farmaceutice (CAEN 2120), un sector strategic pentru economia romaneasca. Cu o experienta de peste 20 de ani, compania s-a consolidat ca un jucator important pe piata farmaceutica autohtona.

In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 327.253.187 RON, ceea ce reflecta o capacitate comerciala robusta. Veniturile totale de 359.145.992 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 31,9 milioane RON, indicand existenta unor surse suplimentare de venit, posibil din activitati financiare sau alte activitati operationale.

Profitabilitatea companiei este deosebit de impresionanta. Profitul net de 81.998.595 RON corespunde unei marje nete de 25,06%, o valoare excelenta pentru industria farmaceutica, unde marjele medii se situeaza de obicei intre 10-20%. Aceasta performanta este sustinuta de un management eficient al costurilor - cheltuielile totale de 263.726.747 RON reprezinta doar 73,4% din veniturile totale.

Din perspectiva bilantiera, Infomed Fluids prezinta o structura financiara echilibrata. Activele totale de 305.405.777 RON sunt finantate predominant din capitaluri proprii (201.432.380 RON), ceea ce inseamna ca 65,9% din active sunt acoperite de surse proprii. Rata de indatorare de 33,82% este confortabila, datoriile totale de 103.299.884 RON fiind usor gestionabile in raport cu capacitatea de generare a profitului.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 40,71% este remarcabila si indica o utilizare foarte eficienta a capitalului actionarilor. Aceasta valoare depaseste semnificativ media sectorului si sugereaza ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament substantial.

Lichiditatea companiei este asigurata de activele circulante de 191.120.499 RON, care depasesc de aproape doua ori datoriile totale. Numerarul disponibil de 35.983.183 RON ofera o rezerva confortabila pentru operatiuni curente si investitii viitoare.

Activele imobilizate de 112.274.094 RON reflecta investitiile in capacitatea de productie, esentiale pentru un producator farmaceutic. Raportul echilibrat intre activele imobilizate si cele circulante sugereaza o companie care investeste in dezvoltare, mentinand totodata flexibilitate financiara.

Cu 447 de angajati, productivitatea medie per angajat se ridica la aproximativ 732.000 RON cifra de afaceri si 183.000 RON profit net, valori care indica o eficienta operationala ridicata.

Scorul financiar de 85 din 100 confirma pozitia solida a companiei, plasand-o in categoria firmelor cu risc scazut si performanta financiara peste medie. In contextul unui sector farmaceutic in crestere la nivel national, Infomed Fluids SRL demonstreaza ca poate genera valoare semnificativa pentru actionari, mentinand in acelasi timp o structura financiara prudenta.
Puncte forte
  • Marja de profit net de 25,06% si ROE de 40,71% - valori exceptional de ridicate, care plaseaza compania in elita profitabilitatii din sectorul farmaceutic romanesc.
  • Structura financiara solida, cu 65,9% din active finantate din capitaluri proprii si o rata de indatorare moderata de doar 33,82%, oferind stabilitate si capacitate de rezistenta la socuri economice.
  • Lichiditate confortabila - activele circulante de 191,1 milioane RON depasesc de aproape doua ori datoriile totale, asigurand capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
  • Productivitate ridicata per angajat, cu aproximativ 732.000 RON cifra de afaceri si 183.000 RON profit net per salariat, reflectand eficienta operationala a celor 447 de angajati.
Factori de risc
  • Dependenta de sectorul farmaceutic reglementat - modificarile legislative, de preturi sau de politica de compensare a medicamentelor pot afecta semnificativ veniturile si marjele.
  • Concentrarea geografica si potentiala dependenta de un numar limitat de clienti sau produse, tipica pentru producatorii farmaceutici de nisa, poate expune compania la riscuri comerciale.
  • Nivelul ridicat al ROE (40,71%) combinat cu capitalul subscris relativ modest de 22 milioane RON sugereaza un efect de levier care, desi favorabil acum, amplifica si riscurile in scenarii adverse.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 15.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 16674718
Cod CAEN: 2120
Anul înființării: 2004

Contact:

Adresă: B-dul Theodor Pallady, Nr. 50
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea preparatelor farmaceutice
Indicator 2024
Cifra de afaceri 327.253.187
Venituri totale 359.145.992
Cheltuieli totale 263.726.747
Profit net 81.998.595
Total active 305.405.777
Total datorii 103.299.884
Capitaluri proprii 201.432.380
Casa si conturi banci 35.983.183
Nr. angajati 447
Capital subscris 22.000.190
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

VIM Spectrum SRL

Produse Farmaceutice

Corunca

Ocolul Silvic Ingka Investments S.R.L.

Produse Farmaceutice

Focșani

Encore Enterprise Pharmaceutical Company S.R.L.

Produse Farmaceutice

București Sectorul 3

Zentiva S.a.

Produse Farmaceutice

Sector 3

Som Abies S.R.L.

Produse Farmaceutice

Loc. Vlăhița, Oraș Vlăhița

Sofia Explo Forest S.R.L.

Produse Farmaceutice

Iași

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te