Labormed-Pharma SA
Descoperă toate informațiile esențiale despre LABORMED-PHARMA SA și Nr. Registrul Comerțului J40/21114/2007. Sediul social se află pe B-dul THEODOR PA...
Locație: Sector 3, Bucuresti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre LABORMED-PHARMA SA și Nr. Registrul Comerțului J40/21114/2007. Sediul social se află pe B-dul THEODOR PALLADY, nr. 44B, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0750111800 sau la fax 0213180376. Alege LABORMED-PHARMA SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Labormed-Pharma SA afiseaza in 2024 o situatie financiara solida, cu profitabilitate buna, capitalizare puternica si indatorare foarte redusa. Principalele puncte de atentie sunt rentabilitatea moderata a capitalurilor proprii si nivelul relativ redus al numerarului raportat la dimensiunea activitatii.
Labormed-Pharma SA prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de o baza patrimoniala puternica, un nivel redus al indatorarii si o profitabilitate buna pentru sectorul de productie farmaceutica. Compania a realizat o cifra de afaceri de 232.312.395 lei si venituri totale de 266.217.769 lei, in timp ce cheltuielile totale s-au ridicat la 234.584.193 lei. Diferenta dintre venituri si cheltuieli s-a reflectat intr-un profit net de 25.431.449 lei, ceea ce confirma o activitate profitabila si un control rezonabil al costurilor.
Marja neta de profit de 10,95% indica faptul ca societatea reuseste sa transforme o parte relevanta din veniturile operationale in rezultat final. Pentru o companie din industria farmaceutica, unde costurile de productie, conformare si distributie pot fi semnificative, aceasta marja sugereaza o eficienta operationala buna. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii, de 7,12%, arata ca firma genereaza profit pe baza capitalului investit, dar fara a indica un nivel exceptional de randament. Cu alte cuvinte, compania este profitabila si stabila, insa potentialul de crestere a eficientei utilizarii capitalului ramane prezent.
Structura bilantiera este unul dintre cele mai puternice elemente ale companiei. Activele totale de 398.980.002 lei sunt finantate in foarte mare masura din capitaluri proprii, care ajung la 357.218.944 lei. Datoriile totale sunt de numai 37.044.730 lei, iar rata indatorarii de 9,28% confirma un profil financiar prudent. Acest nivel redus al obligatiilor ofera flexibilitate si reduce presiunea legata de costurile de finantare sau de refinantare.
Din perspectiva lichiditatii si a structurii activelor, compania are active circulante de 266.278.053 lei, peste nivelul activelor imobilizate de 132.256.551 lei. Aceasta configuratie este in general favorabila, deoarece sustine capacitatea firmei de a-si finanta activitatea curenta. Totusi, numerarul si conturile, de 9.701.529 lei, reprezinta o pondere relativ redusa in total active circulante, ceea ce arata ca o parte importanta a resurselor pe termen scurt este probabil blocata in alte componente ale capitalului de lucru.
Cu 229 de angajati si un scor financiar de 85 din 100, Labormed-Pharma SA se contureaza ca o companie bine capitalizata, profitabila si cu risc financiar redus. Per ansamblu, datele pentru 2024 indica o pozitie financiara robusta, adecvata pentru sustinerea activitatii curente si pentru absorbtia unor eventuale presiuni din mediul operational.
Marja neta de profit de 10,95% indica faptul ca societatea reuseste sa transforme o parte relevanta din veniturile operationale in rezultat final. Pentru o companie din industria farmaceutica, unde costurile de productie, conformare si distributie pot fi semnificative, aceasta marja sugereaza o eficienta operationala buna. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii, de 7,12%, arata ca firma genereaza profit pe baza capitalului investit, dar fara a indica un nivel exceptional de randament. Cu alte cuvinte, compania este profitabila si stabila, insa potentialul de crestere a eficientei utilizarii capitalului ramane prezent.
Structura bilantiera este unul dintre cele mai puternice elemente ale companiei. Activele totale de 398.980.002 lei sunt finantate in foarte mare masura din capitaluri proprii, care ajung la 357.218.944 lei. Datoriile totale sunt de numai 37.044.730 lei, iar rata indatorarii de 9,28% confirma un profil financiar prudent. Acest nivel redus al obligatiilor ofera flexibilitate si reduce presiunea legata de costurile de finantare sau de refinantare.
Din perspectiva lichiditatii si a structurii activelor, compania are active circulante de 266.278.053 lei, peste nivelul activelor imobilizate de 132.256.551 lei. Aceasta configuratie este in general favorabila, deoarece sustine capacitatea firmei de a-si finanta activitatea curenta. Totusi, numerarul si conturile, de 9.701.529 lei, reprezinta o pondere relativ redusa in total active circulante, ceea ce arata ca o parte importanta a resurselor pe termen scurt este probabil blocata in alte componente ale capitalului de lucru.
Cu 229 de angajati si un scor financiar de 85 din 100, Labormed-Pharma SA se contureaza ca o companie bine capitalizata, profitabila si cu risc financiar redus. Per ansamblu, datele pentru 2024 indica o pozitie financiara robusta, adecvata pentru sustinerea activitatii curente si pentru absorbtia unor eventuale presiuni din mediul operational.
Puncte forte
- Profit net de 25.431.449 lei si marja neta de 10,95%, ceea ce indica o activitate profitabila si un control bun al cheltuielilor.
- Rata indatorarii de doar 9,28%, semn al unui profil financiar prudent si al unei dependente reduse de finantarea externa.
- Capitaluri proprii de 357.218.944 lei, care sustin majoritatea activelor totale si ofera stabilitate patrimoniala.
- Active circulante de 266.278.053 lei, peste nivelul activelor imobilizate, ceea ce sprijina functionarea curenta a companiei.
Factori de risc
- ROE de 7,12% arata o rentabilitate moderata a capitalurilor proprii, ceea ce poate indica spatiu pentru o utilizare mai eficienta a capitalului.
- Numerarul de 9.701.529 lei este relativ redus comparativ cu volumul activelor circulante, ceea ce poate limita flexibilitatea imediata a lichiditatii.
- Diferenta dintre veniturile totale si cifra de afaceri este semnificativa, iar fara detalii suplimentare nu se poate evalua cat de sustenabile sunt toate sursele de venit.
Informatii Companie:
CUI: 22718452
Cod CAEN: 2120
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: B-dul Theodor Pallady, Nr. 44b
Telefon:
Fax: 0213180376
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea preparatelor farmaceutice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 232.312.395 | 256.133.205 | 207.143.132 | 173.808.585 | 179.492.248 | 177.799.393 |
| Venituri totale | 266.217.769 | 268.713.692 | 213.196.224 | 169.413.216 | 182.681.286 | 222.999.834 |
| Cheltuieli totale | 234.584.193 | 202.869.776 | 168.065.657 | 139.999.068 | 164.750.262 | 197.355.351 |
| Profit net | 25.431.449 | 56.437.178 | 43.650.109 | 29.414.148 | 17.931.024 | 25.644.483 |
| Total active | 398.980.002 | 442.385.476 | 383.058.351 | 319.968.419 | 292.964.400 | 307.729.800 |
| Total datorii | 37.044.730 | 40.860.048 | 38.276.609 | 18.798.426 | 30.559.352 | 64.854.324 |
| Capitaluri proprii | 357.218.944 | 397.280.738 | 340.843.561 | 297.193.452 | 256.077.040 | 238.146.015 |
| Casa si conturi banci | 9.701.529 | 3.524.165 | 7.621.319 | 10.720.633 | 586.647 | 2.668.809 |
| Nr. angajati | 229 | 221 | 221 | 255 | 296 | 309 |
| Capital subscris | 241.957.000 | 241.957.000 | 241.957.000 | 241.957.000 | 241.957.000 | 241.957.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.