Pasteur Filiala Filipesti S.a.
Descoperă toate informațiile esențiale despre PASTEUR FILIALA FILIPESTI S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/501/1999. Sediul social se află pe Str. P...
Locație: Filipestii de Padure, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre PASTEUR FILIALA FILIPESTI S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/501/1999. Sediul social se află pe Str. PRINCIPALA, nr. 944, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0751827394. Alege PASTEUR FILIALA FILIPESTI S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Pasteur Filiala Filipesti S.A. incheie 2024 cu un profil financiar solid si in imbunatatire structurala: profit net crescut, indatorare redusa si capitaluri proprii consolidate, in pofida unei scaderi a cifrei de afaceri. Principalul element de monitorizat ramane lichiditatea imediata redusa si evolutia veniturilor in 2025.
Pasteur Filiala Filipesti S.A. este o companie farmaceutica cu activitate in fabricarea produselor farmaceutice de baza (CAEN 2110), cu sediul in Filipestii de Padure, judetul Prahova - o zona cu traditie in industria farmaceutica romaneasca. Infiintata in 1999, compania a atins in 2024 un scor financiar de 85 din 100, reflectand o pozitie financiara solida.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
Desi cifra de afaceri a scazut cu 4,35% in 2024, de la 109.532.188 RON la 104.767.728 RON, compania a reusit performanta remarcabila de a-si creste profitul net cu 2,3%, de la 18.997.802 RON la 19.434.533 RON. Aceasta evolutie aparent paradoxala este explicata de disciplina stricta in managementul costurilor: cheltuielile totale au ramas aproape identice (89.320.312 RON fata de 89.217.795 RON in 2023, o crestere de doar 0,11%), in timp ce veniturile totale - incluzand si cele din afara activitatii de baza - au coborat cu doar 1,33%. Rezultatul este o imbunatatire clara a marjei de profit, de la 17,34% in 2023 la 18,55% in 2024, ceea ce demonstreaza o eficienta operationala in crestere.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Bilantul companiei arata o structura extrem de solida. Activele totale au crescut cu 4,88%, atingand 271.521.273 RON, sustinute in principal de cresterea activelor circulante cu 8,59% (de la 145.399.047 la 157.878.432 RON). Capitalurile proprii au crescut semnificativ, cu 9,28%, de la 209.398.517 RON la 228.833.050 RON, reprezentand circa 84% din totalul activelor - un raport exceptional de soliditate financiara.
Rata indatorarii s-a imbunatatit substantial, scazand de la 18,50% in 2023 la 15,19% in 2024, ca urmare a reducerii datoriilor totale cu 13,86%, de la 47.886.241 RON la 41.246.915 RON. Compania isi ramburseaza activ datoriile, consolidandu-si independenta financiara.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) a scazut usor, de la 9,07% la 8,49%, ca urmare a cresterii accelerate a bazei de capitaluri proprii - un efect de diluare, nu de deteriorare a profitabilitatii reale. Cu 168 de angajati in 2024 (fata de 176 in 2023), productivitatea per angajat a ramas stabila la aproximativ 623.000 RON cifra de afaceri per persoana.
**Punctul de atentie - lichiditate**
Un element care merita monitorizat este numerarul disponibil, extrem de redus: 394.956 RON in 2024, in scadere fata de 493.934 RON in 2023. Raportat la dimensiunea companiei (active totale de peste 271 milioane RON), acest nivel de cash este foarte scazut si sugereaza ca o parte importanta a activelor circulante este imobilizata in creante sau stocuri. In sectorul farmaceutic, ciclurile de incasare pot fi lungi, insa compania ar trebui sa monitorizeze atent lichiditatea imediata.
**Concluzie**
Pasteur Filiala Filipesti S.A. prezinta in 2024 o imagine financiara sanatoasa si in imbunatatire structurala: profitabilitate crescuta, indatorare redusa, capitalizare consolidata. Scaderea cifrei de afaceri este compensata cu succes de eficienta costurilor, iar pozitia bilantiera este una dintre cele mai solide din sector.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
Desi cifra de afaceri a scazut cu 4,35% in 2024, de la 109.532.188 RON la 104.767.728 RON, compania a reusit performanta remarcabila de a-si creste profitul net cu 2,3%, de la 18.997.802 RON la 19.434.533 RON. Aceasta evolutie aparent paradoxala este explicata de disciplina stricta in managementul costurilor: cheltuielile totale au ramas aproape identice (89.320.312 RON fata de 89.217.795 RON in 2023, o crestere de doar 0,11%), in timp ce veniturile totale - incluzand si cele din afara activitatii de baza - au coborat cu doar 1,33%. Rezultatul este o imbunatatire clara a marjei de profit, de la 17,34% in 2023 la 18,55% in 2024, ceea ce demonstreaza o eficienta operationala in crestere.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Bilantul companiei arata o structura extrem de solida. Activele totale au crescut cu 4,88%, atingand 271.521.273 RON, sustinute in principal de cresterea activelor circulante cu 8,59% (de la 145.399.047 la 157.878.432 RON). Capitalurile proprii au crescut semnificativ, cu 9,28%, de la 209.398.517 RON la 228.833.050 RON, reprezentand circa 84% din totalul activelor - un raport exceptional de soliditate financiara.
Rata indatorarii s-a imbunatatit substantial, scazand de la 18,50% in 2023 la 15,19% in 2024, ca urmare a reducerii datoriilor totale cu 13,86%, de la 47.886.241 RON la 41.246.915 RON. Compania isi ramburseaza activ datoriile, consolidandu-si independenta financiara.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) a scazut usor, de la 9,07% la 8,49%, ca urmare a cresterii accelerate a bazei de capitaluri proprii - un efect de diluare, nu de deteriorare a profitabilitatii reale. Cu 168 de angajati in 2024 (fata de 176 in 2023), productivitatea per angajat a ramas stabila la aproximativ 623.000 RON cifra de afaceri per persoana.
**Punctul de atentie - lichiditate**
Un element care merita monitorizat este numerarul disponibil, extrem de redus: 394.956 RON in 2024, in scadere fata de 493.934 RON in 2023. Raportat la dimensiunea companiei (active totale de peste 271 milioane RON), acest nivel de cash este foarte scazut si sugereaza ca o parte importanta a activelor circulante este imobilizata in creante sau stocuri. In sectorul farmaceutic, ciclurile de incasare pot fi lungi, insa compania ar trebui sa monitorizeze atent lichiditatea imediata.
**Concluzie**
Pasteur Filiala Filipesti S.A. prezinta in 2024 o imagine financiara sanatoasa si in imbunatatire structurala: profitabilitate crescuta, indatorare redusa, capitalizare consolidata. Scaderea cifrei de afaceri este compensata cu succes de eficienta costurilor, iar pozitia bilantiera este una dintre cele mai solide din sector.
Puncte forte
- Marja de profit a crescut de la 17,34% la 18,55% in ciuda scaderii cifrei de afaceri, demonstrand un control excelent al costurilor si eficienta operationala superioara.
- Gradul de indatorare extrem de scazut (15,19%) si in scadere fata de 2023 (18,50%), cu capitaluri proprii reprezentand 84% din activele totale - structura financiara foarte solida.
- Profitul net a crescut cu 2,3% (de la 18.997.802 la 19.434.533 RON) si capitalurile proprii s-au majorat cu 9,28%, reflectand o acumulare constanta de valoare.
- Activitate in sectorul farmaceutic reglementat, cu cerere relativ stabila si bariere mari de intrare, oferind predictibilitate pe termen lung.
Factori de risc
- Cifra de afaceri a scazut cu 4,35% in 2024, iar daca aceasta tendinta continua in 2025, presiunea asupra profitabilitatii va creste, mai ales daca cheltuielile nu pot fi comprimate in continuare.
- Numerarul disponibil este extrem de redus (394.956 RON) raportat la dimensiunea companiei, sugerand o lichiditate imediata fragila si o dependenta potentiala de incasarea creantelor sau linii de credit.
- ROE-ul in scadere usoara (de la 9,07% la 8,49%), combinat cu cresterea bazei de capitaluri proprii, indica o eficienta tot mai mica a utilizarii capitalului propriu - un risc pe termen mediu daca trendul persista.
Informatii Companie:
CUI: 11928947
Cod CAEN: 2110
Anul înființării: 1999
Contact:
Adresă: Str. Principala, Nr. 944
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea produselor farmaceutice de baza
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 104.767.728 | 109.532.188 | 85.782.328 | 93.367.800 | 101.653.562 | 79.002.764 |
| Venituri totale | 109.719.517 | 111.198.142 | 86.567.944 | 97.066.873 | 104.119.644 | 80.554.689 |
| Cheltuieli totale | 89.320.312 | 89.217.795 | 68.658.087 | 84.501.590 | 85.449.560 | 63.907.737 |
| Profit net | 19.434.533 | 18.997.802 | 15.152.219 | 10.800.563 | 15.172.088 | 14.034.818 |
| Total active | 271.521.273 | 258.874.908 | 200.405.683 | 179.847.162 | 171.799.411 | 165.130.704 |
| Total datorii | 41.246.915 | 47.886.241 | 15.164.271 | 8.593.263 | 11.596.964 | 6.480.968 |
| Capitaluri proprii | 228.833.050 | 209.398.517 | 183.479.796 | 168.327.577 | 157.527.013 | 155.513.876 |
| Casa si conturi banci | 394.956 | 493.934 | 3.780.544 | 398.635 | 1.132.931 | 915.022 |
| Nr. angajati | 168 | 176 | 187 | 196 | 192 | 202 |
| Capital subscris | 984.900 | 984.900 | 984.900 | 984.900 | 984.900 | 984.900 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.