Santec S.R.L.
Locație: Satu Mare, Satu Mare
Descriere:
În inima localității Satu Mare din județul Satu Mare, Santec S.R.L. oferă servicii profesionale în sectorul comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun. Firma noastră, identificată prin CUI 5319583, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. Ganea. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Santec S.R.L. este un retailer alimentar cu o prezenta solida de peste 30 de ani in Satu Mare, care a inregistrat o crestere a cifrei de afaceri de 7,2% in 2024, insa cu o rentabilitate in scadere fata de anul precedent.
Santec S.R.L., fondata in 1994 si activa in comertul cu amanuntul alimentar (CAEN 4711), reprezinta unul dintre operatorii locali consacrati din judetul Satu Mare. Cu un scor financiar de 75/100 si o activitate neintrerupta de peste trei decenii, compania demonstreaza o stabilitate institutionala remarcabila in sectorul extrem de competitiv al retailului alimentar.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2024, cifra de afaceri a crescut cu aproximativ 7,2%, de la 152.644.972 RON la 163.667.407 RON, semnaland o expansiune reala a volumului de activitate. Veniturile totale au urcat la 176.217.014 RON, insa cheltuielile totale au crescut proportional, ajungand la 174.032.835 RON. Rezultatul net s-a deteriorat fata de 2023: profitul net a scazut de la 2.150.678 RON la 1.796.736 RON, o reducere de aproximativ 16,4%. Marja de profit net a coborat de la 1,41% la 1,10%, ceea ce reflecta o presiune crescuta asupra costurilor - tipica sectorului alimentar roman in contextul inflatiei si al cresterii salariale din ultimii ani.
**Structura bilantiera si solvabilitatea**
Activele totale au crescut de la 36.500.603 RON la 41.455.680 RON (+13,6%), sustinute in principal de activele circulante (29.661.776 RON fata de 25.782.690 RON in 2023). Activele imobilizate au avansat modest, de la 10.712.361 RON la 11.782.646 RON, sugerand investitii moderate in infrastructura fizica.
Capitalurile proprii au crescut de la 11.168.677 RON la 12.965.413 RON, insa rata indatorarii ramane ridicata - 68,64% in 2024, fata de 69,31% in 2023. Datoriile totale de 28.455.448 RON in raport cu activele totale de 41.455.680 RON indica o dependenta semnificativa de finantarea externa, caracteristica modelului de business bazat pe credite comerciale de la furnizori, frecvent intalnit in retail.
**Lichiditate si eficienta operationala**
Un element ce merita atentie este scaderea semnificativa a numerarului disponibil: de la 2.541.439 RON in 2023 la 1.281.611 RON in 2024, o reducere de aproape 50%. Aceasta poate reflecta reinvestirea fluxurilor de numerar in stocuri sau plata unor obligatii, dar diminueaza marja de siguranta la soc de lichiditate pe termen scurt.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 19,26% la 13,86%, semnaland ca, desi baza de capital a crescut, profitul net nu a tinut pasul. Totusi, un ROE de 13,86% ramane acceptabil comparativ cu media sectorului.
**Forta de munca**
Cresterea numarului de angajati de la 393 la 418 persoane (+6,4%) este in linie cu expansiunea activitatii si confirma pozitia Santec ca angajator local relevant in Satu Mare.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2024, cifra de afaceri a crescut cu aproximativ 7,2%, de la 152.644.972 RON la 163.667.407 RON, semnaland o expansiune reala a volumului de activitate. Veniturile totale au urcat la 176.217.014 RON, insa cheltuielile totale au crescut proportional, ajungand la 174.032.835 RON. Rezultatul net s-a deteriorat fata de 2023: profitul net a scazut de la 2.150.678 RON la 1.796.736 RON, o reducere de aproximativ 16,4%. Marja de profit net a coborat de la 1,41% la 1,10%, ceea ce reflecta o presiune crescuta asupra costurilor - tipica sectorului alimentar roman in contextul inflatiei si al cresterii salariale din ultimii ani.
**Structura bilantiera si solvabilitatea**
Activele totale au crescut de la 36.500.603 RON la 41.455.680 RON (+13,6%), sustinute in principal de activele circulante (29.661.776 RON fata de 25.782.690 RON in 2023). Activele imobilizate au avansat modest, de la 10.712.361 RON la 11.782.646 RON, sugerand investitii moderate in infrastructura fizica.
Capitalurile proprii au crescut de la 11.168.677 RON la 12.965.413 RON, insa rata indatorarii ramane ridicata - 68,64% in 2024, fata de 69,31% in 2023. Datoriile totale de 28.455.448 RON in raport cu activele totale de 41.455.680 RON indica o dependenta semnificativa de finantarea externa, caracteristica modelului de business bazat pe credite comerciale de la furnizori, frecvent intalnit in retail.
**Lichiditate si eficienta operationala**
Un element ce merita atentie este scaderea semnificativa a numerarului disponibil: de la 2.541.439 RON in 2023 la 1.281.611 RON in 2024, o reducere de aproape 50%. Aceasta poate reflecta reinvestirea fluxurilor de numerar in stocuri sau plata unor obligatii, dar diminueaza marja de siguranta la soc de lichiditate pe termen scurt.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 19,26% la 13,86%, semnaland ca, desi baza de capital a crescut, profitul net nu a tinut pasul. Totusi, un ROE de 13,86% ramane acceptabil comparativ cu media sectorului.
**Forta de munca**
Cresterea numarului de angajati de la 393 la 418 persoane (+6,4%) este in linie cu expansiunea activitatii si confirma pozitia Santec ca angajator local relevant in Satu Mare.
Puncte forte
- Crestere sustinuta a cifrei de afaceri de 7,2% in 2024, demonstrand capacitatea de expansiune intr-un sector competitiv.
- Longevitate si stabilitate institutionala - 30 de ani de activitate neintrerupta din 1994, cu capitaluri proprii in crestere constanta.
- Angajator local semnificativ cu 418 salariati, reflectand o structura operationala matura si capacitate organizationala solida.
- Rata indatorarii in usoara imbunatatire (de la 69,31% la 68,64%), indicand un management prudent al datoriilor pe termen mediu.
Factori de risc
- Erodarea marjei de profit net de la 1,41% la 1,10% si scaderea profitului cu 16,4% in conditii de crestere a vanzarilor, semnaland presiune crescuta pe costuri cu potential de continuare.
- Lichiditate imediata redusa - numerarul disponibil a scazut cu ~50% fata de 2023 (1.281.611 RON), ceea ce limiteaza capacitatea de reactie rapida la obligatii neprevazute.
- Rata indatorarii ridicata (68,64%) combinata cu ROE in scadere (13,86%) sugereaza ca finantarea externa devine mai costisitoare relativ la randamentele generate.
Informatii Companie:
CUI: 5319583
Cod CAEN: 4711
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Str. Ganea
Telefon:
Fax: 0261766277
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 163.667.407 | 152.644.972 | 138.328.267 | 113.984.247 | 107.467.036 | 94.955.291 |
| Venituri totale | 176.217.014 | 167.106.149 | 151.403.335 | 123.944.337 | 118.679.780 | 105.860.475 |
| Cheltuieli totale | 174.032.835 | 164.354.415 | 149.392.089 | 121.168.325 | 117.175.694 | 104.148.191 |
| Profit net | 1.796.736 | 2.150.678 | 1.465.354 | 2.140.322 | 1.070.365 | 1.356.186 |
| Total active | 41.455.680 | 36.500.603 | 34.672.272 | 30.928.333 | 24.765.737 | 23.706.805 |
| Total datorii | 28.455.448 | 25.297.104 | 25.654.273 | 23.458.441 | 19.436.167 | 19.447.601 |
| Capitaluri proprii | 12.965.413 | 11.168.677 | 9.017.999 | 7.469.892 | 5.329.570 | 4.259.204 |
| Casa si conturi banci | 1.281.611 | 2.541.439 | 2.418.082 | 1.247.160 | 1.148.502 | 687.920 |
| Nr. angajati | 418 | 393 | 383 | 376 | 368 | 389 |
| Capital subscris | 987.000 | 987.000 | 987.000 | 987.000 | 987.000 | 987.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.