Swisscaps Romania SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre SWISSCAPS ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/555/1999. Sediul social se află pe Str. CAROL I, n...
Locație: Cornu, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre SWISSCAPS ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/555/1999. Sediul social se află pe Str. CAROL I, nr. 20, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0244306700 sau la fax 0244366161. Alege SWISSCAPS ROMANIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Swisscaps Romania SRL afiseaza in 2024 o performanta financiara excelenta, marcata de profitabilitate foarte ridicata, indatorare redusa si capitalizare puternica. Datele indica o companie robusta, eficienta si bine pozitionata din perspectiva echilibrului financiar.
Swisscaps Romania SRL prezinta in 2024 un profil financiar foarte solid, sustinut de un volum ridicat al activitatii, profitabilitate exceptionala si un nivel redus al indatorarii. La o cifra de afaceri de 279.932.349 lei si venituri totale de 281.395.860 lei, compania a generat un profit net de 163.958.497 lei, ceea ce confirma o capacitate foarte buna de transformare a veniturilor in rezultat final. Marja neta de profit de 58,57% este deosebit de ridicata pentru o companie din productie, indicand fie un avantaj operational important, fie o structura de cost foarte eficienta in raport cu volumul afacerii.
Din perspectiva costurilor, cheltuielile totale de 91.347.514 lei raman la un nivel mult sub veniturile totale, ceea ce explica profitul net foarte ridicat. Raportat la cifra de afaceri, acest nivel al cheltuielilor sugereaza un control financiar riguros si o eficienta buna a modelului de business. In plus, scorul financiar de 90 din 100 este in linie cu imaginea unei companii mature si bine administrate.
Structura bilantiera este un alt punct forte. Activele totale se ridica la 286.063.750 lei, dintre care 138.107.300 lei sunt active imobilizate si 146.488.715 lei active circulante. Aceasta distributie arata un echilibru rezonabil intre baza de productie si resursele necesare functionarii curente. Numerarul si disponibilitatile din conturi, in valoare de 35.509.233 lei, ofera un tampon bun de lichiditate si sporesc flexibilitatea operationala.
Pe partea de finantare, compania se remarca printr-o dependenta redusa de datorii. Datoriile totale sunt de 37.374.799 lei, in timp ce capitalurile proprii ajung la 247.721.961 lei. Rata indatorarii de 13,07% confirma o pozitie conservatoare, cu risc financiar scazut. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii, de 66,19%, este excelenta si arata ca resursele actionarilor sunt utilizate foarte eficient.
Cu 296 de angajati si activitate in fabricarea preparatelor farmaceutice, Swisscaps Romania SRL pare sa combine dimensiunea operationala relevanta cu o profitabilitate rara si o structura financiara robusta. Per ansamblu, datele din 2024 contureaza o companie foarte puternica financiar, bine capitalizata, lichida si capabila sa genereze randamente ridicate cu un nivel redus al riscului de indatorare.
Din perspectiva costurilor, cheltuielile totale de 91.347.514 lei raman la un nivel mult sub veniturile totale, ceea ce explica profitul net foarte ridicat. Raportat la cifra de afaceri, acest nivel al cheltuielilor sugereaza un control financiar riguros si o eficienta buna a modelului de business. In plus, scorul financiar de 90 din 100 este in linie cu imaginea unei companii mature si bine administrate.
Structura bilantiera este un alt punct forte. Activele totale se ridica la 286.063.750 lei, dintre care 138.107.300 lei sunt active imobilizate si 146.488.715 lei active circulante. Aceasta distributie arata un echilibru rezonabil intre baza de productie si resursele necesare functionarii curente. Numerarul si disponibilitatile din conturi, in valoare de 35.509.233 lei, ofera un tampon bun de lichiditate si sporesc flexibilitatea operationala.
Pe partea de finantare, compania se remarca printr-o dependenta redusa de datorii. Datoriile totale sunt de 37.374.799 lei, in timp ce capitalurile proprii ajung la 247.721.961 lei. Rata indatorarii de 13,07% confirma o pozitie conservatoare, cu risc financiar scazut. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii, de 66,19%, este excelenta si arata ca resursele actionarilor sunt utilizate foarte eficient.
Cu 296 de angajati si activitate in fabricarea preparatelor farmaceutice, Swisscaps Romania SRL pare sa combine dimensiunea operationala relevanta cu o profitabilitate rara si o structura financiara robusta. Per ansamblu, datele din 2024 contureaza o companie foarte puternica financiar, bine capitalizata, lichida si capabila sa genereze randamente ridicate cu un nivel redus al riscului de indatorare.
Puncte forte
- Profit net foarte ridicat, de 163.958.497 lei, sustinut de o marja neta de 58,57%, ceea ce indica eficienta operationala excelenta.
- Structura financiara este foarte solida, cu capitaluri proprii de 247.721.961 lei si o rata a indatorarii de doar 13,07%.
- Lichiditatea este buna, compania avand numerar si conturi de 35.509.233 lei, ceea ce ofera flexibilitate pentru operatiuni si investitii.
- ROE de 66,19% arata o utilizare foarte eficienta a capitalului propriu si o capacitate ridicata de creare de valoare.
Factori de risc
- Profitabilitatea foarte ridicata este un avantaj major, dar poate fi dificil de mentinut la acelasi nivel in timp daca apar presiuni pe costuri sau schimbari in piata.
- Ponderea importanta a activelor imobilizate, de 138.107.300 lei, presupune nevoia de utilizare eficienta continua pentru a sustine randamentele actuale.
- Compania are o dimensiune operationala relevanta, iar mentinerea eficientei la 296 de angajati necesita disciplina constanta in controlul costurilor.
Informatii Companie:
CUI: 12052046
Cod CAEN: 2120
Anul înființării: 1999
Contact:
Adresă: Str. Carol I, Nr. 20
Telefon:
Fax: 0244366161
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea preparatelor farmaceutice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 279.932.349 | 85.803.393 | 82.327.466 | 72.792.951 | 66.017.860 | 58.221.094 |
| Venituri totale | 281.395.860 | 87.975.782 | 85.595.041 | 74.256.428 | 67.439.735 | 60.609.288 |
| Cheltuieli totale | 91.347.514 | 80.297.600 | 77.698.716 | 68.803.868 | 63.669.196 | 57.389.420 |
| Profit net | 163.958.497 | 6.341.814 | 6.732.566 | 4.618.871 | 2.730.673 | 2.659.546 |
| Total active | 286.063.750 | 142.206.225 | 127.205.534 | 150.275.901 | 129.520.633 | 118.520.279 |
| Total datorii | 37.374.799 | 58.075.511 | 49.383.513 | 89.352.012 | 73.349.258 | 65.111.362 |
| Capitaluri proprii | 247.721.961 | 83.763.464 | 77.434.171 | 60.524.359 | 55.905.488 | 53.174.816 |
| Casa si conturi banci | 35.509.233 | 14.111.608 | 13.499.280 | 37.476.854 | 19.231.623 | 5.883.987 |
| Nr. angajati | 296 | 299 | 299 | 312 | 312 | 301 |
| Capital subscris | 38.171.160 | 38.171.160 | 38.171.160 | 38.171.160 | 38.171.160 | 38.171.160 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.